Hakan Kurşun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hakan Kurşun
Hakan Kurşun.jpg
Doğum 14 Mayıs 1967 (1967-05-14) (54 yaşında)
Hanau, Almanya
Eğitim Mimar Sinan Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Viyana Üniversitesi, SAE Viyana, Middlesex Üniversitesi
Meslek
 • gitarist
 • besteci
 • aranjör
 • kayıt mühendisi
 • müzik yapımcısı ve yayıncısı
 • eğitmen
Etkin yıllar 1990-günümüz
Akraba Kubilay Kurşun (baba), Atilla Kurşun (anne), Kaan Kurşun (erkek kardeş, ekonomist), Gülsel Kurşun (eş), Ömer Kurşun (oğlu)
Müzikal kariyeri
Tarzlar
Çalgılar Gitar
İlişkili hareketler
 • Pb Müzik
 • MSG
 • Peutz B.V.
 • TRT Radyo 3
Resmî site https://www.kursunpro.com/

Hakan Kurşun (d. 14 Mayıs 1967, Hanau) gitarist, besteci, müzik yapımcısı ve yöneticisidir. Çalışmaları müzik yayıncılığı, konser, akustik, yönetim ve eğitim alanlarını kapsar. Bugüne dek hazırladığı ve katkıda bulunduğu albümler Blue Note[1], EMI, DMC, Raks ve Kalan gibi dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen plak şirketleri tarafından yayınlanmıştır.

Gençlik Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Üniversitesi mezunu jinekolog Dr. med. Atilla Kurşun ile hukukçu Kubilay Kurşun’un oğlu olarak, 1967’de Almanya’nın Hanau am Main şehrinde dünyaya geldi. İlk ve orta okul yıllarında Pink Floyd ve Genesis gibi grupları dinlemeye başladı. Hanau, Cochem ve Hofheim am Main şehirlerinde yetişti. Bu yıllarda klasik gitar ve elektro gitar dersleri aldı.

Aile 1981’de İstanbul’a kesin dönüş yaptı. 14 yaşında İstanbul Erkek Lisesi’nde lise 1’e başladı. O yıllarda çelik telli akustik ve elektro gitar çalış teknikleri üzerinde çalıştı ve kompakt kasete ilk dört izli ses kayıtlarını yapmaya başladı. Lisede Cem Canbay ve Cem Berksoy ile birlikte “Kısa Devre” isimli bir grup kurdu. Gitar, bas ve davul çaldığı ve adı daha sonra Aqua olarak değişen bu grupla okul dahilinde ve dönemin ilk konserleri etkinliklerinde, Tepebaşı Gazinosu ve Budak Sineması rock festivallerinde konserler verdi.

1981-1983 yılları arasında Bizim Sesimiz / Unsere Stimme isimli almanca hazırlanan okul gazetesinin müzik sayfalarını yazdı. Lise 2 ve 3’ü Yeni Levent Lisesi’nde tamamladı. Bu dönemde “Norm” ve “Other Gate” isimli grupların kurulmasında yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi ve Galatasaray Lisesi’nde başka gruplara da dahil olup, onlarla konserler verdi. “Other Gate” grubuyla Zincirlikuyu’da bulunan Manajans stüdyosunda ilk profesyonel ses kayıt oturumlarına dahil oldu. 1986’da Mimar Sinan Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde okumaya başladı ve bir yıl sonra tekrar üniversite sınavına girerek Ankara Üniversitesi Alman Filolojisi bölümüne başladı. Sonra buradaki kaydını Viyana Üniversitesi’ne aktardı. Viyana’da özel SAE Medya Eğitim Enstitüsü’nde ses mühendisliği öğrenimi gördü. Ardından Londra’da bulunan Middlesex Üniversitesi’nde "BA Recording Arts" derecesini tamamladı.

