Habertürk Tarih

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Haberturk Tarih
HT TARİH 2010 Sayı 31.jpg
"Habertürk Tarih" dergisinin 26 Aralık 2010 tahihli 31.sayısının kapağı
Editör Murat Bardakçı
Kategoriler Haftalık dergi, süreli yayın
Yayımcı Ciner Yayın Holding
İlk sayı 30 Mayıs 2010
Son sayı 22 Mayıs 2011
Ülke Türkiye
Dil Türkçe

Haberturk Tarih, Haberturk Gazetesi'nin pazar eki olarak 30 Mayıs 2010 ilâ 22 Mayıs 2011 tarihleri arasında Türkiye'de yayımlanmış haftalık popüler tarih dergisi. Toplam 52 sayı çıkmıştır.

Habertürk Tarih, 24 sayfa gazete boyutunda gazete kâğıdına basılmış olan "Habertürk Tarih" dergisi de hem dış görünüş hem de sayfa düzeni açılarından Hürriyet Tarih dergisine çok benzemektedir.

"Tarihin Arka Odası" sloganıyla çıkan dergi kendinden önceki popüler tarih dergileri gibi her kesimden tarih meraklısına hitap edecek şekilde düzenlenmiş, tarihin sıkıcı konuları dışına çıkarak akademik konulardan ziyade gündemin tarihine değinen popüler konulara yer vermektedir. Derginin künyesinde yayın yönetmeninin ise Murat Bardakçı olduğu, yazarları arasında Prof. İlber Ortaylı, Prof. Erhan Afyoncu, Prof. Vahdettin Engin, Nezih Uzel, Ayşe Özek, Pelin Batu, Önder Kaya, Nihal Metin, Saro Dadyan, Uğur Demir, Beyiz Karabulut ve Aykut Can gibi isimlerin bulunduğu dergidir. 29 Mayıs 2011 tarihi itibarıyla yayından kalkmıştır. Toplam 52 sayı hâlinde sona ermiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]