Harry Potter ve Sırlar Odası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19.09, 30 Aralık 2016 tarihli sürüm (→‎Resimli özel baskı: düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Harry Potter ve Sırlar Odası
Harry Potter and the chamber of secrets
Harry Potter ve Sırlar Odası kitap kapağı.jpg
Harry Potter ve Sırlar Odası kitap kapağı 2.jpg
Harry Potter ve Sırlar Odası 2001 basım (üst), 2016 basım (alt) kapağı
Yazar J. K. Rowling
Çevirmen Sevin Okyay
Kapak sanatçısı
Mary GrandPré
Dil İngilizce
Tür Fantastik
Yayım 2001
Yayımcı YKY
Sayfa 314
ISBN
ISBN 975-08-0295-0 Geçersiz ISBN (Türkçe)
Harry Potter Serisi serisi
Harry Potter ve Felsefe Taşı Harry Potter ve Sırlar Odası Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Harry Potter ve Sırlar Odası (Orijinal adı: Harry Potter and the Chamber of Secrets), J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin ikinci kitabıdır. İngiltere'deki ilk basımı 2 Temmuz 1998'de yapılmıştır. Yapı Kredi Yayınlarının 1 Mayıs 2001'de yayınladığı eseri Türkçeye Sevin Okyay çevirmiştir.

Resimli özel baskı

Harry Potter ve Sırlar Odası (resimli özel baskı)
Harry Potter and the Chamber of the Secrets
200px
Yazar J. K. Rowling
Çevirmen Ülkü Tamer
Kapak sanatçısı
Jim Kay
Dil İngilizce
Konu Sırlar Odası
Tür Fantastik
Yayım 2016
Yayımcı YKY
Sayfa 272
ISBN
ISBN 9789750837593 Geçersiz ISBN (Türkçe)
Harry Potter serisi
Yok Harry Potter ve Sırlar Odası (resimli özel baskı) Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter ve Sırlar Odası (Özgün adı: Harry Potter and the Chamber of the Secrets), J. K. Rowling tarafından yazılmış ve genç büyücü Harry Potter'ın takdim edildiği Harry Potter serisindeki 2. kitabın ilk resimli özel baskılı roman.

Türkiye'de ise ilk defa Ekim 2016 tarihinde Yapı Kredi Yayınları'ndan Ülkü Tamer'in çevirisiyle basılmıştır.

Konusu

Harry’nin doğum günü Dursley’lerce kutlanmadan geçer.Yine de Dobby adındaki cin onu ziyaret etmiş ve okula dönmemesi için kandırmaya çalışmıştır. Dobby, evde hasar yarattıktan sonra Bayan Dursley Harry’yi odasına kilitler. Harry’yi uçan arabalarıyla gelen ve onu alıp evlerine götüren Weasley kardeşler kurtarır.

Okul kitapları için alış veriş yaparken Harry ve arkadaşları yeni bir profesör ile tanışırlar; Gilderoy Lockhart. Harry ve Ron 9 ¾ peronundaki Hogwarts trenine yetişemeyince yine okula gitmek için büyülü arabayı ödünç alırlar. Okuldaki ilk Quidditch çalışmasında Gryffindor’lular, Draco Malfoy’un Slytherin’in yeni Arayıcısı olduğunu ve babasının tüm takım için 2001 süpürgelerinden aldığını öğrenir ve çok şaşırırlar. Çalışma Malfoy’un Hermione’yi Bulanık (Muggle aileden gelen) şeklinde çağırmasıyla kötüye gider. Kısa bir süre sonra Harry, Profesör Lockhart’a zorunlu olarak yardım eder ve ölüm konuşan kin dolu bir ses duyar.Harry, Ron ve Hermione Neredeyse Kafasız Nick’in partisine katılırlar. Geri dönerlerken Harry o kin dolu sesi tekrar duyar ve hademenin kedisini kara bir büyü yüzünden taşlaşmış olarak bulurlar. Duvarlardaki mesajda Sırlar Odası uyarısı vardır. Çocuklar, Profesör Binns’den Salazar Slytherin’in Muggle’lara karşı olan önyargısını, Sırlar Odası’nı ve onun mirasçısını öğrenirler. Ron bu mirasçının Draco Malfoy olduğunu düşünür ve Hermione de çoközlü iksiri içip Draco’nun arkadaşlarının kılığına girerek bir sonraki Quidditch maçından önce onunla konuşmayı önerir. Harry’nin kolu maç sırasında topun çarpması sonucu kırılır. Lockhart’ın büyüsüyle de iyileşmek yerine kemikler tamamen yok olur. Harry, revirde iyileşirken Dobby tekrar ziyaret edip uyarır.O gece Colin Creevey’e saldırdırırlar. Düello kulübü toplantısında Malfoy, yılan görüntüsü yapar. Harry, yılana Justin’i bırakması için bağırdığı zaman herkes onun yılanlarla konuşabildiğini anlar. Çok geçmeden Justin’e de saldırırlar. Yen Yıl tatili sırasında Harry, Ron ve Hermione çok özlü iksiri denerler. Harry ve Ron, Draco Malfoy’un mirasçı olmadığını öğrenirler fakat Hermione yanlışlıkla kendini bir kediye dönüştürür. Harry, Mızmız Myrtle’ın odasında boş bir günlük bulur. Günlük bir zamanlar, Tom Riddle’a aittir; yani okulun 50 yıl önceki bir öğrencisine.Sonra günlük çalınır ve Hermione ile diğer kıza saldırılır. Daha kötüsü; Hagrid hapishaneye gönderilir ve Dumbledore’un müdürlük görevi askıya alınır. Harry ve Ron Yasak Ormana girerek Hagrid’e yardım etmek isterler. Orman’da dev bir örümcek olan Aragog’la karşılaşırlar.Aragog onlara Hagrid’in suçsuz olduğunu söyler. Harry duyduğu sesin borulardan geldiğini ve dev bir yılana ait olduğunu öğrenir. Ron’un kızkardeşi Ginny, Sırlar Odası’na götürülür. Bu yüzden Harry, Ron ve Profesör Lockhart onu bulmak için doğru borulara giderler. Harry, Tom Riddle yani Lord Voldemort ile karşı karşıya gelir. Voldemort, Ginny’yi de esir almıştır. Fakat Dumbledore'nun Anka Kuşu Fawkes’in yardımıyla Harry Voldemort’u yener.