Harry Cohn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Harry Cohn (23 Temmuz 1891, New York, 27 Şubat 1958, Phoenix, Arizona) Amerikalı film yapımcısı. Columbia Pictures stüdyolarının kurucusudur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry John, Almanya'dan ABD'ye göç etmiş 5 çocuklu bir Yahudi terzinin oğluydu.[1] Birkaç iş değiştirdikten sonra, ki bunların arasında Vodvillerde oynamak da vardı, film sektöründe karar kıldı. Erkek kardeşi Jack Cohn zaten Carl Laemmle'ın Independent Moving Pictures Company'sinde çalışıyordu. Jack bu şirkette Traffic in Souls filminin yapımını üstlenmişti. Jack sayesinde Harry'de Laemmle ile tanıştı ve onun sekreteri olarak Hollywood'a gönderildi. Fakat bu birliktelik kısa sürdü ve iki kardeş, avukat arkadaşları Joe Brandt ile birlikte kendi film şirketlerini kurdular. Böylece 1919'da New York'ta C.B.C. Film Sales şirketi kurulmuş oldu.

Kısa süre sonra Harry tekrar Hollywood'a döndü ve orada önce küçük prodüksiyonlara girişti. Firmanın bulunduğu yer Hollywood'un hiç cazip olmayan bir bölgesiydi ve bu yüzden de Poverty Row (yoksul sıra) olarak adlandırılıyordu. Firma 10 Ocak 1924'te Columbia Pictures Corporation adını aldı. Stüdyo finansal olarak oldukça zayıftı. O dönemler yapımcı şirketlerin kendisine ait sinema zincirlerine sahip olması modaydı ve Columbia'nın kendine ait hiçbir sineması yoktu. Ancak bu onun işine yaradı. 1929'da başlayan ekonnomik kriz, kendi sinemaları olan Paramount Pictures Corporation, Warner Bros. gibi büyük yapımcı şirketleri sarsarken, Columbia büyük finans problemlerinden sıyrılmayı başardı.

Harry John, yapım firmasını Hollywood geleneklerine hiç uymayan bir şekilde, oldukça otokratik bir tarzda yönetiyordu. Oldukça görgüsüzce, en temel nezaket kurallarına dahi uymayan, kadın çalışanlarına sürekli sarkan Cohn, kısa süre içinde tüm film endüstrisinin en nefret edilen erkeklerinden biri haline geldi. Ancak mükemmmel bir finans adamı olarak, Columbia'nın 1958'e kadar zarar etmeyen tek stüdyo olmasını sağlamayı başardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]