Hacıhamza, Kargı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hacıhamza
—  Belde  —
Çorum
Çorum
Ülke Türkiye
İl Çorum
İlçe Kargı
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Yönetim
 - Belediye başkanı Hayati Bahçevan
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2,234
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0364
İl plaka kodu
Posta kodu 19900

Hacıhamza, Kargı ilçesine bağlı bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Hacıhamza, Çorum ilinin Kargı ilçesine bağlıdır. İl merkezine uzaklığı 100 km, ilçeye olan uzaklığı ise 19 km'dir. Yerleşim alanı olarak, ilçemizde birlikte Çorum’un en kuzeyinde ve uzağında yer alır.

Hacıhamza’nın dört tarafı dağlarla çevrilirdi. Sadece, Kızılırmak’ın oluşturduğu vadi boyunca ekime ve yerleşime uygun araziler bulunmaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 400 m'dir. Çorum’un en yüksek dağı olarak bilinen, Köse Dağı’nın kuzey eteklerinde yer alan Nahiye, kabaca 41–42 derece kuzey enlemleri ile 34–35 derece doğu boylamları arasındadır. Doğusunda Osmancık, güneyinde İskilip, güneybatısında Tosya, kuzeyinde ise Kargı ilçesi ile çevrilidir.

Hacıhamza, Köse Dağı’ndan gelen önemli derenin üzerinde kurulmuştur. Bunlardan biri İncidere, diğeri ise Asarçay’dır. Bu derelerin Hacıhamza içerisinden akması nedeniyle Kasaba üç mahalleye bölünmüştür.Ayrıca merkeze yakın olması nedeniyle iki yerleşim alanının da bağlanmasıyla toplam beş mahalleye bölünmüştür. Bu mahalleler:

Kale Mahallesi, Zeynel Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Obruk Mahallesi, Değirmendere Mahallesidir.

Kargı ilçesinin en büyük kasabası olan Hacıhamza’da yaklaşık 500 hane bulunmaktadır. Nüfus, özellikle tarım alanlarının dar oluşu nedeniyle dışarıya göç etmiştir. Ancak, tarih boyunca önemli bir geçiş yolu üzerinde olması nedeniyle, önemini kaybetmemiştir. Birinci derecede deprem kuşağı olmasından dolayı, zaman zaman önemli tahribatlara uğramıştır.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Hacıhamza oldukça engebeli bir arazi üzerinde kurulmuştur. Dört tarafında dağlar bulunur. Bunlar; Güney’de Çorum’un en yüksek dağı olan Kösedağ, doğuda Obruk Dağı, kuzeyde Adadağ, batıda ise Haynaz Dağı’dır.

Kasaba’nın düzlük arazileri azdır. Merkez ve Kızılırmak’ın suladığı araziler ile Ulubağ’ın üst kesimlerinde düzlük alanlar mevcuttur. 2097 m yükseklikte bulunan Kösedağı’nın eteklerinde, çok sayıda köy ile yayla mevcuttur. Bu köylerde tarım alanlarının, ancak orman açılarak oluşturulmuştur. Onlar da, oldukça dar ve engebelidir. En önemli yaylaları, Abdullah Yaylası ve Hacıhamza Yaylasıdır. Ayrıca İlçemiz Kargı’nın kuzey ve kuzeybatı dağlarında ün yapmış yaylalar vardır.

Hacıhamza çevresinde yer alan dağların önemli bir kısmı, ormanlarla kaplıdır. Ancak su potansiyeli ve ağaç bakımından en zengini Kösedağı’dır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfusu, 2000 yılı verilerine göre 1669 kişidir. 23 Mart 1972 tarihinde belde olmuştur. 2010 tarihi itibarıyla Hacıhamza'nın nüfusu 1460 kişidir.

Mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hacıhamza beldesi; Bahçelievler, Zeynel, Kale-,Obruk ve Değirmendere olmak üzere beş mahalleden oluşmaktadır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]