Haut Koenigsbourg Şatosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chateau Haut Koenigsbourg.JPG

Haut Koenigsbourg Şatosu, Fransa'nın Bas-Rhin ilinde bağlı Orschwiller komününde bulunan bir Orta Çağ şatosu. Sélestat'ın batısında, Vosges dağlarında yer alan yapı, Yukarı Ren Ovası'na hakim stratejik bir konumdadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta Çağ[değiştir | kaynağı değiştir]

Kalenin ilk ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir; 1147 yılında keşişlerin, Hohenstaufen Hanedanı'ndan Swabia Dükü II. Friedrich'in illegal kale inşaatını Fransa Kralı VII. Louis'ye şikayet etmesiyle kayıtlara girmiştir. İlk olarak Friedrich'in küçük kardeşi III. Konrad 1138 yılında Roma Kralı seçilmiş, ardından Friedrich'in oğlu Friedrich Barbarossa 1152 yılında kral olmuştur. 1192 yılında ise kale Königsburg kalesi olarak adlandırılmıştır. On üçüncü yüzyılın başında istihkam Hohenstein Hanedanı'ndan Lorraine düklerine geçince, dükler kaleyi 15. yüzyıla kadar yerel Rathsamhausen şövalye ailesine emanet etti. Hohensteinlerin kalenin soyguncu baronlar tarafından gizlice kullanılmasına izin vermesi, komşu güçleri kızdırmaya başladı. 1454 yılında I. Friedrich tarafından kuşatılan kale, Colmar, Strasbourg ve Basel birleşmiş güçleri tarafından 1462 yılında kuşatılarak ateşe verildi.

Günümüzde[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı'ndan sonra, 1919 yılında imzalanan Versay Antlaşması'na dayanarak Fransız devleti kaleye el koydu. 2007 yılından bu yana mülkiyet Bas-Rhin departmanına aittir. 1993 yılında restore edilen kale, Fransız Kültür Bakanlığı tarafından ulusal tarihi sit alanı olarak ilan edilmiştir. Bugün, bölgenin en ünlü turistik noktalarından biridir.