Hacıbayram, Bayat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hacıbayram
—  Köy  —
Çorum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Bayat
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 466
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 364
İl plaka kodu 19
Posta kodu 19800
İnternet sitesi: [2]

Hacıbayram, Çorum ilinin Bayat ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köyde ayrıca 1990 yılında kurulmuş amatör spor kulubu vardır. İki defa şampiyonluğu tatmıştır. Son yıllarda maddi sıkıntılar yüzünden katılamamıştır. Ne yazık ki çok yetenekli gençler koybolmaya bırakılmıştır. İmkânlar sağlanırsa Türk futboluna yeni gençler sağlanabilir. Köyde su yetersizdi,yolları toprak yoldur, okulumuzun hâli içler açıcısıydı;ne sırası vardı ne de masası.. sobalı eğitim yapılıyordu. Çocuklarımız soğuktan hasta oluyorlardı. Ama yeni seçilen Muhtar ve köyden seçilen Çorum il meclis üyesi'nin dayanışma içinde çalışması sayesinde bu tür zorluklar nihayet aşılmıştır.Köyün halkı biraz daha dayanışma içinde ve kendi çıkarı yerine köy için çaba gösterseler köy her geçen gün biraz daha gelişir. Ama maalasef köyde son yıllarda banalléşme var ve bunun sonucu olarakta şehre göçte gözle görünür bir artış olmakta.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum iline 70 km, Bayat ilçesine 17 km İskilip ilçesinede 25 km uzaklıktadır. Bayat'ın doğu İskilip'in ise Güneybatısında bulunmaktadır. Ankara'ya 180 İstanbul'a ise 550 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Kışları çok soğuk ve yağışlı, yazları sıcakve kuraktır. Çok lezzetli meyveler sebzeler yetişir, son yıllarda şekerpancarı üretimi de hızla artrmakta.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 466
1997 441

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayat boyu, Oğuz Kağan Destanı'na göre Oğuz Türklerinin 24 boyundan biri ve Kaşgarlı Mahmud'a göre Divân-ı Lügati't-Türk'deki yirmi iki Oğuz bölüğünden dokuzuncusu; Bayat'lardır diye tanımladığı bir Oğuz boyudur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yokdu.Ama geçen yıl altyapı çalışmalarına başlanmış olup bu sene tamamlanmıştır.Ptt şubesi ve Ptt acentası,Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]