İçeriğe atla

Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü; 1982 yılında ‘Kamu Yönetimi’ adı altında kurulmuş ve 1983 yılında lisans eğitimine başlamıştır. 1986 yılında yüksek lisans ve 1989 yılında doktora programları açılmıştır. Bölümün adı 2005 yılında ‘Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’ olarak değiştirilmiştir. Halihazırda ‘Siyaset ve Sosyal Bilimler’, ‘Yönetim Bilimleri’, ‘Yerel Yönetimler ve Siyaset’, ‘Kamu Politikaları’ ve ‘Hukuk Bilimleri’ olmak üzere, beş anabilim dalından oluşmaktadır.

Bölümün eğitim dili İngilizcedir. Programda; 61’i bölüm içi seçmeli olmak üzere toplam 89 ders yer almaktadır. Lisans programının ilk iki yılı ağırlıklı olarak temel sosyal bilimler ve hukuk derslerinden oluşmaktadır. Üçüncü ve dördüncü yıllarda ise program tamamen öğrencinin ilgi alanlarına göre belirleyeceği seçmeli derslerden oluşmaktadır.

Erasmus+ Eğitim ve Öğretim hareketliliği kapsamında, Avrupa genelinde 30’un üzerinde üniversite ile anlaşması bulunmaktadır. Ayrıca, Avrupa dışı ülkelerde 10’un üzerinde seçkin ü̈niversite ile de öğrenci ve öğretim üyesi hareketliliği yürütmektedir.