1. Komando Tugayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Hava İndirme Tugayı (Türkiye) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
1'inci Komando Tugayı
Kayseri Komando Tugayı
Etkin 1965-
Ülke Türkiye
Bağlılık Türk Silahlı Kuvvetleri
Sınıfı Piyade
Tipi Komando, Hava İndirme, Eğitim
Görevi Komando Harekatı, Hava İndirme Harekatı
Büyüklük Tugay/Tümen
Garnizon/Merkez Kayseri
Slogan "Güçlüyüz, Cesuruz, Hazırız"
Marş 1'inci Komd.Tug. Marşı
Savaşları Kıbrıs Harekatı, İç Güvenlik Harekatı, Çelik Harekatı, Çekiç Harekatı, Güneş Harekatı, Eylül 2012 Hakkari-Yüksekova-Şemdinli Harekâtı
Savaş madalyaları Kıbrıs Üstün Cesaret ve Feragat Altın Madalyası, Güneydoğu Anadolu ve Irak Kuzeyi Sınır Ötesi Harekat Üstün Cesaret ve Feragat Altın Madalyası
Komutanları
Mevcut
komutan
Tuğgeneral Aydoğan AYDIN
Ünlü
komutanları
(E.)Orgeneral Adnan DOĞU, (E.) Orgeneral Işık KOŞANER, (E.) Tümgeneral Reha TAŞKESKEN, (E.) Tuğgeneral Ömer Faruk KÜÇÜK, Tümgeneral Ethem BÜYÜKIŞIK

 Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1'inci Komando Tugayı (Hava İndirme Tugayı), Kayseri'de bulunan bir tugaydır. Muharip bir komando tugayı olması yanında her sınıftan ve rütbeden askere paraşüt ve komando temel eğitimi bu tugayda verilir.

Bu Tugay Kıbrıs Harekâtı'nda da görev almıştır. Havadan gelen komandolar (Bolu) ve Amfibi Deniz Piyade Tugayı (İzmir) ile birleşerek Girne'yi almışlardır.

1987-1988 Yıllarında kapalı olan gerilla parkurları açılmış ve ABD'de eğitim görmüş subaylar tarafından 7000 komandoya eğitim verilmiştir. Resmi olarak ilk "Gayri nizami harp" eğitimleri bu yıllarda tatbik edilmiş, akabinde güneydoğuya gönderilen bu 7000 asker 222 günlük operasyon sonunda bir tek şehit bile vermeden geri dönmüştür.

Tugayın parolası: "Güçlüyüm, Cesurum, Hazırım"dır. Artık hava indirme tugayı değil, komando tugayıdır. Bünyesinde pek çok farklı birlik mevcuttur.

Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

1'inci Komando Tugayı ana yapı olarak tugay olsa da kuruluş ve konuş olarak tümen seviyesinde, büyüklüğündedir. Bu yapısı itibari ile hem komando tugayları arasında hem de diğer piyade tugayları arasında tektir.

Tugayın bünyesinde 4 adet Komando Taburu, 1 adet Hava İndirme Taburu, 1 adet Topçu Taburu, 1 adet Lojistik Destek Taburu, 1 Adet Eğitim Taburu ve 1 Adet Eğitim Destek Taburu bulunmaktadır. Ayrıca Tugay karargahı ile bu karargaha bağlı 1 adet Muhafız Bölüğü, 1 adet Tanksavar Birliği, 1 Adet Muhabere Elektronik Sistemler Bölüğü ve 1 adet Hizmet Birliği bulunmaktadır. Anılan birliklerin bünyesinde de pek çok idari, lojistik, muharip ve özel görevleri icra edebilen alt birlikler bulunmaktadır.

Tugay Kayseri ilinde 3 ayrı kışlada konuşlanmış bulunmaktadır. Bu kışlalar Kayseri Melikgazi'de bulunan General Adnan DOĞU Kışlası (Köşk Kışla), Kayseri Zincidere Talas'da bulunan General Vecihi AKIN Kışlası (Zincidere Kışlası) ve Kayseri Erkilet'te bulunan Erkilet Kışlası'dır.

 Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Subay, astsubay, uzman erbaş ve erlere eğitim verilir. TSK'nde tüm rütbedeki askeri personele her seviyede askeri paraşüt eğitimi yalnızca bu tugay tarafından verilir. Ayrıca uzman erbaşlar ile erlere (kısa dönem erler dahil) temel askerlik ve komando temel eğitimleri verilir.

Eğitim süreleri temel askerlik eğitimi için 3 hafta, komando temel eğitimi için 5 hafta, askeri paraşüt eğitimleri için 3 ile 9 hafta arasında değişmektedir.

Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabanca [değiştir | kaynağı değiştir]

Makinalı Tabanca[değiştir | kaynağı değiştir]

Saldırı Tüfeği[değiştir | kaynağı değiştir]

Makineli Tüfek[değiştir | kaynağı değiştir]

Keskin Nişancı Tüfeği[değiştir | kaynağı değiştir]

NOT[değiştir | kaynağı değiştir]

Envanterdeki tüfeklerin hemen hepsinde elektro optik nişangah sistemleri kullanılmaktadır.