Varşova Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Viyana’dan sonra 1991’de Polonya’ya taşındı. Burada Polonyalı şarkıcı Kayah[2] ile "Red Hasret" adında bir grup kurdu. Hafta sonları ve tatillerde Varşova’ya giderek, o dönemde yeni kurulan Zic Zac müzik şirketi için Varşova Radyosu S4 Stüdyosu’nda Kayah ile birlikte albüm[3] [4][5] ve film müziği kayıtları[6][7] yaptı. İzabelin ve Chroust Stüdyolarında birçok albüm çalışmasında realizatör olarak görev aldı; ses mühendisi, yapımcı, aranjör ve gitarist olarak çalıştı. Bu vesileyle, Polonya’nın o dönemde bilinen rock ve caz müzisyenleri ile birlikte çalışma fırsatı buldu. Bunlardan bazıları Voo Voo[8], Wilki, DeMono, Krzysztof Ścierański, Mariusz Lubomski, Grzegorz Ciechowski, Kasia Kowalska [9] [10][11] idi. Kayah ile birlikte Operetka’da Zic Zac Akustik konserine ve Sopot Festivali’ne katıldı.

O dönemde S4 ve Buffo Stüdyolarında bulunan Solid State Logic (SSL) konsolları ile çalışıyordu. 1992’de İngiltere Oxford Begbroke’da bulunan SSL fabrikasını ziyaret etti ve Türkiye temsilciliğini aldı. 1994’te PolyGram Polska’nın resmî müzik yapımcısı olarak işe alındı. Kendini büyük müzik yapım şirketlerinin Doğu Avrupa pazarının küreselleşme sürecinin içinde bulan Kurşun, bu şirketlerin genişlemesinden sorumlu Avrupa başkan yardımcıları ile tanıştı. Aynı şirketler Hakan Kurşun İstanbul'a döndükten sonra Türkiye pazarında da faaliyetlerine başlayacaktı.

Bu dönemde, yaz aylarında İstanbul’a gelen Kurşun Kayahan, Fatih Erkoç,[12] Serdar Ateşer, Nilüfer[13] ve Sezen Aksu[14]gibi sanatçıların albüm kayıtlarında ses mühendisi ve müzisyen olarak yer aldı.

Türkiye'ye 2. Dönüş[değiştir | kaynağı değiştir]

1996’da Türkiye’ye temelli dönen Hakan Kurşun, geceleri Marşandiz B Stüdyosunda kayıt ettiği Kaos isimli ilk solo albümünü S Müzik etiketiyle yayınladı.[15] Albüm içinde yer alan “Boğazın Üstünde” isimli bestesiyle dikkat çekti. Sonraki yıllarda Genpa genel pazarlama şirketinin ses departmanını yönetirken, SSL firması ile çalışmaları devam ediyordu. Yeni kurulan büyük ses stüdyolarına cihaz temini sağladı; bu alanda eğitimler verdi.[16] İmaj, Erekli-Tunç ve Raks gibi firmalar düzenli müşterileri arasındaydı.

Kaos albümü o dönem aldığı olumsuz eleştirilere rağmen yoluna devam etti. “Boğazın Üstünden” parçası Ateş Tezer yönetiminde hazırlanan müzik videosuyla Fransız MCM kanalında ve MTV’de gösterildi.

1996’da Gülsel Kurşun ile evlendi. 2002’de Bilgi Üniversitesi’nde “Müzik Yapımı” dersleri vermeye başladı ve yine aynı yıl, adını kurşunun element tablosundaki kısaltmasından alan Pb Müzik Yapım Şirketi’ni[17] kurdu. İlk yayını Akın Eldes’in Kâfi albümü oldu.[18] Aynı dönemde, bir akustik danışmanlık ve tasarım şirketi olan Harris Grant Associates’ın ve o zamanlar CD replikasyon tesisleri kuran Hollandalı mühendislik şirketi Toolex’in Türkiye temsilciliğini yürüttü.

2003’te Kütle albümünü kendi şirketinden yayınladı. “Boşu Boşuna ağlama eski günlerin ardından” isimli parçasına bir müzik videosu hazırladı ve yönetti. Videonun bir kısmı eski Tünel vagonunda özel izin ile çekildi.

2002’de MSG meslek birliğinin yönetim kuruluna seçildi ve iki dönem görev aldı. 2005-2008 yıllarında EMI Türkiye Genel Müdürü olarak görev yaptı.[19] Bu dönemde Hayko Cepkin, Dorian[20], Aydilge, Arın Karamürsel ve başka birçok sanatçı ile ilk albümlerini geliştirdi, sanat yönetimini yaptı ve yayınladı.

2005’te İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmaları Merkezi’nde (MİAM) “Müzik Yapımı Analizi” ve “Müzik İşletmeciliği” dersleri vermeye başladı. 2008-2009 yıllarında EMI merkez ofisi için dijital medya danışmanı olarak çalıştı.

