Hadrianapolis Muharebesi (1205)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hadrianapolis Muharebesi
Battle of Adrianople (1205).png
Tarih14 Nisan 1205
Bölge
Edirne çevresi
Sonuç Bulgarlar'ın kesin zaferi ve Latin İmparatoru I. Baodouin'in esir edilmesi
Taraflar
Coat of Arms of the Bulgarian Empire.PNG Bulgar İmparatorluğu Blason Empire Latin de Constantinople.svg Latin İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Çar Kaloyan İmparator I. Baudouin
Güçler
Sayısı bilinmeyen Bulgarlar
14,000 Kuman[1]
Bilinmiyor
Kayıplar
Bilinmiyor Birkaç bin asker ve 300 Şövalye
Savaşın cereyan ettiği bölge

Hadrianapolis Muharebesi, 14 Nisan 1205 tarihinde Bulgar çarı Kaloyan ile Latin İmparatoru I. Baudouin komutasındaki Haçlılar arasında yaşanmış savaştır. Kumanlar ve Bizanslıların desteği ile başarılı bir pusu kuran Bulgarlar tarafından savaş kazanılmıştır. Aralarında Blois Kontu I. Louis'in de bulunduğu yaklaşık 300 şövalye öldürülmüştür. Latin İmparatoru I. Baodouin'in esir edilmiş, sonra kör edilmiştir, esareti sırasında da ölmüştür. Bulgarlar Trakya ve Makedonya'ya ilerlemişlerdir. Baodouin'in yerine en genç kardeşi Henri 20 Ağustos 1206 tarihinde tac giymiştir. Bu savaşla ilgili ana kaynak Geoffroy de Villehardouin'in kronikleridir. Bu savaşa Haçlılar tarafında katılmasına rağmen, Dördüncü Haçlı seferi'ne bakışı genellikle Haçlılar aleyhine ön yargılıdır.

"Eflak ve Bulgaristan çarı Kaloyan, Hadrianapolis'e büyük bir ordu ile yardıma gelmiştir. Yanında Bulgarlar, Eflaklılar ve 14.000 hiç vaftiz olmamış Kuman vardı."

Haçlılar, Mareşal Geoffry ve l'Isleli Manasses'i kampı korumakla görevlendirmişlerdi, İmparator Baodouin ve ordunun kalanı eğer Kaloyan gelip, savaş isterse kamptan ayrılacaktı. Böylece haçlılar Paskalya Haftasının çarşambasına kadar beklediler ve Kaloyan bu zaman içerisinde çok yaklaştı, Haçlılardan 5 lig[2] uzaklıkta kamp kurdu.

Kaloyan, düşman kampına saldırmadan önce Kumanları yolladı. Kamptan bir çığlık yükseldi, Haçlılar düşmanlarına yetişmek için acele ettiler, hafif kuşamlı Kumanları tam bir lig[2] takip ettiler. Kumanlar, haçlılar kamplarına dönmek istediklerinde onlar da dönüp haçlıları vurmaya başladılar, atlarının çoğunu vurdular.

Haçlılar kamplarına döndüklerinde, baronlar İmparator Baodouin ile toplandılar. Kaloyan tekrar saldırdığında, savaş alanına dizilip, takip etmeme kararı aldılar. Ertesi gün, Paskalya Haftasının perşembesi, Kumanlar tekrar saldırdılar. Haçlılara karar aldıkları şekilde müfrezeler halinde hareket ettiler. Kont Louis, en az 2 lig[2] takip edip onları yakaladı. Kumanlar dönüp oklamaya başladılar. Kont Louis, ilk oklamada iki yerinden yaralanıp, atından düştü. Eflaklılar ve Kumanlar şövalyelerin etrafını sardı.

Teslim olmama ya da geri çekilmeme yemini eden imparator savaşa devam etti. Umutsuz savaş saatler sürdü ve en sonunda bütün haçlılar öldürüldü. Savaş alanında yalnızca asla geri çekilmeyeceğine yemin eden İmparator ve Kont Louis kaldı. Kont Louis öldürüldü, İmparator esir alındı.

Savaşın cereyan ettiği bölge

Savaştan sonra Bulgaristan ve İznik İmparatorluğu Latin İmparatorluğu'na karşı müttefik oldular. Savaş devam etmiş, 1207 yılında, Bulgarlar I. Bonifacio del Monferrato'ya saldırmışlar ve öldürmüşlerdir. Bonifacio'nin kafası kesilip Kaloyan'a gönderilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ J. Phillips, The Fourth Crusade and the Sack of Constantinople, 289.
  2. ^ a b c Bir saatlik yürüyüş mesafesini gösteren uzunluk birimi, genellikle 3 mile tekabül eder.