Hürrem Erman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hürrem Erman
Doğum Muharrem Hürrem Erman
1913
Vodina, Yunanistan
Ölüm 8 Mart 2003 (90 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Ölüm sebebi Kalp krizi
Defin yeri Aşiyan Mezarlığı, İstanbul
Meslek Film yapımcısı
Evlilik Gelengül Tayfuroğlu
Çocuk(lar) Fuat Erman
Nail Erman

Hürrem Erman (1913, Vodina - 8 Mart 2003, İstanbul), Türk film yapımcısı.

Erman, Sinemacılar Döneminin en önemli yönetmenlerinden Lütfi Ö. Akad'ın filmlerine yapımcılık yaparak Türk sinemasında yeni bir dönemin açılmasını sağlayan isimler arasında gösterilir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Vodina’da 1913 yılında doğan Hürrem Erman, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi felsefe bölümünde iki sene okudu.

Adapazarı’nda 1935’te kardeşi Hüseyin Erman'la birlikte açtığı salonla sinema işletmeciliğine başlayıp film ithalatçılığı da yaparlar. 1942'de Fuat Süren (Faruk Süren'in babası) ile Metal Film'i kurarlar, ancak 2. Dünya Savaşı dolayısıyla film yapamazlar.[1]

İlk olarak 1947’de Seyfi Havaeri'nin yönettiği Damga'nın yapımcılığını üstlenir. Memduh Ün'ün oyuncu olarak sinemaya girişi de bu filmle olur. Seyfi Havaeri filmin son çekimlerini yapmayınca, Hürrem Erman henüz yönetmenlik yapmamış olan Lütfi Akad'dan çekimleri tamamlamasını ister, yarım günlük çekim yapılır. Film çekildikten sonra ağabeyi Hasan Erman ile Erman Film'i kurar.[2] Erman, daha sonra Vurun Kahpeye filminin yönetmenliğini Akad'ın yapmasını ister. Damga ve Vurun Kahpeye gişede büyük başarı sağlar.

Erman, Akad dışında Atıf Yılmaz, Memduh Ün, Orhan Aksoy, Halit Refiğ, Osman F. Seden gibi önemli yönetmenlerle çalışmıştı. Yapımcılığın yanı sıra Adapazarı ve İstanbul'da stüdyolar açan Erman, film ithalatçılığı da yaparak birçok filmin Türkiye'de gösterilmesini sağlamıştı. Türk film yapımcılarının kendi aralarında ilk defa örgütlendiği Prodüktörler Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer alan Hürrem Erman, 132 filmin yapımcılığını üstlenmişti. Bomonti’de Erman Film film yıkama ve seslendirme stüdyosu ile Gayrettepe’de Plato kurmuştu.

Hürrem Erman, 1952 Miss Turkey Güzeli Gelengül Tayfuroğlu ile evliydi.

Erman yapımcı olarak Vurun Kahpeye, Lüküs Hayat, Hıçkırık, Ak Altın, Karacaoğlan'ın Kara Sevdası, Kezban Roma’da, Gelin, Düğün, Diyet, Fatma Bacı, Gökçe Çiçek gibi Türk sinema tarihinin köşe taşı olarak nitelendirilen birçok filme yapımcı olarak imza attı. Birkaç filmde Cameo olarak da göründü.1990 yılında 9. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde Onur Ödülü ile şereflendirildi. Hürrem Erman, 8 Mart 2003'te kalp krizi sonucu öldü. Cenazesi, Aşiyan Mezarlığı'na defnedildi.[3]

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımcı olarak[4][5][değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hürrem Erman Belgeseli". Erman Film. 2006. 7 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Işıkla Karanlık Arasında. İş Bankası Yayınları (2004), İletişim Yayınları (2016, 2018). ss. 47-49. 28 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2020. 
  4. ^ "Hürrem Erman". TSA. 18 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "Erman Film". YouTube kanalı. Erman Film. 7 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]