Hava Kuvvetleri Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hava Kuvvetleri Müzesi, Ankara'nın Etimesgut ilçesinde bulunan bir müzedir. 1997 yılında kurulma kararı alınan müze; 18 Eylül 1998 tarihinde, dünyanın ilk kadın askeri ve savaş pilotu olan Sabiha Gökçen’in katılımıyla açılmıştır. Hava Kuvvetleri Müzesi, Türkiye'de kurulan ikinci havacılık müzesidir.

Müze Kompleksi[değiştir | kaynağı değiştir]

Müze 62.000 metrekaresi açık, 2.000 metrekaresi kapalı olmak üzere toplamda 64.000 metrekarelik bir alana kuruludur.[1][2]

Giriş Kapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzenin girişinde heykeller, birkaç uçak maketi ve Mustafa Kemal Atatürk ile Cengiz Topel’in büstleri bulunmaktadır.

Kapalı Alan[değiştir | kaynağı değiştir]

İki katlı bir binadan oluşan kapalı sergi alanında; hediyelik eşya dükkanı ve çeşitli salonlar bulunmaktadır.

Alt katta; Hezarfen Ahmet Çelebi ve Lagari Hasan Çelebi’nin ilk uçuş deneyimlerini anlatan maketler, Türk Hava KuvvetleriK’nin kuruluşundan günümüze kadar kullanılmış olan uçaklar ve silah sistemleri sergilenmektedir. Türk ve Dünya Havacılık Tarihi Salon'unda ise ilk yerli uçakların maketleri bulunmakta, çeşitli fotoğraflar ve belgelerle Türk ve Dünya havacılık tarihi anlatılmaktadır. Bunun dışında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yapmış komutanların büstleri ve hayat hikâyelerini anlatan bir sergi de alt katta yer almaktadır.

Üst katta ise; Kıyafetler Salonu, Anılar Salonu, sinevizyon odası, kafeterya ve Sabiha Gökçen için ayrılmış bir bölüm bulunmaktadır. Kıyafetler Salonu'nda Osmanlı’dan günümüze kadar kullanılmış olan havacılık kıyafetleri; Anılar Salonu'nda komutanlara ait eşya, hava şehitlerinin isimleri ve Cengiz Topel’e ait birtakım eşya; Sabiha Gökçen'e ayrılmış bölümde ise Atatürk’ün Gökçen'e hediye ettiği tabanca, kendisinin bağışlamış olduğu fotoğraflar ve eşya sergilenmektedir. Sinevizyon salonunda ise havacılık tarihi ile ilgili kısa gösterimler yapılmaktadır.

Açık Alan[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzenin bahçesini oluşturan bu açık alanda; eğitim, ulaştırma, nakliye, jet, arama kurtarma uçakları ve bir adet helikopter bulunmaktadır. Ayrıca; Macaristan (MIG-21MF), Pakistan (MIG-19) ve Bulgaristan (MIG-17) tarafından bağışlanmış 3 uçak da burada sergilenmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]