2009’da SAE Eğitim Enstitüsü için Türkiye’de pazar araştırması yürüttü ve 2010’da SAE İstanbul yerleşkesinin kurucu temsilcisi ve yöneticisi olarak görev yaptı.[21] Bu esnada akustik, rüzgâr teknolojileri ve yapı fiziği alanlarında danışmanlık ve laboratuvar hizmetleri veren Hollandalı mühendislik şirketi Peutz B.V.[22] ile iletişim kurdu ve Volkswagen Arena İstanbul’un akustik tasarım ekibinde danışman olarak yer aldı.

2014’ten itibaren Peutz B.V.’nin Türkiye temsilciliğini yapmaya başladı. 2016’da Kuark[23][24][25][26][27][28], 2017’de Pearl Bracelet albümlerini yayınlayarak, ses yerleştirmeleri hazırlamaya başladı.

2009’dan günümüze Marşandiz Stüdyoları, Hürriyet Medya Merkezi, Bahçeşehir ve Yeditepe Üniversiteleri, Merter ve Başakşehir Belediye Binaları, Saint Joseph Lisesi, the Badau Akasya ve Dorock gibi birçok kurum binası ve konser mekânı için akustik ve konsept tasarım projeleri geliştirip yürüttü.

2018’den itibaren müzik atölyesinde albümler üretmeye devam etti. Nazan Öncel ve Nejat Yavaşoğulları’nın[29][30][31]yanı sıra, Türk caz dünyasından Eylem Pelit, Selim Selçuk[32][33], Ayşe Tütüncü, Turgut Alp Bekoğlu,[34] Akın Eldes, Kerem Görsev[35], Bora Çeliker[36], Su İdil[37] ve Şenay Lambaoğlu’nun[38] yanı sıra, Azerbaycanlı sanatçı Yıldız İbrahimova için albüm çalışmalarında grup kurucu, müzisyen, kayıt mühendisi, miks ve mastering mühendisi, yapımcı, aranjör veya sanat yönetmeni olarak görev aldı.

2019’da İzmirli sanatçı Hale Tenger’in çeşitli yerleştirmelerine ses tasarımı yaptı.[39][40][41] Diyarbakır’da A4 Atölye'nin düzenlediği “Metal Kolektif” sergisine ses tasarımı hazırladı.[42] 2021’de MSG Bilim Teknik Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi[43] ve Bilgi Üniversitesi akademik kurul üyesi seçildi.[44] Yine aynı yıl, babasının almanca şiirlerini Elif Sayın ile birlikte kaydederek müziklerini hazırladı. Albümü Worte in meiner Hand (Elimdeki Kelimeler) adıyla kendi şirketinden yayınladı. Intercontinental Express projeleri kapsamında, kemancı ve besteci Ceren Türkmenoğlu ile birlikte farklı kıtalardan kayıt alarak, Mâî isimli bir albüm kaydetti.[45][46][47]

Ömer adında bir oğlu olan ve müzik çalışmalarına İstanbul’da devam eden Hakan Kurşun, halen İTÜ MİAM’da ders vermekte,[48] TRT Radyo 3'te pazar akşamları saat 9’da yayınlanan “Havada Müzik Var” programını 2020’den beri hazırlayıp sunmakta[49] ve Peutz B.V.’nin Türkiye temsilciliğini yürütmektedir.[50]

Kurduğu ve Çaldığı Müzik Toplulukları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kısa Devre
 • Aqua
 • Other Gate
 • Norm
 • Red Hasret
 • Hk Radioactive
 • Hakan Kurşun Error 14
 • Intercontinental Express
 • Hakan Kurşun Âşıklar Üçlüsü ve Dörtlüsü
 • Music Creativity Limited[51][52]

Üye Olduğu Meslek Birlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendi Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kaos, S-Müzik / Raks, 1996
 • Kütle, Pb Müzik 2003
 • İnci Kolye, Pb Müzik, 2012
 • Kuark, Pb Müzik, 2016
 • Pearl Bracelet, Pb Müzik, 2017
 • Worte in meiner Hand, Pb Müzik, 2021

Katıldığı Bazı Yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Manifold yazısı

