Harvey (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Harvey
Harvey
YönetmenHenry Koster
YapımcıJohn Beck
SenaristMary Chase(oyun)
Oscar Brodney
Myles Connolly
OyuncularJames Stewart
Josephine Hull
Peggy Dow
MüzikFrank Skinner
DağıtıcıUniversal International Pictures
CinsiSinema filmi
TürüKomedi
Yapım yılı13 Kasım 1950, ABD
Süre104 dakika
Dilİngilizce

Harvey, başrolde James Stewart' ın yer aldığı, Henry Coster tarafından yönetilmiş 1950 tarihli bir ABD filmidir. Mary Chase'in Pulitzer Ödüllü aynı adlı oyunundan sinemaya uyarlanan filmde, en iyi arkadaşı hayalinde canlandırdığı Harvey adlı bir pooka olan Elwood P. Dowd'un hikâyesi anlatılmaktadır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Elwood P. Dowd, annesi öldükten sonra onun evine taşınan ablası Veta ve yeğeni Myrtle ile yaşamaktadır. Veta kızı için uygun bir damat adayı aramakta; ancak pek de çekici olmayan Myrtle, insanların dayısının tuhaflıklarından rahatsız olması nedeniyle bir türlü kimse ile tanışamamaktadır. Çünkü Elwood, kendisinden başka kimsenin göremediği bir pooka olan, 2 metre uzunluğunda beyaz bir tavşan olduğunu iddia ettiği Harvey adında hayali bir arkadaşı ile yaşamaktadır. Kardeşi Vita ne zaman eve birini davet etse, Elwood konukları Harvey ile tanıştırmaya çalışmakta ve bu ilginç durumu yadırgayan konukları kaçırmaktadır. Elwood'un yüm yaşamı dostu Harvey' le birlikte her gün aynı bara gitmek, ona ve Harvey'e alışık bar sakinleri ile sohbet edip margarita içmektir. Fakat Elwood insanların ona deli gözüyle baktığının farkında değildir. Tüm iyi niyeti ile insanlara yardımcı olmaya, onlarla sohbet edip onları dinlemeye çalışmaktadır.

Elwood'un bu durumuna üzülen kızkardeşi Veta, kendi pek istemese de koca bulamayan kızının ısrarları sonucu Elwood'u bir akıl hastanesine yollamaya karar verir. Elwood'u hastaneye götürdüklerinde doktorlar Elwood yerine yanlışlıkla Veta' yı hastaneye kapatırlar. Oradan güçlükle kurtulan Vita ve peşindeki doktorlar heyecanlı bir şekilde Elwood'un peşine düşerler. Bu arada Edwood'u üzecek bir durum yaratan herkes, kimsenin inanmadığı ve göremediği Harvey tarafından cezalandırılmaktan kurtulamayacaktır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör / Aktris Karakter
James Stewart Elwood P. Dowd
Josephine Hull Veta Louise Simmons
Peggy Dow Miss Kelly
Charles Drake Dr. Lyman Sanderson
Cecil Kellaway Dr. Willie Chumley
William Lynn Yargıç Gaffney
Victoria Horne Myrtle Mae Simmons
Jesse White Duane Wilson
Wallace Ford Taksi Şoförü
Harvey Kendisi !

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]