Hallaçlı, Gölbaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Hallaçlı
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Gölbaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06770
İnternet sitesi:

Hallaçlı, Ankara ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı 'Halaçlı' ve 'Halaçlu' olan mahalle, Haymana Gölbaşı karayoluna 15 km ilçe merkezine 23 km uzaklıktadır. tulumtaş, koparan, velihimmetli, çayırlı, subaşı, ücret, hisarlıkaya ve fevziye mahalleleri ile komşudur. kaynaklarda BOZULUS TÜRKMEN aşiretine mensup 'HALAŞLI' cematinin haymanada iskan edildiği zikredilir. Halaşlı cematinin, 'kallaçlu' ve 'HALLAÇLU' ilişkilendirilmesi yanlıştır. Ankara civarında bu aşirete mensup aile yoktur. Tarih içinde 'yörükan' kazasına bağlı. yerleşme daha sonra haymana kazasına bağlanır. halaşlı köyünün adı 'Hallaçlı' olarak değiştirilir. yıllar öncesi bu köyde keçi imalatı yapıldığı için 'Halaçlı' denildiği rivayeti vardır.

Su kaynakları ve mera yönünden zengin, tarıma el verişli toprağı ile zamanında nüfusu artan mahalleye, İstanbul'dan 'Şerifoğulları' gelir ve Hacı Şerif Mehmet Bey tarafından bir cami yaptırılır. Şerifoğullarının mahalleye yerleştiği tarihte KarakÂğlar, Beyazıt oğulları ve Ömeraliler bulun maktadır. Daha sonra mahalleye Konya'dan gelenler olur Haymana Kadı köyden 'Paşalar(paşa başar), Kızılcahamam'dan Çıtaklar, Ankara'dan Teberoğulları ve Ankara Hacettepe'den bugünkü Atakların dedesi 'Tatar Halil' gelir.Zaman içinde mahalleden çevre mahallelere göç edenler olur. Millî Mücadele yıllarında Hallaçlı köyünün önemli bir yeri vardır. Özellikle mahalle eşrafından Mehmet ATAK Ağa, ordunun ekmek ihtiyacını karşılamak için köyde 3 fırın yaptırılır. Sakarya Savaşı'nda köy, ordunun 1 ikmal merkezi olarak kullanılır. Mahallenin öğrenim yüzdesi yüksektir. Geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.

Mahallede Oğuz TÜRKMEN geleneği hakimdir bazlaması, gözlemesi ve baklavası meşhurdur. Geleneklerine bağlıdırlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuz Türkmenleri gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Hallaçlı mahallesi Ankara'nın en eski mahallelerinden olup Ankara'nın kültür temelini oluşturan değerlere sahip ender mahallelerden birisidir. Hallaçlı mahallesinde Ankara'nın geleneksel düğünlerini izlemek ve görmek mümkündür. Ayrıca Hallaçlı mahallesinde mahalleye özgü höşmerim ve baklava yapılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 41 km, Gölbaşı ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 313
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin mahalle tüzel kişiliği alması ile birlikte mahallenin tüzel kişiliğini temsil etmesi için mahalle muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]