HMS Hood

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

HMS Hood (flama numarası 51) Kraliyet Donanması için inşa edilen son muharebe kruvazörü. 18. yüzyıl Amirali Samuel Hood' un adı verildi. 1916 ortalarında sipariş edilen dört Amiral sınıfı savaş gemisinden biri olan Hood, tasarımı büyük ölçüde Jutland Muharebesi' nden sonra revize edildi ve yapım aşamasında iken geliştirilmiş olmasına rağmen , ciddi tasarım sınırlamaları vardı. Bu nedenle sınıfın tamamlanan tek gemisi oldu.

Dünyanın en büyük ve en güçlü savaş gemilerinden biri olan Hood, Kraliyet Donanmasının prestiji ve gururu oldu. Bu yüzden  'Mighty Hood' (Güçlü, Büyük Hood) olarak anılmaya başlandı.

Almanya'ya savaş ilan edildiğinde, Hood İzlanda çevresindeki alanda faaliyet göstermekteydi. Tahrik sisteminin kısa bir revizyonundan sonra, amiral gemisi olarak Mers-el-Kebir Deniz Muharebesi'ne katılmak üzere Fransız Filosunu imha operasyonuna katıldı. Daha sonra potansiyel bir Alman Donanması işgaline karşı savunma amaçlı olarak Scapa Flow' a intikal etti.

Mayıs 1941'de, HMS Hood ve HMS Prince of Wales, ticaret gemisi konvoylarına saldıran Alman savaş gemisi Bismarck ve ağır kruvazör Prinz Eugen' ın yolunu kesmek için emir aldı. 24 Mayıs 1941' de  Danimarka Boğazı' nda, Hood birçok isabet aldı, havaya uçtu ve battı. HMS Hood'un batışı İngiliz halkı üzerinde çok büyük bir demoralizasyon yaratmıştı.

Tasarım ve açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Hood 1921 Profil görünümü, Atlantik Filosu, koyu gri.

Silah ve Cephane[değiştir | kaynağı değiştir]

Hood'un arka 15-inch Mark I topları 1926

Notes[değiştir | kaynağı değiştir]

Atıflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bibliography[değiştir | kaynağı değiştir]