Habib bin Mezahir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Habib bin Mezahir
حبيب بن مظاهر الأسدي
Hazrat Habib ibn Mudhair (A.S.) Calligraphy.png
Doğum 605
Ölüm Hicrî 10 Muharrem 61
10 Ekim 680
Kerbela, Emevî Devleti
Ölüm sebebi Kerbelâ Olayı'nda şehit edilme
Defin yeri Kerbela,  Irak
Milliyet Arap
Din İslam

Ehli Aba Serisi

Hüseyin
Muhammed'in Torunu Hüseyin bin Ali'in İslam hat sanatı tasviri. İslam hat sanatı ile Hüseyin bin Ali

MuhammedAli

FatımaHasanHüseyin


Habib b. Mezahir Esedi (Arapça: حبيب بن مظاهر الأسدي, d.605 - ö. 680), Kerbelâ Olayı’nda Hüseyin’in yârenlerinden. Kûfelilerin Hüseyin'e bağlılıklarını sunan davet mektuplar arasında onun mektubu da vardı. Habib b. Mezahir, Kufelilerin biatlerine sadık kalmadıklarını gördüğü zaman Kufe'den çıkıp Hüseyin'in safına katıldı. Sonunda Hüseyin'in safında savaşarak Kerbelâ Olayı’nda öldürüldü.

Doğumu ve Nesebi[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğum tarihi hakkında bilgi bulunmamaktadır. Kaynakların çoğu onun ölüm zamanındaki yaşını 75 olarak yazmıştır. Buna göre doğum tarihi Bi'set'in bir yıl öncesidir. Yemende doğdu. Habib b. Mezahir, Irak'ın meşhur olan Beni Esed kabilesine mensuptur.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hicri 9 yılında ailesiyle Medine'ye geldi ve orada yerleşti. Habib, Ali'nin Hilâfet döneminde, Şurtetu’l-Hamis grubun üyesiydi. O bütün savaşlarda Ali'yle beraberdi.Şeyh Tusi'nin yazdığına göre, Habib b. Mezahir Ali, Hasan ve Hüseyin'in ashablarındandı.[2][3] Sıffın, Nehrevan ve Cemel savaşlarında Ali’nin yanındaydı.[4] Muâviye'nin ölümünden sonra, Kufelilerin bazıları onun oğlu, Yezid'e biât etmeyip ardından Hüseyin'e davet mektubu yazıp ondan Kufe'ye gelmesini ve Emevilerin aleyhine ayaklanmasını istediler.[5]

Habib, Kufelilerle beraber Hüseyin'e davet mektubu yazıp gönderdi. Müslim bin Akil'in Kufe'ye geldiğinde Muhtar'ın evinde onu destekledi.[1] Habib b. Mezahir, Kufelilerin biatlerine sadık kalmadıklarını gördüğü zaman Kufe'den çıkıp Hüseyin'in safına katıldı. Habib fıkıh, tefsir, hadis, edebiyat gibi alanlarda yüksek seviyedeydi. Ayrıca kuranı ezberlemişti.[6] Sonunda 75 yaşında, Hüseyin'in safında savaşarak Kerbelâ Olayı’nda öldürüldü. Ben-i Esed kabilesi, onu Hüseyin'in türbesinin on metre yanına ve bağımsız bir kabre defnettiler. Onun başı Suriye'nin Babus Sagir mezarlığında defnedildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b (Arapça) El-Emin, A’yanu’ş-Şia, c. 4, s. 553-554
  2. ^ (Arapça) Şeyh Tusi, Rical-u Tusi, s. 60,93,100
  3. ^ (Arapça) Sefinetü-l Behar, c. 1, s. 405
  4. ^ "Kerbela olayında, su ve susuzluk, vazgeçilmez temalardır. Eba Ebdillah'ın kafilesi Fırat kenarında konaklamıştı ancak İbni Sad'ın ordusu, Fırat'ı kuşatarak imam Hüseyin a". 7 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2020. 
  5. ^ (Arapça) Mufid, el-İrşat, s. 378
  6. ^ (Arapça) Şeyh Abbas Kummi, Nefesu’l Mehmum, s. 124