Adının Geçtiği Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Panayir Carnivalesque albüm künyesi". Discogs.com websitesi. 
 2. ^ "Kayah (singer)". Wikipedia. 13 Eylül 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ "Wiosna Przyjdzie i tak". Wikipedia Polska. 14 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 4. ^ "Atrakcyjny Kazimierz". Wikipedia Polska. 
 5. ^ "Najlepsze (albüm)". Wikipedia Polska. 6 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 6. ^ "Przedwiośnie". FilmMusic.pl. 10 Şubat 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 7. ^ "Przedwiośnie (film müziği)". Wikipedia Polska. 
 8. ^ "Łobi jabi (grup albümü)". Wikipedia Polska. 30 Ekim 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 9. ^ "Sanatçı Resmî Websitesi". 19 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 10. ^ "Coś optymistycznego (tekli)". Wikipedia Polska. 13 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 11. ^ "Czekając na... (1996 albümü)". Wikipedia Polska. 13 Eylül 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 12. ^ "Sana Deliyim (albüm)". Discogs.com websitesi. 15 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 13. ^ "Yine Yeni Yeniden (albüm)". Vikipedi. 
 14. ^ "Adı Bende Saklı (albüm)". Discogs.com. 15 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 15. ^ "Milliyet gazetesi yazısı: "Yaşasın Kaos!"". 
 16. ^ "Radikal gazetesi: "Sesten Eğlenceli Kazanç"". 
 17. ^ "Şirket Bilgi Sayfası". MÜ-YAP. 12 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 18. ^ "Mehmet Tez'in röportajı". Radikal gazetesi portalı. 14 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 19. ^ "Billboard dergisi haberi". 
 20. ^ "Yeniden Hayata (albüm)". Vikipedi. 
 21. ^ "Milliyet gazetesi haberi". 
 22. ^ "Şirket websitesi". Peutz B.V. 18 Ekim 2000 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 23. ^ "Dream TV haber". 
 24. ^ "Bantmag dergisi albüm tanıtım yazısı". 
 25. ^ "Hürriyet gazetesi albüm tanıtım yazısı". 
 26. ^ "Hande Çayır köşe yazısı". T24 portalı. 
 27. ^ "Murat Beşer köşe yazısı". Cumhuriyet gazetesi. 
 28. ^ "Yeni Kadın portalı haberi". 
 29. ^ "Emrah Kolukısa tanıtım yazısı". Cumhuriyet gazetesi. 11 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 30. ^ "Deniz Koloğlu tanıtım yazısı". T24 portalı. 5 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 31. ^ "Gazete Duvar haberi". 
 32. ^ "Downbeat dergisi röportajı". 
 33. ^ "Tunçel Gülsoy ile "Evde Çalamadıklarım" programı". Radyo Cazkolik. 14 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 34. ^ "Love Jazz tanıtım yazısı". Jazz Dergisi portalı. 25 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 35. ^ "Relaxing albümü tanıtım yazısı". Cazkolik websitesi. 14 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 36. ^ "Tersyüz albümü tanıtım yazısı". Jazz Dergisi portalı. 19 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 37. ^ "Leyla Diana Gücük ile albüm üzerine röportaj". Cazkolik portal. 27 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 38. ^ "Gazete Duvar haberi". 
 39. ^ "Gagallery portalı haberi". 
 40. ^ "Gramhir portalı haberi". 
 41. ^ "Kristal Berraklığı Çevrimiçi Sergi Turu". Pera Müzesi websitesi. 22 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 42. ^ "Proje tanıtım sayfası". A4 Atölye websitesi. 14 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 43. ^ "Teknik Bilim Kurulu Üyeleri sayfası". MSG websitesi. 9 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 44. ^ "Akademik Kurul Üyeleri sayfası". Bilgi Üniversitesi websitesi. 21 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 45. ^ "Meltem Yılmaz'ın röportajı". BirGün gazetesi portalı. 24 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 46. ^ "Bantmag dergisi haberi". 
 47. ^ "Sözcü gazetesi haberi". 
 48. ^ "Öğretim Görevlisi bilgi sayfası". İTÜ MİAM websitesi. 26 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 49. ^ "Program bilgi sayfası". TRT Radyo 3 websitesi. 14 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 50. ^ "Türkiye temsilcisi iletişim bilgileri sayfası". Peutz B.V. websitesi. 
 51. ^ "21 Mart 2012 - Borusan Müzik Evi Konseri". Biletix. 
 52. ^ "Borusan Müzik Evi konser haberi". Hürriyet Daily News portal. 14 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi.