İçeriğe atla

Haderslev

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Haderslev (Almanca: Hadersleben), Danimarka'nın güneyinde bulunan, Güney Jutland iline bağlı bir belediyedir ve Jutland Yarımadasının doğu kıyısında yer alır. Haderslev belediyesi Årø adasını ve Küçük Kuşak Boğazı'nın (Danca: Lillebælt) küçük bir kısmını içerir ve 272 km²'lik alana sahiptir. Toplam nüfusu 31,573 kişidir (2005). Belediye başkanı Sosyal Demokrat'lardan Jens Chr. Gjesing'dir.

Bu belediyenin yönetim merkezi Haderslev şehridir.

Bu belediyenin komşuları kuzeyde Christiansfeld, batıda Vojens (Almanca: Woyens) ve güneyde Rødekro (Almanca: Rothenkrug) belediyeleridir. Haderslev belediyesi, belediyenin doğusundaki Funen Adası'ndaki Assens belediyesine de komşudur ve Assens'den Küçük Kuşak Boğazı'nın sularıyla ayrılır ki bu sular Haderslev belediyesinin doğu ve güneydoğu sınırlarını oluşturur. Årø Boğazı (Danca Årøsund), Årø adasını, parçası olduğu bu belediyeden ayırır. Bu ada anakaraya, anakaradaki Årøsund kasabasından, adadaki Årø kasabasına giden feribotla birbirine bağlanmıştır.

Küçük Kuşak Boğazı'ndan Haderslev Fjordu'na gelen sular şehri kuzey-güney olarak ikiye böler ve şehir merkezinin batısında Haderslev Seti'ni oluşturur.

Bu belediye 2007 Belediye Reformu (Danca: Kommunalreformen)'nun yürürlüğe girdiği 1 Ocak 2007'den itibaren, Gram ve Vojens belediyeleriyle, buna ek olarak Cristianfeld belediyelerine bağlı Bjerning, Hjerndrup, and Fjelstrup bucaklarıyla ve Nørre Rangstrup belediyesine bağlı Bevtoft bucağıyla birleşecek ve yeni Haderslev Belediyesi'ni oluşturacaktır. Bu belediye aynı reformla oluşturulan Güney Danimarka Bölgesi'ne (Danca Region Syddanmark) bağlanacaktır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Haderslev şehri, Vojens'ten Haderslev Fjord'una ve Baltık Deniz'ne giden bir vadide bulunur. Haderslev, 1292'de kraliyet şehri statüsü kazanmasından muhtemelen en az 1 yüzyıl önce Vikingler tarafından kurulmuştur. Bu zamandan beri, Güney Jutland'ın ana ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Haderslev'in adı ilk kez 1327'de Haderslevhus adıyla bir kraliyet şatosu olarak bahsedilmiştir. Şehir, bir katedralin doğusunda ve halen Slotsgrunden olarak bilinen bir arazide bulunuyordu. Sonraki yüzyıllarda şehirde, Gotik mimariye sahip bir katedral ve benzeri Kronborg şehrinde bulunan ve 1644'te yanan Hansborg kalesi yapılmıştır. Kopenhag'daki veba yüzünden, Danimarka Kralı 4. Christian burada evlenmiştir. Haderslev, 16.yüzyılda Protestanlık'ı (Luther Düzeltimi) benimseyen ilk İskandinav şehirlerinden biri olmuştur. 1864 yılında Prusya tarafından ele geçirilen şehir, önce Prusya'nın bir parçası olarak Kuzey Almanya Konfederasyonu'nun, daha sonra 1871'den itibaren Alman İmparatorluğu'nun parçası olmuştur. Bu dönemde Hadersleben adıyla, Prusya'ya bağlı Schleswig-Holstein ilinin bir ilçesi olmuştur. Kuzey Schleswig'in Danimarka'ya verilmesiyle sonuçlanan, 1920'deki Schleswig Plebisiti'nde Haderslev sakinlerinin yüzde 38.6'sı Almanya'da kalma, yüzde 61.4'ü de Danimarka'ya katılma yönünde oy kullanmışlardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]