Hamakabiya Oyunları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hamakabiya Oyunları (diğer adıyla the Dünya Hamakabiya Oyunları; İbraniceמשחקי המכביה veya İbraniceמשחקי המכביה העולמית; çoğu olarak Maccabiot) 1932 yılından beri her dört yılda bir İsrail'de yapılan, Yahudi ve İsrailli atletlerin katılımına açık bir çoklu spor etkinliğidir. Dünyadaki en büyük üçüncü spor etkinliğidir,[1] 78 farklı ülkeden 9,000 atlet yarışır.[2] Maccabi World Union tarafından organize edilen Hamakabiya, 1960'ta Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin ve uluslararası spor federasyonlarının himayesinde "Bölgesel Spor Etkinliği" ilan edilmiştir.[3][4][5] Hamakabiya genellikle "Yahudi Olimpiyatları" olarak da adlandırılır.[6][7][8]

Hamakabiya Oyunları Yahudi atletlere ve dine bakılmaksızın İsrailli atletlere açıktır. İsrailli Araplarda oyunlarda yarışabilirler.[8][9] Hamakabiya, Yahudi sporcuların toplanması ve tanışması için bir forumdur. Aynı zamanda bu etkinlik sporculara İsrail ve Yahudi tarihini keşfetme fırsatı sunar.[6]

Seremoniler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hamakabiya seremonisi, Hamakabiya oyunlarının ilk ve son günlerinde gerçekleşen iki tören olayıdır. Törenler, İsrail'deki Yahudi kültürünün ve Siyonist hareketin önemli bir parçasıdır. Maccabianın törenleri, 20. yüzyılın ilk Olimpiyat Oyunlarıyla benzerlik gösterir. Açılış seremonisi İngilizce, İspanyolca ve İbranice dillerinde olur.

17. Hamakabiya Oyunlarının açılış seremonisi.

Madalya sunumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Her Hamakabiya oyunu sonuçlandırıldıktan sonra bir madalya töreni düzenlenir. Kazanan, ikinci ve üçüncü sıradaki rakipler veya takımlar, kendi madalyalarından ödül almak üzere üç kademeli bir kürsü üzerinde dururlar. Madalyalar resmi bir Maccabi üyesi tarafından verilir.

Sporlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İsrailli yüksek atlama şampiyonu Gideon Harmat'ın 11. Hamakabiya Oyunlarında gümüş madalya almasını sağlayan performansı.

Hamakabiya Oyunları olimpiyatlardaki tüm 28 sporu kapsar, aynı zamanda netbol, satranç ve kriket sporuda vardır. Olimpiyat oyunları ve diğer büyük uluslararası spor karşılaşmalarının aksine, Hamakabiya'ın yeni sporları kabul etme kuralları konusunda çok yumuşaktır.[10] Sonuç olarak, Hamakabiya Oyunlarında, çiftli köprü gibi çeşitli benzeri olmayan yarışmalar düzenledi. Olimpiyat programında henüz bulunmayan Karate, 1977'de 10. Maccabiah Oyunlarında ilk kez büyük birçok oyun organizasyonunda yer aldı. 1977'den beri karate kesintisiz olarak oyunlarda yer aldı. Başlangıçta karate, yalnızca dövüş veya kumite kategorisinde itiraz edilmiş olsa da, 1981'de formlar veya kata da dahil edildi. 1985'te kadın karatesi de eklendi. Gençlik kategorileri ilk kez 2009'da hazırlandı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi olan Dünya Karate Federasyonu, Maccabiah'daki karate yarışmasının kurallarını denetler ve yönetir.

Hamakabiya Oyunları 4 farklı gruptan oluşur: Açık, Çocuk, Üstad ve Paralimpik.

