Hannibal Doğuyor (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hannibal Rising
Hannibal Rising
Filmin Posteri
YönetmenPeter Webber
YapımcıDino de Laurentiis ve Martha de Laurentiis
SenaristThomas Harris
OyuncularGaspard Ulliel,
Gong Li
Dominic West
MüzikIlan Eskeri
StüdyoThe Weinsten Company, Metro-Goldwyn-Mayer
DağıtıcıThe Weinsten Company, Metro-Goldwyn-Mayer
CinsiSinema filmi
TürüGerilim, korku, macera
RenkRenkli
Yapım yılı2007, ABD
Çıkış tarih(ler)i9. Şubat. 2007
Süre117 dk.
Dilİngilizce

Hannibal Doğuyor (İngilizce adı: Hannibal Rising), Dr. Hannibal Lecter hakkında yapılan 4. ve 2007 itibarıyla en son filmdir. Thomas Harrisin 2006 tarihli aynı ismi taşıyan kitabının sinemaya taşınmış halidir ve Lecter'ın nasıl önceki filmlerde yansıtılan ünlü bir seri katile dönüştüğünün hikâyesini anlatmaktadır.

Film Peter Webber tarafından yönetilmiş, senaryo da Thomas Harris tarafından yazılmıştır. Film, Prag'daki Barrandov Studios'da çekilmiştir. Film, Dino De Laurentiis Company tarafından yapılmış, 9 Şubat 2007 tarihinde gösterime girmiştir. ABD'deki dağıtımı The Weinstein Company ve Metro-Goldwyn-Mayer tarafından gerçekleştirilmektedir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, Litvanya'da çocukluk yıllarındaki Hannibal Lecter'dan Fransa'daki gençlik yıllarına ve oradan da Kuzey Amerika'ya varışını içeren bir dizgiye sahip.

Yıl 1944. II. Dünya Savaşı. Lecter, filmin başında 8 yaşındadır ve Litvanya'da Lecter Şatosunda yaşamaktadır. Mischa ve ailesi ilerleyen Alman birliklerinden korunmak için ailenin avlanmak için kullandığı kulübeye kaçarlar. Lecter Şatosunda, 6 Litvanyalı milis (Grutas, Dortlich, Grentz, Kolnas, Milko ve Pot Watcher) SS kuvvetlerine katılmak isterler. SS subayı bu kişilerden, şatoda kalmış olan Lecter'ların Yahudi aşçısını öldürmelerini ister ve bu milisler bu isteği sevinçle yerine getirir.

Lecter'ların kulübesinin yanında su almak için bir Sovyet tankı durur. Fakat, tank bir Alman bombardıman uçağı tarafından fark edilir ve bir çatışma çıkar. Uçak, tank tarafından vurulur, ama uçak düşerken tanka da çarpar ve bu çarpışma nedeniyle meydana gelen infilak Mischa ve Lecter dışındaki herkesi öldürür.

SS milisleri daha sonra Lecter Şatosunu yağmalarlar. Yaralı SS subayını gören Grutas, subayı vurur ve subayın rozetini alır. Fakat, ilerleyen Rus güçleri, milislerin ormanda saklanmak zorunda kalmalarına neden olur. Milisler kulübeyi bulurlar, kulübeyi basarlar ve teslim alırlar. Yiyecek sıkıntısı çekmeye başlayan SS milisleri, Mischa ve Hannibal'a tehditkâr bir şekilde bakmaya başlarlar.

Film bu aşamadan sonra 8 yıl sonrasına, Lecter Şatosunun bir Sovyet yetimhanesine dönüştüğü zamana gider. Bir kabadayı, başından geçenlerden dolayı sessizliğe bürünen ve yetimhane marşını söylemeyen Lecter'ı rahatsız eder. Lecter kabadayının eline çatal saplar. O akşam, Lecter ilk defa rüyasında Mischa ile ilgili anılarını yeniden görür, bu gençlik liderini sinirlendirir ve Lecter'ın bir zindana atılmasına neden olur. Fakat, Lecter zindandan kaçar ve Paris'e doğru yola çıkar. Paris'te dul yengesi Lady Murasaki'nin yanında yaşamaya başlar. Lady Murasaki, Lecter'ın yeniden konuşmaya başlamasını sağlar, onu çiçek bakımı, dövüş sanatları ve atalara ibadet etme konusunda eğitir.

