İçeriğe atla

Hadikatü's-Süada

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hadikatü's-süeda'nın Milli Şura Meclisi Kütüphanesi'nde (İran) bulunan bir yazma nüshasının ilk iki sayfası

Hadîkat-üs-Su'ada (حديقة السعداء; AzericeHədiqətüs-süəda), Fuzûlî'nin Azerice ve Arapça[1] mensur/manzum bir eseri olup Kerbelâ Olayı'nı ve Hüseyin'i anlatan Anadolu Aleviliği'nin temel yapıtlarından biridir.

Müslümanlar tarafından İslâm tarihi boyunca büyük bir üzüntü ile hatırlanan Kerbelâ Olayını ele alan birçok eser kaleme alınmıştır. Bu eserlere Maktel-i Hüseyin veya kısaca Maktel adı verilir. Fuzûlî'nin bu eseri de bu türün önemli yapıtlarından biridir.

Kitapta; İslam Peygamberi Muhammed'in torunu Hüseyin doğduğu zaman, Cebrâil'in iki vazife ile Muhammed'e gönderildiğinden bahsedilir. Cebrail'in vazifelerinin birincisi, Hüseyin'in doğumu nedeniyle Muhammed'i tebrik, ikincisi ise Hüseyin'in şehit edileceği bilgisiyle taziyedir.

Hadikatü's-Süada isimli Fuzûlî'nin eserinin diğer adı "Saadete ermişlerin bahçesi" olarak geçer.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Güngör, Şeyma. "HADÎKATÜ's-SUADÂ - TDV İslâm Ansiklopedisi". TDV İslam Ansiklopedisi. 26 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2020. 
  2. ^ Sahibi, Naşiri ve Basıldığı yer: NACİ KASIM - İSTANBUL MAARİF MATBAASI, Z. Kasım ve Ortakları Kolektif Şirketi, 1972