Hausa Krallıkları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hausaland'ın büyük şehirleri. Modern sınırlar kırmızı renktedir.

Hausa Krallıkları veya Hausaland,[1] Nijer Nehri ile Çad Gölü (günümüzde kuzey Nijerya) arasında yer alan Hausa halkı tarafından oluşturulmuş bir devletler topluluğuydu. Hausaland, Eski Gana, Mali ve Songhai'nin Batı Sudan krallıkları ile Kanem-Bornu'nun Doğu Sudan krallıkları arasında yer almaktaydı. Hausaland, Hausa halklarının batıya doğru genişlemesinin bir sonucu olarak MS birinci binyılda siyasi ve kültürel bir bölge olarak şekillendi. Halklar daha yoğun bir köylü nüfusuna yol açan tahıl yetiştirmeye başladılar. Ortak bir dilleri, kanunları ve gelenekleri vardı. Hausalar balıkçılık, avcılık, tarım, tuz madenciliği ve demircilikle uğraştılar.

14. yüzyılda Kano en güçlü şehir devleti haline geldi. Kano, Sahra-ötesi tuz, kumaş, deri ve tahıl ticaretinin üssüydü.

Hausa devletleri aynı soyu, dili ve kültürü paylaşsalar da birbirleriyle kıyasıya rekabet içindeydiler ve her bir devlet diğerine üstünlük sağlamaya çalışmaktaydı. Sürekli olarak birbirlerine savaş açtılar ve genellikle kardeş devletlerinin zararına olacak şekilde işgalcilerle birlikte çalışarak kolektif olarak güçlenmelerini engellediler.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ A History of Islamic Societies. 3rd. New York: Cambridge University Press. 2014. ss. 458-459. ISBN 978-0-521-51430-9.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  2. ^ Palmer, III, 132-4; Smith, Daura, 52-55

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]