Yerel bir pazarda, bir kasap Lady Murasaki'ye lafla tacizde bulunur. Lecter kasaba saldırır. Daha sonra, kasap balık avındayken, Lecter kasaptan özdür dilemesini ister, fakat kasap bunu reddeder. Bunun üzerine Lecter kasabı bir katana ile parçalara ayırır. Kendisi de savaşta ailesini kaybetmiş olan Müfettiş Popil, kasabın cinayetinden dolayı Lecter'dan şüphelenir. Yengesinin müdahalesi sayesinde Lecter, suçlamadan kurtulur.

Filmin ilerleyen aşamasında Lecter tıp fakültesine kabul edilen en genç öğrenci olur. Paris'teki bir hastanede çalışma stajı kazanır ve hastanede kadavraları hazırlama görevini alır. Bir gün, Lecter eski bir savaş suçlusuna suçları hakkında detayları söyletmek için sodyum thiopental verildiğine şahit olur. Kardeşinin ölümünden sorumlu olanların ismini yeniden hatırlamak için Lecter kendisine de bu karışımı verir. İlacın etkisiyle kendinden geçtiğinde, Ruslar kulübeyi bombaladığında SS milislerinden birisinin öldüğünü ve armaların yıkıntıların hala altında olduğunu hatırlar. Lecter bunun üzerine kız kardeşinden geriye kalanları bulmak için Litvanya'ya gider. Sovyet sınırından geçerken, şimdi bir Sovyet sınır görevlisi olan Dortlich'in dikkatini çeker. Lecter ailesinin öldüğü kulübenin kalıntılarını kazar ve aynı zamanda da kardeşini öldüren milislerin armalarını bulur. Dortlich Lecter'ı öldürmeye çalışır fakat Lecter tarafından etkisiz hale getirilir. Mischa'dan geri kalanları gömdükten sonra Lecter, çetenin geri kalanının nerede olduğunu söyletmek için Dortlich'i konuşturmaya çalışır. Daha sonra da, at tarafından çekilen bir kasnak aracılığıyla Dortlich'in kafasını koparır. Dortlich'in kanı Lecter'ın suratına sıçrar ve Lecter bu kanı yalar. Sovyet polisi geldiğinde yanakları oyulmuş şekilde Dortlich'in kafasını ve şiş kebap kalıntısı bulurlar.

Lecter daha sonra, Fontainebleau'da Kolnas'ın lokantasını ziyaret eder. Kolnas'ın küçük kızını ve kızın kolunda Mischa'ya ait bileziği fark eder. Kolnas'ın kızına Kolnas'ın künyesini verir. Dortlich'in öldürülmesi ve Kolnas'a künyesinin verilmesi bütün çeteyi alarma geçirir. Şimdi bir kadın taciri olan Grutas, çetenin bir başka üyesi olan Zigmas Milko'yu Lecter'ı öldürmesi için gönderir. Milko bir silahla geceleyin Lecter'ın çalıştığı laboratuvara sızmayı başarır. Fakat Lecter, Milko'nun varlığını sezer ve bir sıvı enjekte ederek Milko'yu bayıltır. Tam Popil laboratuvara girerken, Lecter Milko'yı formaldehit de boğar. Popil, Dortlich'in ölümü konusunda Lecter'ı sorgular fakat suçluluğuna dair bir kanıt bulamaz. Bunun üzerine Popil, Lecter'i çeteyi avlamaktan vazgeçirmeye çalışır ve eğer Grutas'ın yerini bulmasına yardım ederse rahat bırakacağına söz verir. Lecter gittikten sonra Popil, Lecter'ın Mischa öldükten sonra bütün insanlığını kaybettiğini ve bir canavara dönüştüğünü ifade eder.

