Haktan Akdoğan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Haktan Akdoğan
Doğum 1965
İzmir
Etkin yıllar 1996-günümüz
Meslek Ufolog, araştırmacı

Haktan Akdoğan (d. 1965; İzmir), Türk araştırmacı ufolog. Sirius UFO Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı, 4. Uluslararası UFO Müzesi Kurucusu, Uluslararası Uzay - UFO ve Paranormal Kongreler Birliği Avrupa Direktörü[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1965 yılında İzmir'de doğdu.

Ufolojiye merakı[değiştir | kaynağı değiştir]

Haktan Akdoğan'ın bilinmeyene olan merakı çocuk yaşlarda başladı. Daha sonra üniversite eğitimi için gittiği ABD'de tanımlanamayan uçan cisimler olarak bilinen UFO'lar ile ilgili birçok gizli vaka ve belge olduğunu öğrendi. Uzun yıllar ABD'de kaldıktan sonra 1996'da Türkiye'ye gelerek Star TV, Kanal 6 ve Flash TV kanallarında yayınlanan UFO Gerçeği isimli 52 bölüm olarak çekilen belgesel içerikli programı hazırlayıp sundu.

UFO Müzesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de bir ilk, Dünyada 4. olan İstanbul Uluslararası UFO Müzesi'ni 18 Ocak 2001 tarihinde kurdu. Bu müze İstanbul'un Anadolu yakasında Fenerbahçe, Kadıköy'de bulunmaktayken, daha sonra Avrupa yakasında Beyoğlu'nda hizmet vermeye devam etti. Müze binası 2011 yılı başlarında Haktan Akdoğan tarafından kapatılmış ve bir TIR aracı müzeye dönüştürülerek Türkiye'nin ilk Gezici UFO Müzesi oluşturulmuştur. Nisan 2011 itibariyle önce İstanbul'un birçok alışveriş merkezinde konuşlanmış, yaz mevsimi itibariyle Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi genelindeki illerde de turlarına devam etmiştir.

Kongreler[değiştir | kaynağı değiştir]

Haktan Akdoğan dünyanın birçok yerinde devlet büyüklerinin katılımıyla gerçekleşen ve dünya dışı yaşam üzerine düzenlenen uluslararası kongrelerde konuşmacı olarakta davet edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Haktan Akdoğan". uzmantv.com. 8 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150608025452/http://www.uzmantv.com:80/uzman/sirius-uzay-bilimleri-arastirma-merkezi-baskani-haktan-akdogan. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2014.