Hakemli dergi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hakemli dergiler özellikle akademik yayın dünyasında yaygındır. Hakemlilik durumu yayınlanması için gönderilen yazıların önce konuyla ilgili uzmanlara gönderilmesi ve onların yorumları doğrultusunda (akran denetimi), editör tarafından ya da yayın kurulunda, yazının yayınlanıp yayınlanmayacağına dair karar verilmesi esasına dayanır.

Genellikle bir yazı en az iki hakeme gönderilir. Ayrıca farklı seviyelerde hakemlilik söz konusu olabilir. Mesela, yazının yazarının da hakemlerinin de birbirinden haberdar olduğu, yani isimlerin açık olarak verildiği durumlara ek olarak kimsenin birbirinden haberi olmadığı tamamen gizli hakemlik de olabilir. Bazen hakemler birbirinden haberdarken yazarın kim olduğunu bilmeyebilirler. Hakemlerin gizlilik seviyesi derginin amacına ve politikasına göre değişir. Akademik yayınlarda çoğunlukla tam gizlilik tercih edilmektedir.

Yayına gönderilen yazılar için temel olarak 3 çeşit değerlendirme sonucu çıkar:

  • Kabul: Yazı, yayına basılmak üzere kabul edilir.
  • Ret: Yazının yayında yayınlanmasına izin verilmez.
  • Revizyon: Hakemlerin ve yayın kurulunun direktiflerine göre yazar(lar)dan yazıyı değiştirmesi veya yeniden yazması istenebilir.

Bu durumda değişikliklerin tamamlanmasından sonra hakem değerlendirmesi tekrar edilir ve bu süreç yazı hakkında kesin yargıya (kabul ya da ret) varana dek devam eder.