Hartlepool

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17.47, 4 Aralık 2013 tarihli sürüm (düzen)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hartlepool
Yönetimsel Yapı: Borough
Hartlepool Kasaba Duvarı: Yapılışı 14.yy sonlarındadır, Ortaçağ' da kasabanın etrafını tümüyle kuşatmakta idi. Antik dönem evleri Victoria rıhtımlarının girişini yukarıdan görmekte idi.
Birimsel otorite Hartlepool
Resmi İdari Bölge County Durham
Bölge Kuzey Doğu İngiltere
Ülke İngiltere
Bağımsız Eyaleti Birleşik Krallık
Polis ve İtfaiye Cleveland
Kuruluş Tarihi MÖ 7. yy
Nüfus
(2012)[1]
 • Toplam 92,900
Posta Kodu Alanı
HARTLEPOOL, TS
Alan kodu 01429
Londra' ya uzaklığı 416 km.

Hartlepool İngiltere' deki yerel yönetim bölgeleri' nden birisi olan Metropoliten Olmayan Cleveland Kontluğu' na ve buna bağlı Durham Kontluğu' a bağlı bir kasabadır. Kuzey Doğu İngiltere' de Tees Valley ekonomik alanının bir parçasıdır.

MÖ 7. yy' da bir Northumbria manastırı olan Hartlepool Abbey etrafında kurulmuştur. Köy, Ortaçağ boyunca gelişerek büyüdü ve Durham, Palatine' a resmen bağlı olan bir liman kuruldu. Kuzeyden gelen bir demiryolu bağlantısı Güney Durham kömür yataklarını kasabaya bağladı. 1835' te güneyden ek bir bağlantı, yeni bir liman ve West Hartlepool yeni kasabasının kuruluşu ile daha geniş bir alana ulaştı.[2] 19. yy' ın son döneminde sanayileşme ve gemi inşaatçılığının başlaması, Birinci Dünya Savaşı esnasında Alman Donanması' nın Hartlepool' u hedef almasına yol açtı. 16 Aralık 1914' te, 1150 bombanın atıldığı bir bombardımanda 117 kişi hayatını kaybetti. İkinci Dünya Savaşı' nın neden olduğu işsizlik, ağır sanayi ve gemi inşaatçılığındaki yüksek oranlı azalma kasaba refahının tekrar canlanmasını sağlayan 1990' lardaki temel yatırım projeleri ve rıhtım alanlarının yeniden geliştirilmesine kadar sürdü.

Hartlepool, Harlepool ilçe idaresine bağlı yerel bakımdan bağımsız bir alan olmakla birlikte törensel olarak Durham Kontluğu' na bağlıdır ve büyük bir kısmı Cleveland ilinin bir parçasıdır.

Kasaba adının kökeni

St Hilda's Kilisesi, Hartlepool burnundadır, Normanlar tarafından inşa edilmiştir ve yüzyıllardır Herterpol incisi olarak tanınmaktadır.

Yer adı eski İngilizce' de bulunan hartle; heort-ieg:hart island teriminden türemiş ve erkek geyiklerin görüldüğü yer anlamında olup bununla birlikte kullanılan -pol veya -pool kelimelerinden meydana gelmiştir. Erken dönem kaynaklarda kullanılan kasaba adları bunu doğrular niteliktedir.

 • 649: Heretu, ya da Hereteu
 • 1017: Herterpol, ya da Hertelpolle
 • 1182: Hierdepol

Hart eski İngilizce' de, kasabanın tepesinde görülen erkek geyik veya geyik anlamında kullanılmıştır. Le pool deniz yoluyla anlamına gelir ve insanların, deniz yoluyla buraya bu geyiği avlamak üzere gelip sonrasında yerleşilmiş olduğunu ifade eder. Bugün kıyı kesiminde deniz altında kalan taşlaşmış ormanın var olması, bir zamanlar buradaki ormanda bu geyiklerin yaşadığının bir kanıtı olarak değerlendirilir.

Coğrafya

Yüzölçümü 94 km2 dir. Üç tarafı denizle çevrili bulunan kasaba, bir kireç taşı yarımadasının üzerine kuruludur. Hartlepool' a yakın kasaba ve şehirler:

Yönetimsel bilgiler

Hartlepool ilçe yerel yönetim binası

İlçe Yerel Yönetim Kurulu

2012' de sunuluan sınır değişikliklerinden sonra Hartlepool kasabası şu an her biri üç kurul üyesi tespit eden, hepsi birlikte 33 kişilik Hartlepool Borough Kurulunu oluşturan, 11 seçim bölgesine bölünmüş durumda bulunmaktadır.

