Hakkı Bulut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aykutsune (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 09.44, 29 Kasım 2016 tarihli sürüm (→‎Biyografi: Yazım hataları ve devrik cümleler derlendi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hakkı Bulut
Genel bilgiler
Doğum 3 Şubat 1945 (1945-02-03) (75 yaşında)
Aktarla, Mazgirt, Tunceli
Tarzlar Arabesk, Halk müziği
Meslekler Müzisyen, besteci, öğretmen
Çalgılar Bağlama, org, ud
Etkin yıllar 1967-günümüz.
Müzik şirketi Hakkı Müzik
İlişkili hareketler Orhan Gencebay, Arif Sağ
Resmî site hakkibulut.org

Hakkı Bulut (d. 3 Şubat 1945, Mazgirt, Tunceli), Türk ses sanatçısı ve besteci.

Biyografi

3 Şubat 1945, Tunceli ili, Mazgirt ilçesi, Aktarla köyünde doğdu. İlkokul 5. sınıfa kadar doğduğu köyde, Ortaokul 1. sınıfı Tunceli, 2. sınıfı Mazgirt'de daha sonra Adana'ya göçtü ve ortaokul 3. sınıfı da Ceyhan'da bitirdi. Adana Erkek Lisesi mezun olduktan sonra dışarıdan Adana Öğretmen Okulunu bitirdi. Öğretmenliğe başladığı bu yıllarda babasının saz çalmasının etkisi ve müziğe küçük yaşta olan ilgisi sebebiyle müzikle de uğraştı.

1967 yılında ilk plak çalışmasını yaptı. Leylam isimli ilk plağında Orhan Gencebay ve Arif Sağ kendisine bağlama çalarak eşlik ettiler. 1969 yılında Adana'da yapılan Altın Ses müsabakasında birincilik almasının ardından ikinci plak çalışmasını yaptı ve hemen akabinde yine güfte ve bestesi kendisine ait olan İkimiz bir fidanız isimli eserini (1969) okudu. Daha sonra bu eseri müsaade vererek onlarca sanatçının seslendirmesine olanak tanıdı. (Örneğin ;Tülay Özer 1974, İbrahim Tatlıses 1974, Kamuran Akkor 1975)

Sanatçı bu yıllarda yaptığı başta Ben Buyum, Falcı, Ben Köylüyüm, Dokunmayın Dünyama gibi eserlerle bugünkü arabesk müziğinin ilk temellerini 1969 yıllarında atanlardan biri olarak bu güne kadar 18 tane 45'lik Plak, 58 tane Albüm çalışmasına imza attı. 900 eserinin beste ve güftesi kendisine ait olan sanatçının, 6 Altın Plak, 1 Altın CD ve Ben Tövbemi Geri Aldım, Son Mektup isimli Long Play çalışması ile Altın Long Play ödülünü almış olup çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından defalarca ödüle layık görülmüştür.

Sözleri kendisine ait olan eserlerini sanatçı başka sanatçılara vermek suretiyle de seslendirmelerine olanak tanımıştır. Yaklaşık olarak 250'ye yakın eseri başka sanatçılar tarafından seslendirilmiştir.

1988 yılında arabesk müzikteki bazı olumsuzlukları eleştirenler, Kültür Bakanlığınca ve ülkede yarattığı olumlu olumsuzlukları incelenmek amacı ile Kültür Bakanlığının tertiplediği kongrede konuşmacı olarak bulunan Hakkı Bulut'tan arabesk bir parça (örnek olması amacı ile) istendi. Sanatçı 6 ay önce piyasaya çıkardığı seven kıskanır albümünden seven kıskanır isimli bestesini Esin Engin ile beraber aranjesini gerçekleştirdi. "Seven Kıskanır" isimli şarkısını bakanlığa sundu. Bu eserle ilk kez TRT'nin kapıları resmi olarak Hakkı Bulut'a açıldı. Bu şarkı TRT ekranlarında halka ve A.K.M. de (Atatürk Kültür Merkezi) basına sunuldu.

Sanatçı 12 tane sinema filmi ve 2016 itibariyle 61 albümü kutuplarda gül yeşertirim bulunmaktadır. Ayrıca söz ve müzikler de kendisine aittir.

Son olarak 28 Haziran 2016 tarihinde Kutuplarda Gül Yeşertirim adlı 61. albümünü piyasaya çıkardı. Hakkı Bulut bir röportajında albümün üç şarkısına klip çekeceğini ve nasib olursa 120 yaşına kadar yapayıp albüm sayısını 100 e tamamlayacağını söylemiştir.