Halikarnas Kuşatması

Koordinatlar: 37°02′00″N 27°26′00″E / 37.0333°K 27.4333°D / 37.0333; 27.4333
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Halikarnas Kuşatması
Büyük İskender'in seferleri

Büyük İskender'in Halikarnas'ı kuşatması ve ele geçirmesi
Bölge
Halikarnas (Günümüzde Bodrum, Muğla)
Sonuç Makedon zaferi
Coğrafi
Değişiklikler
İskender Karya'yı ele geçirdi
Taraflar
Makedonya
Korint İttifakı
Ahameniş İmparatorluğu Ahameniş İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Büyük İskender
Hephaestion
Orontobates
Rodoslu Memnon

Halikarnas Kuşatması, MÖ 334'te Büyük İskender ile Ahameniş İmparatorluğu arasındaki çatışmadır. Donanması olmayan İskender, Pers donanması tarafından sürekli tehdit ediliyordu. Sürekli olarak, İskender'i bir çatışmaya girmesi için kışkırtıyorlar ama İskender buna yanaşmıyordu. Sonunda, Pers filosu yeni bir savunma kurmak için Halikarnas'a gitti. Halikarnas'ın eski kraliçesi olan Karyalı Ada, küçük kardeşi Karyalı Pixodarus tarafından tahtından sürülmüştü. Pixodarus ölünce, Pers Kralı Darius, Halikarnas'u da içine alan Karya satrapı olarak Orontobates'u atamıştı. MÖ 334'te İskender'in gelişinde Alinda kalesinin sahibi olan Ada, kaleyi ona teslim etti.

Orontobates ve Rodoslu Memnon Halikarnas'a yerleştiler. İskender, kapıları açıp girmesine izin vereceğine söz veren şehir içindeki muhaliflerle buluşmak için casuslar göndermişti. Ancak casusları geldiğinde muhalifler hiçbir yerde bulunamadı. Küçük bir savaş sonuçlandı ve İskender'in ordusu şehir surlarını kırmayı başardı. Ancak Memnon hemen mancınıklarını konuşlandırdı ve İskender'in ordusu geri çekildi. Memnon daha sonra piyadelerini konuşlandırdı ve İskender'in ilk yenilgisini almasından kısa bir süre önce, piyadeleri şehir surlarını kırmayı başardı ve Pers kuvvetlerini şaşırttı. Şehrin düştüğünü anlayan Memnon, şehri ateşe verdi ve ordusuyla birlikte geri çekildi. Şiddetli rüzgarlar yangının şehrin büyük bir kısmını yok etmesine neden oldu.

İskender, Karya hükûmetini Ada'ya verdi; karşılığında İskender'i resmi olarak oğlu olarak kabul etti ve ölümünden sonra Karya egemenliğinin kayıtsız şartsız ona geçmesini sağladı. Kocasının satrap olduğu dönemde Ada, Karya halkı tarafından sevilmişti. İskender'e karşı çok olumlu duygular besleyen Ada'yı tahta oturtarak Karya hükûmetinin ve halkının kendisine sadık kalmasını sağlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]