Lady Murasaki ile bir karşılaşma sırasında Lecter, Murasaki ile cinsel ilişkiye girecek kadar ilerler. Fakat, Murasaki, Lecter'dan intikam almaması için söz almak isteyince, ilk önce Mischa'ya söz verdiğini ifade eder ve Murasaki'nin isteğini geri çevirir. Lecter daha sonra Grutas'ın evine zaman ayarlı bir bomba koyar ve Grutas banyodayken ona saldırır. Fakat, bir hizmetçi Grutas'ın adamlarını harekete geçirir ve Grutas'ın adamları hemen yetişirler. Tam Grutas'ın adamları Lecter'in boğazını kesecekken zaman ayarlı bomba patlar ve Lecter kaçmayı başarır.

Grutas Lady Murasaki'yi kaçırır ve onu yem olarak kullanmayı amaçlar. Lecter'i çağırır. Lecter, arka plandaki sesten Kolnas'ın restoranındaki kuşların sesini fark eder. Lecter, Kolnas'ın restoranına gider ve Kolnas'ın çocuklarını tehdit ederek, Kolnas'ın Grutas'ın gemisinin yerini söylemesini sağlar. Lecter daha sonra ailesi hatırına Kolnas'ı sağ bırakacağını söyler ve silahını fırının üstüne bırakır. Kolnas fırının üstündeki silahı almaya çalışınca Lecter bir wakizashi ile Kolnas'ın kafasını deler. Daha sonra wakizashileri gömleğinin arkasına saklar.

Lecter, Grutas'ın gemisine gider. Lecter, Bayan Murasakiyi kurtarmak üzereyken, Grutas,Lecter'ı sırtından vurur. Grutas Bayan Murasaki'nin üzerine çıkar. Lecter, kurşunun etkisiyle kırılan wakizashisini çıkarır ve Gutas'ın Aşil tendonlarını kesip, yere düşmesini sağlar. Bu son karşılaşmada, Grutas, Lecter'ın da kız kardeşinin etinden yediğini, askerler tarafından Lecter'a verilen çorbanın kız kardeşinin etinden yapıldığını iddia eder. Grutas, bu gerçeği bildikleri Lecter'ın Grutas'ı öldürdüğünü söyler. Sinirlenen Lecter, kız kardeşinin ilk harfi olan M'yi, Grutas'ın göğsüne çizer. Bayan Murasaki, Lecter'ın kendisini sevdiğini söylemesine rağmen, Lecter'ın davranışlarından rahatsız olduğu için kaçar. Bayan Murasaki gittiği sırada, Lecter Grutas'ın yanağını ısırarak koparır. Gemi daha sonra yanarak patlar. Lecter'ın öldüğü sanılır fakat o patlamadan sağ olarak kurtulur. Film, son olarak Lecter'ın çetenin son üyesi olan Grentz'i Kanada'da avlamasıyla sona erer.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Rol
Gaspard Ulliel Hannibal Lecter
Helena Lia Tachovka Mischa Lecter
Gong Li Lady Murasaki Shikibu
Rhys Ifans Vladis Grutas
Kevin McKidd Petras Kolnas
Richard Brake Enrikas Dortlich
Stephen Walters Zigmas Milko
Ivan Marevich Bronys Grentz
Charles Maquignon Paul Momund
Dominic West Inspector Pascal Popil
Beata Ben Ammar Madam Kolnas
Pavel Bezdek Dieter
Aaron Thomas Çocuk Hannibal Lecter

Diğer isimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Film için kullanılan diğer isimler şöyledir: Hannibal 4, Hannibal IV, The Lecter Variations, The Lecter Variation: The Story of Young Hannibal Lecter, Young Hannibal ve Young Hannibal: Behind the Mask.