Hafızanın Yedi Günahı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Hafızanın 7 Günahı sayfasından yönlendirildi)
Hafızanın Yedi Günahı
YazarDaniel L. Schacter

Hafızanın Yedi Günahı: Zihin Nasıl Unutur ve Hatırlar (İngilizce: The Seven Sins of Memory: How the Mind Forgets and Remembers) Harvard Üniversitesi Psikoloji Bölümü eski başkanı ve önde gelen bir hafıza araştırmacısı olan Daniel Schacter'ın kitabıdır.

Kitap, "hafızanın yedi günahı"nın yedi ölümcül günaha benzediği ve bu günahları işlemekten kaçınmaya çalışırsa kişinin hatırlama yeteneğini geliştirmeye yardımcı olacağı teorisine dayanmaktadır. Schacter, insan hafızasının bu özelliklerinin mutlaka kötü olmadığını ve hafızada faydalı bir amaca hizmet ettiğini de savunmaktadır. Örneğin; ısrar, travma sonrası stres sendromu gibi şeylere yol açabilen hafızanın günahlarından biridir ancak ısrar uzun süreli bellek için de gereklidir ve bu nedenle esansiyeldir.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Schacter, "belleğin sorunlarının yedi temel ihlale veya 'günah'a bölünebileceğini" iddia eder.[1] Bunlar; geçicilik, yanlış eşleştirme, tıkanma, dalgınlık, telkin edilebilme, ön yargı ve ısrardır. İlk üçü ihmal günahları olarak tanımlanır, çünkü sonuç bir fikri, gerçeği veya olayı hatırlayamamaktır. Diğer dört günah (dalgınlık, telkin edilebilirlik, önyargı ve ısrar) komisyon günahlarıdır yani bir tür hafıza vardır ancak istenen aslına veya istenen gerçek, olay veya fikirlere ait değildir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ D. Schacter. The Seven Sins of Memory, Houghton Mifflin, 2001. p.4

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]