Haut Koenigsbourg Şatosu

Koordinatlar: 48°14′58″K 7°20′39″D / 48.24944°K 7.34417°D / 48.24944; 7.34417
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Haut Koenigsbourg Şatosu
Alsas ovası üzerindeki kaleden görünüm (arka planda Kara Orman)
Harita
Genel bilgiler
DurumKale müzesi
TürŞato-kale
Mimari tarzOrtaçağ
Ülke Fransa
Koordinatlar48°14′58″K 7°20′39″D / 48.24944°K 7.34417°D / 48.24944; 7.34417
Başlama12.yüzyıl sonları
Tamamlanma17.yüzyıl sonları
Yenileme1993 (31 yıl önce) (1993)
Sahip
  • 12.yy.'da Hohenstaufen Hanedanı'ndan Swabia Dükü II. Friedrich
  • 13. ve 15.yy.'da Rathsamhausen şövalye ailesi
İşletmeciBas-Rhin departmanı
Diğer bilgiler
Oturma türüYerleşim, savunma
Resmî site

Haut Koenigsbourg Şatosu, Fransa'nın Bas-Rhin ilinde bağlı Orschwiller komününde bulunan bir Orta Çağ şatosu. Sélestat'ın batısında, Vosges dağlarında yer alan yapı, Yukarı Ren Ovası'na hakim stratejik bir konumdadır.

Orta Çağ'dan, terk edildiği Otuz Yıl Savaşları'na kadar birbirini izleyen güçler tarafından kullanıldı. 1900-1908 yılları arasında Alman Kaiser II. Wilhelm'in emriyle yeniden inşa edildi. Bugün yılda 500.000'den fazla ziyaretçi çeken önemli bir turizm merkezidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta Çağ[değiştir | kaynağı değiştir]

Kalenin ilk ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir; 1147 yılında keşişlerin, Hohenstaufen Hanedanı'ndan Swabia Dükü II. Friedrich'in illegal kale inşaatını Fransa Kralı VII. Louis'ye şikayet etmesiyle kayıtlara girmiştir. İlk olarak Friedrich'in küçük kardeşi III. Konrad 1138 yılında Roma Kralı seçilmiş, ardından Friedrich'in oğlu Friedrich Barbarossa 1152 yılında kral olmuştur. 1192 yılında ise kale Königsburg kalesi olarak adlandırılmıştır. On üçüncü yüzyılın başında istihkam Hohenstein Hanedanı'ndan Lorraine düklerine geçince, dükler kaleyi 15. yüzyıla kadar yerel Rathsamhausen şövalye ailesine emanet etti. Hohensteinlerin kalenin soyguncu baronlar tarafından gizlice kullanılmasına izin vermesi, komşu güçleri kızdırmaya başladı. 1454 yılında I. Friedrich tarafından kuşatılan kale, Colmar, Strasbourg ve Basel birleşmiş güçleri tarafından 1462 yılında kuşatılarak ateşe verildi.

1479'da Habsburg imparatoru III.Frederick, kale kalıntılarını Thierstein Kontlarına tımar olarak verdi ve onlar da onları zamanın yeni topçularına uygun bir savunma sistemiyle yeniden inşa ettiler. 1517'de son Thierstein öldüğünde, kale eski bir tımar haline geldi ve yeniden dönemin Habsburg imparatoru I. Maximilian'ın mülkiyetine geçti. 1633'te Katolik güçlerin Protestanlarla savaştığı Otuz Yıl Savaşları sırasında İmparatorluk kalesi Protestan İsveç güçleri tarafından kuşatıldı. 52 gün süren kuşatmanın ardından kale İsveç birlikleri tarafından yakıldı ve yağmalandı. Birkaç yüz yıl boyunca kullanılmadan bırakıldı ve kalıntılar orman tarafından kaplandı. Bu dönemde çeşitli romantik şairler ve sanatçılar kaleden ilham almıştır.

19. yüzyıl yenileme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kalıntılar, 1862'den beri İkinci Fransız İmparatorluğu'nun tarihi anıtları (en:Monument historique) arasında yer alıyordu ve üç yıl sonra Sélestat (veya Schlettstadt) ilçesi tarafından satın alındı. 1870-1871 yılları arasındaki Fransa-Prusya Savaşı'ndan sonra bölge, Alman İmparatorluk Bölgesi Alsas-Loren'e dahil edildi ve 1899'da vatandaşlar kaleden geriye kalanları Alman imparatoru II. Wilhelm'e verdi. Wilhelm, Orta Çağ'daki Alsas'ın ve daha genel olarak batıda Hohkönigsburg'dan doğuda (aynı şekilde restore edilmiş) Marienburg Kalesi'ne kadar uzanan Alman medeniyetinin niteliklerini öven bir kale yaratmak istiyordu. Ayrıca, yakın zamanda yeni kurulan Alman İmparatorluğu'na dahil oldukları için restorasyonun Alsaslıların Almanya ile bağlarını güçlendireceğini umuyordu. Surların restorasyonunun yönetimi, Orta Çağ kalelerinin yeniden inşası konusunda kanıtlanmış bir uzman olan mimar Bodo Ebhardt'a emanet edildi. Çalışmalar 1900'den 1908'e kadar devam etti. 13 Mayıs 1908'de restore edilen Hohkönigsburg'un açılışı İmparator'un huzurunda yapıldı.

Ebhardt'ın amacı burayı Otuz Yıl Savaşları öncesine mümkün olduğu kadar benzer bir şekilde yeniden inşa etmekti. Büyük ölçüde tarihsel kayıtlara güveniyordu, ancak ara sıra bilgi eksikliği nedeniyle kalenin bazı kısımlarını doğaçlama yapmak zorunda kaldı. Örneğin, Kale kulesinin artık 14 metre kadar yüksek olduğu tahmin ediliyor. Yakındaki Saint-Hippolyte'de özel olarak inşa edilmiş bir tren istasyonu aracılığıyla şantiyeyi düzenli olarak ziyaret eden II. Wilhelm, aynı zamanda Germen medeniyetine yönelik romantik bir nostaljiyi vurgulayan bazı değişiklikleri de teşvik etmiştir. Örneğin ana yemek salonunun çatısı o döneme göre daha yüksektir ve Hohenzollern ailesi ile Kutsal Roma İmparatorluğu'nun Habsburg hükümdarları arasındaki bağlantılar vurgulanmaktadır. İmparator, Hohenzollern Hanedanı'nı İkinci İmparatorluğun başında meşrulaştırmak ve kendisini Hohenstaufen'lerin ve Habsburg'ların değerli varisi olarak güvence altına almak istiyordu.

Günümüzde[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı'ndan sonra, 1919 yılında imzalanan Versay Antlaşması'na dayanarak Fransız devleti kaleye el koydu. 1862 yılından bu yana listede yer alan yapı, 1993 yılından beri Fransa Kültür Bakanlığı tarafından tarihi anıt olarak sınıflandırılmaktadır. 2007 yılından bu yana mülkiyet Bas-Rhin departmanına aittir.[1] 1993 yılında restore edilen kale, Fransız Kültür Bakanlığı tarafından ulusal tarihi sit alanı olarak ilan edilmiştir. Bugün, bölgenin en ünlü turistik noktalarından biridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Château du Haut-Koenigsbourg (ou Hohenkoenigsbourg)". www.pop.culture.gouv.fr. 6 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2023.