1. Komando Tugayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Hava İndirme Tugayı (Türkiye) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
1. Komando Tugayı
Kayseri Komando Tugayı
Etkin 1965-günümüz
Ülke  Türkiye
Bağlılık Türk Silahlı Kuvvetleri
Sınıfı Piyade
Tipi Komando, Hava İndirme, Eğitim
Görevi Komando Harekatı, Hava İndirme Harekatı
Büyüklük Tugay/Tümen
Garnizon/Merkez Kayseri
Slogan "Güçlüyüz, Cesuruz, Hazırız"
Marş 1. Komando Tugayı Marşı
Savaşları Kıbrıs Harekatı, İç Güvenlik Harekatı, Çelik Harekatı, Çekiç Harekatı, Güneş Harekatı, Eylül 2012 Hakkari-Yüksekova-Şemdinli Harekâtı
Savaş madalyaları Kıbrıs Üstün Cesaret ve Feragat Altın Madalyası, Güneydoğu Anadolu ve Irak Kuzeyi Sınır Ötesi Harekat Üstün Cesaret ve Feragat Altın Madalyası
Komutanları
Mevcut
komutan
Tuğgeneral Aydoğan Aydın
Ünlü
komutanları
Orgeneral Adnan Doğu, Orgeneral Işık Koşaner, Tümgeneral Reha Taşkesen, Tuğgeneral Ömer Faruk Küçük, Tümgeneral Ethem Büyükışık

1. Komando Tugayı veya bilinen adıyla Kayseri Hava İndirme Tugayı, Türk Kara Kuvvetleri'ndeki 5 komando tugayından biridir. 4. Kolordu komutası altında olup karargâhı Kayseri'dedir.[1] Tugayın parolası "Güçlüyüm, Cesurum, Hazırım"dır.

Muharip bir komando tugayı olması yanında her sınıftan ve rütbeden askere paraşüt ve komando temel eğitimi bu tugayda verilir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri Hava İndirme Tugayı, ilk olarak Kıbrıs Harekâtı'nda görev aldı. Türk askeri tarihinde ilk defa havadan indirme bu harekâtta yapıldı. Havadan inen komandolar 2. Komando Tugayı ve Amfibi Deniz Piyade Tugayı ile birleşerek Girne'yi aldı. Tugay harekâttan sonra TSK Kıbrıs Üstün Cesaret ve Feragat Altın Madalyası ile taltif edildi.

1987-1988 yıllarında kapalı olan gerilla parkurları açılmış ve ABD'de eğitim görmüş subaylar tarafından 7000 komandoya eğitim verilmiştir. Resmi olarak ilk "Gayri nizami harp" eğitimleri bu yıllarda tatbik edilmiş, akabinde Güneydoğu'ya gönderilen bu 7000 asker 222 günlük operasyon sonunda bir tek şehit bile vermeden geri dönmüştür.

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana yapı olarak tugay olsa da kuruluş ve konuş olarak tümen büyüklüğündedir. Bu yapısı itibari ile hem komando tugayları arasında hem de diğer piyade tugayları arasında tektir.

Tugayın bünyesinde 4 Komando Taburu, 1 Hava İndirme Taburu, 1 Topçu Taburu, 1 Lojistik Destek Taburu, 1 Eğitim Taburu ve 1 Eğitim Destek Taburu bulunmaktadır. Ayrıca Tugay karargahı ile bu karargaha bağlı 1 Muhafız Bölüğü, 1 Tanksavar Birliği, 1 Muhabere Elektronik Sistemler Bölüğü ve 1 Hizmet Birliği bulunmaktadır. Anılan birliklerin bünyesinde de pek çok idari, lojistik, muharip ve özel görevleri icra edebilen alt birlikler bulunmaktadır.

Tugay Kayseri ilinde 3 ayrı kışlada konuşlanmış bulunmaktadır. Bu kışlalar Kayseri Melikgazi'de bulunan General Adnan Doğu Kışlası (Köşk Kışla), Kayseri Zincidere Talas'da bulunan General Vecihi Akın Kışlası (Zincidere Kışlası) ve Kayseri Erkilet'te bulunan Erkilet Kışlası'dır.

 Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Subay, astsubay, uzman erbaş ve erlere eğitim verilir. TSK'nde tüm rütbedeki askeri personele her seviyede askeri paraşüt eğitimi yalnızca bu tugay tarafından verilir. Ayrıca uzman erbaşlar ile erlere (kısa dönem erler dahil) temel askerlik ve komando temel eğitimleri verilir.

Eğitim süreleri temel askerlik eğitimi için 3 hafta, komando temel eğitimi için 5 hafta, askeri paraşüt eğitimleri için 3 ile 9 hafta arasında değişmektedir.

Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabanca[değiştir | kaynağı değiştir]

Makinalı Tabanca[değiştir | kaynağı değiştir]

Saldırı Tüfeği[değiştir | kaynağı değiştir]

Makineli Tüfek[değiştir | kaynağı değiştir]

Keskin Nişancı Tüfeği[değiştir | kaynağı değiştir]

NOT[değiştir | kaynağı değiştir]

Envanterdeki tüfeklerin hemen hepsinde elektro optik nişangah sistemleri kullanılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ David Miller, 'The Illustrated Directory of Special Forces,' Zenith Imprint, 2002, 98