 • Çocuk oyunları – Çocuk Hamakabiya Oyunları 15-18 yaş arasındaki çocukların katılımına açıktır.
 • Üstad Oyunları – Ustad oyunları eski oyuncuları ağırlamak üzere tasarlanmıştır; Bu oyunlar farklı yaş kategorilerine ayrılmıştır
 • Açık oyunlar – Açık oyunlar genellikle her türlü yaştan insanının katılımına açıktır ve her bir heyetin en iyi sporcuları için tasarlanmıştır, her spor için uluslararası kurallar geçerlidir
 • Paralimpik oyunları – Paralimpik oyunlar, genellikle çeşitli fiziksel ve zihinsel engelli sporcuların katılımına açıktır.

Katılan ünlü isimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunlara katılan bazı ünlü atletler: Mark Spitz, Lenny Krayzelburg, Jason Lezak ve Marilyn Ramenofsky (yüzme); Mitch Gaylord, Abie Grossfeld, Ágnes Keleti, Valery Belenky, Aaron Meland ve Kerri Strug (jimnastik); Ernie Grunfeld, Danny Schayes, (çalıştırıcılar); Larry Brown, Michel Serfaty, Jordan Freed, Nat Holman ve Dolph Schayes (basketbol); Carina Benninga (çim hokeyi); Lillian Copeland, Jessica Goodkin, Gerry Ashworth ve Gary Gubner (atletizm); Angela Buxton, Brad Gilbert, Julie Heldman, Allen Fox, Nicolás Massú ve Dick Savitt (tenis); Dave Blackburn (softball); Jason Taban (badminton); Angelica Rozeanu (masa tenisi); Sergey Sharikov, Vadim Gutzeit ve Mariya Mazina (eskrim); Isaac Berger ve Frank Spellman (halter); ve Lindsey Durlacher, Jason Goldman, Fred Oberlander ve Henry Wittenberg (güreş); Madison Gordon-Lavaee (voleybol); Donald Spero (kürek); Bruce Fleisher (golf); and Adam Bacher (kriket); Boris Gelfand ve Judith Polgar (satranç); Elizabeth Foody (dans); Aaron R. Schwid (bovling); Irwin Cotler (ping pong); Marcelo Lipatin, Jeff Agoos ve Jonathan Bornstein (futbol),[11] Shawn Lipman (Ragbi), Dov Sternberg (karate), Ilyse Sternberg (karate).

Katılan ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  – 19. Hamakabiya Oyunlarına katılan ülkeler.
  – Eski katılımcılar.

Son Hamakabiya Oyunlarına 76 ülkenin katılmasıyla organizasyon en büyük spor etkinliklerinden birine dönüştü. En son oyunlara katılan ülkelerin listesi aşağıdadır.[12]

İlk oyunlara çoğu Arap ülkesi katıldı. İran Devrimi sonrasında İran katılmayı bıraktı. Daha önce oyunlara katılan ama artık katılmayan ülkeler:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2017. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2017. 
 3. ^ Helen Jefferson Lenskyj (2012). Gender Politics and the Olympic Industry. Palgrave Macmillan. 19 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2017. 
 4. ^ Bard and Schwartz, p. 84.
 5. ^ "History of the Maccabiah Games". Maccabi Australia. 20 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2014. 
 6. ^ a b "About Us – Maccabiah". Maccabiah. 29 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2014. 
 7. ^ Nauright, p. 364.
 8. ^ a b Goldman, Ilan (8 Temmuz 2013). "Arab athletes at the Maccabiah: Going for gold, seeking recognition". Haaretz. 1 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2014. 
 9. ^ Porat, Avinoam (11 Haziran 2005). "Arab Israeli wins Maccabiah gold". Ynet. 25 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2014. 
 10. ^ "17th Maccabiah Basic Regulations" (PDF). 27 Eylül 2007 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2017. 
 11. ^ Jaret Grossman, creator of www.muscleprodigy.com will be competing in wrestling in the 2009 Games; The Maccabiah Games 10 Haziran 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 12. ^ "Games / Competitions". The Maccabiah. Temmuz 2013. 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2014. 

Works cited[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]