Hasangazi, Ulukışla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 37°33′0″K 34°38′0″D / 37.55°K 34.633333°D / 37.55; 34.633333

Hasangazi, Ulukışla
—  köy  —
Niğde
Koordinatlar: 37°33′0″K 34°38′0″D / 37.55°K 34.633333°D / 37.55; 34.633333
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge İç Anadolu
İl Niğde
İlçe Ulukışla
Zaman dilimi DAZD (+2)


Hasangazi, Niğde ilinin Ulukışla ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adını nereden aldığı tam olarak bilinmemekle beraber, yerel söylentilere göre; Hasangazi ismi, Kurtuluş Savaşı zamanında Fransızları Gülek Boğazı'ndan geçirmeyerek Hasangazi ve çevre köylerin işgal edilmesini önleyen Hasan isimli bir Kuva-yi Milliye subayından gelmektedir. Köyü çok seven Hasan Subay savaşta gazi olduktan sonra hayatını bu köyde devam ettirmiş ve hayata gözlerini bu köyde yummuştur. Hasan Subay'ı çok seven köy halkı da köyün adını Hasangazi olarak değiştirmiş ve Hasan Subay'a da köyde bir türbe yaptırmışlardır. Fakat söylentinin aksine köyde böyle bir türbe bulunmadığı gibi Kurtuluş Savaşından birkaç yüzyıl öncesine ait Osmanlı belgelerinde köyün adı Esengazi olarak geçmektedir. Ki yerel ağızda hece başlarındaki H harfinin yutularak söylenmesi halen süregelen bir özelliktir. Dahası köyün adı Ulukışla Kuva-yi Milliye Karar Defterinde dahi Hasangazi olarak geçmektedir.[kaynak belirtilmeli] Nümismat Ömer Diler, Anadolu Selçuklu Devletine ait Lu'lu'a sikkelerinin Hasangazi köyünde basıldığını saptamıştır. Jeopolitik konumu nedeniyle merkez köy yapılmıştır. Son zamanlarda yayla kültürünün gelişmesiyle birlikte Çukurova'nın sıcaklarından kaçan Adanalılara ve Mersinlilere ev sahipliği yapmaya başlamıştır. TCDD Gümüş istasyonu, Hasangazi köyüne bağlıdır.[kaynak belirtilmeli]

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

31.12.2013 itibarıyla Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre 514'ü erkek 416'sı kadın olmak üzere toplam nüfusu 1000'dir. Hasangazi, Niğde ili içindeki 130 köy içinde ise nüfus büyüklüğü bakımından 28. sıradadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Hasangazi, Ulukışla'ya 16 km Niğde'ye 70 km Mersin'e de 135 km uzaklıktadır.

Tarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Hasangazi'de yetiştirilebilen ürünler; Buğday, arpa, çavdar, fasulye, nohut, korunga, mercimek, soğan, patates, ahududu, böğürtlen, elma, armut, kiraz, vişne, üzüm, kayısı, zerdali, lahana, domates, biber, soğan, kabak, hıyar, maydanoz, nane, mısır, ayva, ceviz, şeftali, erik, çilek ve fındıktır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilkokul, ortaokul ve sağlık ocağı bulunmaktadır. Ayrıca kanalizasyon, içme suyu, telefon, ADSL şebekesi de mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]