Black Mesa (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Half-Life Black Mesa sayfasından yönlendirildi)
Jump to navigation Jump to search
Black Mesa
Black-mesa-logo.png
Black Mesa başlık kartı
Dağıtıcı(lar) Steam (Greenlight üzerinden)
Yapımcı(lar) Crowbar Collective (VALVE ait Black Mesa souce Ekibi)[1]
Seri Half-Life
Oyun motoru Source
Platform(lar) Windows[2]
Çıkış tarih(ler)i
Tür(ler)i Birinci şahıs nişancı
Biçim(ler) Tek oyunculu
Ortam İndirme

Black Mesa (orijinal Black Mesa: Source; stilize biçimiyle BLλCK MESA), yapımına 2004'te başlanan ve sekiz yıl kadar süren uzun bir geliştirme süreci sonunda ücretsiz olarak sunulan, Valve firmasının ses getiren oyununun baştan sona yeniden yapılmış halidir.

Black Mesa ilk duyurulduğunda ismi Black Mesa: Source olarak açıklanmıştı. Fakat daha sonra Half-Life serisinin yapımcısı olan Valve tarafından, ismin asıl seri ile karıştırılabilme olasılığına karşı Black Mesa olarak değiştirilmiştir. Oyundaki bütün modellemeler, sesler ve müzikler yenilenmiştir, ayrıca basit yan görevler de eklenmiştir.

Oyun ilk çıktığında Xen bölümleri yoktu, bunlar sonradan eklenecekti. Zamanı gelince Beta Xen bölümleri ile beraber birkaç tane daha bölüm eklendi. Bunlarla beraber oyundaki eksikler tamamlandı.

Black Mesa, ücretsiz olarak indirilebilir. Fakat oynayabilmek için Steam hesabınızı kullanarak oyunu tanıtmalı ve bir yazılım indirerek oyunun çalışması için destek sunmalısınız. Bir alternatif daha var; oyunu satın almak. Yapımcıların haber vermeksizin üzerinde çalıştığı yeni versiyon, ilk versiyondan yaklaşık 3 yıl sonra satışa sunuldu. Source motorunun yeni sürümü kullanıldığı için grafikler canlandı ve içerik yenilendi. Ayrıca çoklu oyuncu desteği de eklendi. Bunu oynayabilmek için Steam'a belli bir ücret ödemelisiniz, ilk versiyonu ise ücretsiz oynama hakkına sahipsiniz ama artık buna destek gelmeyeceğini de bilmelisiniz. Yani yeni güncellemeler yapılmayacak.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Black Mesa duyurulduğunda neredeyse tüm hayranlar, bilinen bir hikâyenin yeniden yapılandırılmasını gereksiz gördüler. Ayrıca yapımcı grubun amatör olduğunu düşünerek Half-Life efsanesinin lekeleneceğini söylediler. Fakat oyundan bazı görüntüler ve ara videolar yayınlanınca, olumlu düşünmeye başladılar.

Black Mesa, çıktıktan sonra da birçok eleştiriye maruz kaldı ama bu durum kısa sürdü. Yapılan güncellemeler ve ek paketler ile oyuncuların istekleri yerine getirildi. Böylece tepkiler de büyük oranda azaldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]