Hans Kammler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hans Kammler, 1932

General Mühendis Doktor Hans (Heinz) Friedrich Karl Franz Kammler (d. 26 Ağustos 1901, Szczecin – ö. 9 Mayıs 1945?), bir inşaat mühendisi ve yüksek rütbeli subaydı. SS inşaat projelerini yönetmiş ve II. Dünya Savaşı'nın sonuna doğru V-2 füze ve jet programlarından sorumlu olmuş olup, daha çok Hans Kammler olarak adlandırılır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1919 yılında, askerlik hizmeti için gönüllü olduktan sonra, aşırı sağ Rossbach Freikorps]]'ta görev yaptı. 1919'dan 1923'e kadar, Technische Hochschule der Stadt Freien Danzig ve Münih inşaat mühendisliği okudu ve kendisine Mühendis Doktor unvanı verildi. Kammler 1 Mart 1932 tarihinde NSDAP'ya katıldı Nazi hükûmeti 1933 yılında iktidara geldiğinde ve Havacılık Bakanlık binası departmanı başkanı olarak idari pozisyonlarda çeşitli görevlerde bulundu. 20 Mayıs 1933 tarihinde SS'e (no. 113619) katıldı. 1934 yılında küçük bahçıvanlar ve toprak sahiplerinin Reich'in federasyon lideri oldu. Ayrıca bu süre boyunca, Reich'in İçişleri Bakanlığında meclis üyesi oldu.

II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kammler sonunda, SS-Wirtschafts-Verwaltungshauptamt (WVHA) Oswald Pohl'un yardımcısı oldu. Amtsgruppe D'yi (Amt D) yönetti. Toplama kampı sistemi İdaresi ve aynı zamanda tüm toplama ve imha kamplarının inşaasından sorumlu oldu. Auschwitz-Birkenau yakma tesislerinin kurulumunu yönetti.

Pohl yardımcısı olarak görev yaptığı dönemde, Kammler doğrudan Yahudilere ve diğer insanlarla ilgili yeniden yerleşim faaliyetleri üzerinde yer aldı.

1943 yılında Varşova Gettosu Ayaklanmasının ardından, Heinrich Himmler tarafından misilleme olarak Getto'nun yıkılmasının sorumlusu olarak atandı.

Savaşın sonunda şimdiye kadar belirsiz bir amaç ile bitmemiş büyük tünel projesinin sorumlusu oldu. Bu yapı Buchenwald Toplama Kampında çalıştırılan birçok mahkûmun hayatına mal oldu.

Operasyon Hydra kapsamında, Peenemünde'ye yapılan Müttefik bombardımanın ardından, Ağustos 1943 yılında, V-2 roketlerinin kitle üretim sorumluluğunu üstlendi. Ocak 1945 tarihinden itibaren, Kammler tüm füze projelerinin başkanlığına atandı.

Mart 1945'te, kısmen Joseph Goebbels'in tavsiyesi ile, Hitler, uçak destek, bakım ve tedariklerin Göring elinden alınarak yavaş yavaş Kammler'e aktarılmasını sağladı.

Kammler'in ölümünde farklı iddialar vardır:

  • 7 Mayıs 1945 tarihinde siyanür kapsülü ile intihar ettiği.
  • 9 Mayıs 1945 tarihinde kendini vurduğu.
  • Yaveri Zeuner'a kendisini öldürtmesi.
  • Prag'da yaveri tarafından vurulması.
  • Sovyetlerin diğer 200 SS askeri ile birlikte Kammler'i idam ettiği.
  • Kammler'in savaştan yıllar sonra ABD'ye kaçıp orada ölmesi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]