Haluk Işık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Haluk Işık (d. 27 Mart 1960, Edremit), Türk tiyatro oyunu yazarı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

27 Mart 1960'ta Edremit'te doğdu. Gökçeada Öğretmen Okulu'ndan mezun olduktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi ve Görüntü Sanatları, Tiyatro/Dramatik Yazarlık Bölümü'ne girdi. Aynı okulun Güzel Sanatlar Enstitüsü'ne bağlı olarak doktora eğitimi gördü. 1984'te Devlet Tiyatroları'na girdi.

İzmir Büyük Şehir Belediyesi Başkanlık Kültür ve Sanat Danışmanlığı yapmaktadır. Yurt içi ve yurt dışında 52 oyunu yayımlanmıştır. Yayımlanmış 300 bölüm televizyon senaryosu vardır. Yayımlanmış 20'ye yakın radyo oyunu vardır. Değişik kitlesel etkinlikler için 20'ye yakın dramatik nitelikli senaryo yazmıştır.

Akademik düzeyde 2 bilimsel tezi vardır. Değişik dergi ve gazetelerde yayımlanan pek çok şiir, deneme ve bilimsel yazı yazmıştır. İBB tarafından yayımlanan "Meles'in Oğlu Homeros" adlı bir kitap yazmıştır. İBB tarafından özel günler için hazırlanan dergi ve broşürlere yazılar yazmıştır. Değişik yazarların kitapları için sunuş ve değerlendirme yazıları sahibidir. Yönetmen olarak, 30'a yakın oyun sahnelemiş, birçok kitlesel etkinliğe sanat yönetmenliği yapmıştır.

Bazı çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu çalışmaların kimi sonuçlarından anımsamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazdığı oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]