Hamzalı, Şereflikoçhisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hamzalı
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Şereflikoçhisar
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 220
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06950

Hamzalı, Ankara ilinin Şereflikoçhisar ilçesine bağlı bir mahalledir.

HAMZALI mahallesi Osmanlı 17 yy zamanında konya ve malatya taraflarından gelmiş olan 4 kardeşten ikisinin kurduğu mahalledir. ilk önce tuz gölü kenarında hamza ve ali kardeşlerden kurulu bir yerleşim yeriydi. kalabalık bir aile topluluğuna sahiptiler. yaklaşık 200 yıla kadar kayacık bölgesinde bulunan yerleşim yerinde nüfus edindiler,daha sonraları gölden gelen soğuk hava ve esintiden dolayı tepenin arkasına ş.kochısara bakan tarafa yerleştiler. hamzalı mahallesi ilçenin en kalabalık köylerinden birisidir, çoğunluğu tuzlada çalışan bu mahallede geçim hayvan ve topraktan sağlanır. şivesi daha eskilere dayanan iç anadolu ağzıyla konuşmaktadırlar. Mahallenin asıl nüfusu 3000-4000 arasıdır. ama fazla göç olduğundan dolayı mahallede fazla insan kalmamıştır. Mahallede, ilköğretim eskiden sadece koçhisarda ve hamzalı mahallesinde vardı ama şu anda göçten dolayı okulu yoktur. fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesive kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.mahalleden kente göç fazla olduğundan nüfusu azalmıştır genelde koçhisar da ve yurt dışına ve Ankara' ya göç almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 165 km, Şereflikoçhisar ilçesine 10 km uzaklıktadır.etrafı yarımada halinde tuzgölüyle çevrilidir.

(Osmanlı Arşivi)Köylerinin Tuz Gölü civarında olması ve havasının ve suyunun kötülüğünden hanelerini yaylaklarına taşıyan Koçhisar nahiyesi Hamzalı ahalisinin orada yaşamı'na ve karyenin eski adıyla oraya nakline izin verilmesi.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karasal iklim alanı içerisindedir yıllık 100-150mm yagış almaktadır.kışları soguk ayaz yazları sıcak ve kuurak gecmektedir ilkbahar yagışları hem hayvanlar hem de tarım için önemlidir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 120
2000 220
1997 450
1982 1012
1975 1123

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım,hayvancılığa ve nakliyeciliğe dayalıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]