Hasta Bacchus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hasta Bacchus
İtalyanca: Bacchino Malato, İngilizce: Young Sick Bacchus
Sanatçı Caravaggio
Yıl 1594
Konum Galleria Borghese, Villa Borghese

Hasta Bacchus, İtalyan ressam Caravaggio tarafından 1593 yılında yapımına başlanıp 1594 yılında bitirilen, günümüzde Galleria Borghese'de sergilenen 67 x 53 cm boyutlarında bir yağlıboya tablodur.

Caravaggio'nun henüz modellere ödeme yapacak maddi güce sahip olmadığı yıllarda yaptığı bu eserde, Roma mitolojisinde şarap tanrısı olarak bilinen Bacchus'u hasta bir şekilde betimlerken aynadaki yansımasını kullanmıştır. Bacchus yalnızca şarap tanrısı değildir, aynı zamanda dansın ve müziğin koruyucusudur ve genellikle genç olarak tasvir edilir. Fakat bu tablodaki Bacchus hasta ve solgundur, dudakları gridir. Aynı dönem hasta olduğu bilinen ve bir süre hastanede kalan Caravaggio bu eserle otoportre yapmıştır. Tablo muhtemelen Caravaggio'nun fiziksel rahatsızlığının sıtma olduğunu gösteriyor, çünkü cildinin ve gözlerindeki sarılığın görünümü, yüksek bilirubin seviyelerine yol açan aktif karaciğer hastalığının temel faktörleridir.[1]

Bacchus'un elinde bir salkım üzümün arasında birkaç tane çürük üzüm tanesinin bulunması da Caravaggio'nun eserlerinde karşısında gördüğünü tamamen aktardığını gösterir niteliktedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gallery, Borghese (30 Haziran 2022). "Young Sick Bacchus by Caravaggio". Galerie Borghèse (İngilizce). 20 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2022.