Hauptschule

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rütli-Hauptschule, Berlin-Neukölln.

"Hauptschule", Almanya ve Avusturya'da, temel 4 yıllık ilkokul eğitiminde sonra gidilebilecek okul çeşitlerinden biri olup, 3 okullu sistemin en düşük okuludur. İlkokul'a gitmiş her öğrenci Hauptschule'ye gidebilmektedir, buna karşı öğrenciler daha iyi notlarla öğrenci alan ve daha iyi okullar olan Realschule ve Gymnasium'a gitmek istemektedirler. Öğrenciler beş-altı yıllarını Hauptschule'de geçirmektedirler, bu da beşinci ve dokuzuncu (ya da onuncu) sınıfları kapsamaktadır. Okulu 15-16 yaşlarında bitirebilirler.

Temel Öğeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hauptschule'nin amacı genç öğrenciler yaşama ve pratik iş yaşamına hazırlamaktır. Buna karşı daha akademik konulara yoğunlaşan Gymnasium öğrencilerinin amacı eğitimleri sonunda üniversiteye gitmektir. Sonuç olarak Hauptschule daha çok temel matematik, fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, tarih gibi derslerin en temel düzeyini öğrencilere aktarmaya çalışır. Hauptschule'nin ilk yılından itibaren bütün öğrenciler İngilizce öğrenir. Okul bittikten sonra diplomalarını alan öğrenciler iş eğitimi alabilirler, halk hizmetlerinin temel seviyesinde ya da sekreterlik gibi işlerde çalışabilirler. Ayrıca tam zamanlı meslek eğitimi veren Berufsfachschule'ye katılabilirler. Başvurdukları işler akademik yetenek gerektirmeyen pratik yeteneği gerektiren işlerdir. Ayrıca daha sonraki eğitimleri için Realschule ya da Gymnasiuma katılırlar. Bunun için şart; iyi bir not ortalamasıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hauptschule'ler ilk olarak 1950 yılında Batı Almanya'da ortaya çıkmıştır in 1950 ve günümüzde de düz lise seviyesinde Almanya eğitim sisteminin bir parçasıdır. Öbür okullar Gymnasium üniversite öncesi için ve Realschuleler teknik yetenek isteyen işlerde çalışacak eleman yetiştirmek için eğitim verirler.