Hartlepool İlçe Kurulunu tespit eden 11 seçim bölgesi.
Burn Valley De Brus Fens & Rossmere Foggy Furze
Hart Headland & Harbour Jesmond Manor House
Rural West Seaton Victoria

Milletvekilleri

Hartlepool' un 1945' ten bu yana çıkardığı milletvekilleri listesi belirtildiği gibidir:

Çıkardığı Milletvekilleri
Adı Soyadı Görev Yılı Partisi Bulunduğu Görev
 • David Thomas Jones
 • 1945-1959 İşçi Partisi #
 • John Simon Kerans
 • 1959-1964 Muhafazakar Parti #
 • Edward Leadbitter
 • 1964-1992 İşçi Partisi #
 • Peter Mandelson
 • 1992-2004 İşçi Partisi
  • Kuzey İrlanda Devlet Sekreteri (11 Ekim 1999 – 24 Ocak 2001),
  • Ticaret ve Sanayi Devlet Sekreteri (27 Temmuz 1998 – 23 Aralık 1998),
  • Devlet Bakanı (2 Mayıs 1997 – 27 Temmuz 1998)
 • Iain Wright
 • 2004- halen görevde İşçi Partisi #

  Eğitim

  Hartlepool' da beş okul bulunmaktadır. Bunlar:[3]

  • Dyke Evi Spor ve Teknoloji Koleji
  • İngiliz Şehitleri Okulu ve Altıncı Biçim Koleji
  • Yüksek Tunstall Bilim Koleji
  • Manor Teknoloji Koleji
  • St Hild's İngiltere Okulu Kilisesi

  Kasabanın merkezi hükümetten okul binaları ve tesislerinin geliştirilmesi ve Blair hükümetinin hazırladığı Gelecek İçin Okul İnşaatları Programı' NIN bir parçası olarak merkezi hükümetten yardım alması planlanmıştı, ancak hükümetin mali harcamalarda kısıtlama kararı vermesi nedeni ile yapılması planlanan bu yardımlar iptal olundu.[4]

  Hartlepool' da 12 ve 13. yıl öğrencilerin devam ettikleri, kasabaya ait bir Altıncı Biçim Koleji bulunmaktadır. Eski bir dil bilgisi ve kavrama okulu olan kolej kasabadaki öğrencilere AS ve A2 düzeyi kurslarını sunmaktadır. İngiliz Şehitleri Okulu ve Altıncı Biçim Koleji, Hartlepool ve civarından katılan öğrencilere AS, A2 ve diğer BTEC yeteneklerini sunmaktadır.

  Cleveland Sanat ve Tasarım Koleji, Hartlepool' da bulunan, yüksek öğretim veren Kuzey Doğu' daki tek sanat ve tasarım uzmanlığı kolejidir. Bu kolej Kilise Meydanında bulunan Sanat Galerisi' nin yanıbaşındadir. Kolejin Uzaktan Eğitim sağlayan Middlesbrough' da bulunan bir uzak sitesi de vardır.

  Ekonomi

  Hartlepool ekonomisi, bugün bile yerel iş alanlarının kalbi olan denizcilik sanayisi ile tarihsel olarak bağlantılı olmuştur. Hartlepool Rıhtımı sahibi olan PD Ports tarafından işletilmektedir.[5] Yaklaşık olarak 400 çalışanı bulunan Heerema gibi mühendislik bağlantılı işlerde toplamda yaklaşık olarak 1.700 kişi istihdam edilmektedir.[5] Tata Steel Europe, öncelik ağırlıklı olarak Petrol Sanayisi için çelik tüpler üretimi işini yürütmekte ve bu çalışmalar için yaklaşık olarak 350 kişi istihdam etmektedir.

  Hartlepool Nükleer Güç Santrali bir gelişmiş gaz-soğutmalı reaktördür. AGR tipi nükleer güç tesisi 1980' lerde Hartlepool yakınlarında açıldı. Burası kasabanın çalışma yaşında bulunan nüfusunun yüzde birini istihdam eden tek en geniş ölçekli işvereni durumundadır. Site üzerinde yeni bir tesis yapılması kabul edilmesi halinde tahminlere göre 12.000 inşaat işi, 5.000 işletim işi ve 1.000 imalat işi istihdamının açılacağı tahmin edilmektedir.[5]

  Kasabanın yerel ekonomisinde Kimyasal Sanayi önemli bir yer tutmaktadır. Titanyum Dioksit üreticisi Huntsman Corporation şirketi, Omya, Baker Hughes ve Frutarom ovalarından istifade etmektedir.[5]

  Turizm ilçe ekonomisine 2009 yılında £48 girdi sağlamıştır; bu rakam 2010' daki Uzun Gemiler organizasyonu getirisinin hariç bulunduğu bir rakamdır.

  Kara ordusu

  Eastington Yolu, New Armoury Centre' da bulunan birimler:

  • Royal Marines Reserve; Savaş ve kriz anlarında İngiliz Kraliyet Donanması' na destek sağlama amacıyla kurulmuştur.
  • Royal Corps of Signals - 90 (North Riding) Sinyalizasyon Filosu.

  Uzun gemi yarışları

  28 Haziran 2006' da, Hartlepool, Uzun Gemi Yarışları 'ndaki galibiyetini kutladı. Yarışma organizatörü olan Yelkencilik Uluslararası Çalışmaları 'nın kasabayı seçmesinden sonra, 2010 yılında kasaba 125 uzun gemiyi ilgiyle karşıladı. Hartlepool halkı, yarışmanın ikinci ve son etabı için Norveç, Kristiansand 'den yola çıkan yarışma yelkenlilerini selamladı.

  ABD Donanması eski "Hayalet Gemi" Hartlepool' da hurdaya ayrılmayı beklerken.

  Ayrıca bakınız

  Kaynakça

  Dış bağlantılar