Hasaneyn, Gölcük

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hasaneyn
—  Mahalle  —
Kocaeli
Kocaeli
Ülke  Türkiye
İl Kocaeli
İlçe Gölcük
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İklim türü Karadeniz iklimi
Nüfus (2010)[TÜİK]
 - Toplam 600
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 262
İl plaka kodu 41
Posta kodu 41650
İnternet sitesi:

Hasaneyn, Kocaeli ilinin Gölcük ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, 93 Harbi dolayısıyla, 1893 yılında, Artvin ilinden İzmit’e göç eden Gürcü muhâcirler tarafından kurulmuştur. Hasaniye diye de söylenir. Top sahası bölgesi ilin ve ilçemizin birçok futbol kulübünün idman yapmasına olanak tanır. Yine bu top sahası bölgesi yazları ilimizden, ilçemizden ve şehir dışından piknikçilerin uğrak yeridir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kocaeli il merkezine 14, Gölcük ilçesine(merkez) 9 km uzaklıktadır. Köy İzmit Körfezi'nin güneyinde Samanlı Dağları'nda 600 m rakımda kurulu bir orman mahallesidir. Ormanlar, genellikle kayın ve kestane ağaçları ile kaplı olup çeşitlilik arzeden bitki örtüsünün yanında değişik türlerden hayvanlara da ev sahipliği yapmahtadır. Dağlarda yöreye mahsus bitkileri ve hayvanları bulmak mümkündür.

Mahallede her evin önünde bahçe mevcuttur ve bahçelerde hertürden meyve ağacına raslamak mümkündür. Kayın ağaçlarının yanı sıra, burada en fazla görülen ağaç kestanedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 600
2000 2700
1997 290

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Bunların yanı sıra birçok mahallede olmayan ADSL hizmeti Hasaneyn mahallesinde mevcuttur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Gölcük merkezinden köye, sabah iniş ve çıkış öğlen iniş ve çıkış aksam iniş ve çıkış olmak üzere, günde toplam 6 sefer toplu taşıma aracları kalkmaktadır. Elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca Nüzhetiye mahallesinin ulaşımı da Hasaneyn Köy minübüsleri ile gerçekleştirilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]