Telli Hümaşah Sultan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.13, 10 Ocak 2017 tarihinde Nushirevan11 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18034237 numaralı sürüm (→‎Kimliği: Tekrarlanan ifade çıkarıldı.)
Haseki Hüma Şah Sultan
ھما شاہ سلطان
Haseki Sultan
Hüküm süresi Aralık 1647 – 12 Ağustos 1648
Kadınlar saltanatı
Hüküm süresi Aralık 1647 - 7 Ağustos 1648
Önce gelen Kösem Sultan
Sonra gelen Kösem Sultan
Doğum y. 1632–34
Çerkes
Ölüm muthemlen 1672'dan sonra
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Eş(ler)i I. İbrahim
Çocuk(lar)ı Şehzade Orhan
Tam ismi
Devletlu İsmetlu Hüma Şah Haseki Sultan Aliyyetü'ş-Şân
Hanedan Osmanlı Hanedanı
Dini İslam
Meslek Haseki Sultan

Hüma Şah Sultan, (Şablon:Lang-ota d. 1632-34, Çerkes - ö. 1672, Osmanlı Devleti);[1], Osmanlı İmparatorluğu'nun 18. padişahı ve 97. İslam Halifesi I. İbrahim'in son Hasekisi, tek nikâhlı karısı, Şehzade Orhan annesi ve devlet yönetiminde sözü geçmiş bir haseki sultan'dır.

Kimliği

Hüma Şah Sultan, Çerkes asıllı[kaynak belirtilmeli] ve I. İbrahim'in Aralık 1647'de İstanbul'da evlendiği "Telli Haseki" olarak ta bilinen son eşidir.[1] I. İbrahim'in döneminde çok büyük güce sahip olmuştur.Nikah töreni pek parlak oldu. Hümaşah’ın vekili Kızlar Ağası, Padişahın vekili de Sadrazam idi. Mihir olarak Mısır hazinesi verildi. Gelin alayı ise çok debdebeli ve tantanalı oldu. Protokola dahil olan bütün divan üyeleri, yüksek devet memurları ve İstanbul’un bilginleri merasim sırasına göre dizilip Davutpaşa bahçesine gittiler. Telli duvaklı gelini oradan alıp Topkapı yaınındaki Valide Sultan bahçesine getirdiler(1647). Bu tarihten sonra Hümaşah, teller ve duvaklar içinde getirildinden Telli Haseki diye anıldı.[2]

Valide Sultan olan Kösem Sultan ve padişah'ın kızkardeşlerinin Edirne'ye sürgün olmalarına sebeb olan bu Telli Haseki'dir yâni Hüma­şah sultandır. Voyvoda kızının anlattığı masala bakarak , dâiresini samur kürkle döşendiği söylenen hanımsultanda Hümaşah Hasekidir. Padişahın bu hanımından Orhan adı verilen oğlu doğduğunda, padişah boğulmak suretiyle öldürüle altı ay olmuştu. Telli Haseki'de eski saraya gönderilenler arasındadır. Ancak 1672'ye kadar sağ olduğuna dâir bir hazine makbuzu işaret etmektedir. Daha sonraki hâli hak­kında bilgi yok ve ölüm târihi ile makberesi bilinmemektedir.

Çocukları

Şehzade Orhan

Bibliyografya

Kaynakça

  1. ^ a b The Imperial House of Osman - 6
  2. ^ Hümaşah Telli Sultan, Hümaşah Telli Sultan. "ŞİİRBAZ SULTANLAR(5)-SULTAN İBRAHİM(Deli)". http://www.gulceedebiyat.net. 20 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |website= dış bağlantı (yardım)
Önce gelen:
Turhan Sultan
Haseki Sultan
Aralık 1647 – 8 Ağustos 1648
Sonra gelen:
Emetullah Rabia Gülnuş Sultan
Önce gelen:
Kösem Sultan
Kadınlar saltanatı
Aralık 1647 – 8 Ağustos 1648
Sonra gelen:
Turhan Hatice Sultan