Héctor Lavoe

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hector Lavoe (d. 30 Eylül 1946 - ö. 29 Haziran 1993) gerçek adı Héctor Juan Pérez Martínez olup en bilinen "son" müzisyenlerinin başında gelir. Porto Rikoludur.

Genç yaşta müzik ile ilgilenmeye başladı ve Instituto de Música Juan Morel Campos Ponce okulunda ücretsiz olarak okudu. Jesús Sánchez Erazo'dan esinlenmiştir. 1963 yılında 16 yaşındayken New York'a taşındı. Roberto García tarafından oluşturulan grupta şarkıcı olarak çalıştı. Bu dönemde, Orquesta New York, Kako All-Stars, ve Johnny Pacheco Band gibi gruplarda çalıştı.

1967 yılında, Lavoe Willie Colónun gruba vokalist olarak katıldı. Willie Colon grubu ile Lavoe, "El Malo" ve "Canto a Borinquen" dahil olmak üzere birçok hit şarkı kaydetti. Lavoe daha sonra grubun solo sesi halini aldı ve solist Lavoe "Periodico Se Ayer" "El Cantante", "Bandolera" gibi birçok hit kaydetti. Bu dönemde Fania All Starsda da sık sık konuk şarkıcı olarak yer aldı.

1979 yılında, Lavoe derin bir depresyona girdi ve uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak üzere rehabilitasyon gördü. Kısa bir rehabilitasyon sonrasında babası, kanuni oğlu ve anne ölümleri sonrasında tekrar uyuşturucu kullanmaya başladı. HIV tanısı sonrasında bir otel odasında balkon kapalı atlayarak intihar girişimin noktasına gelen Lavoe, sağlığı iyice kötüye gitmeden son bir albüm kaydetti. Lavoe 29 Haziran 1993 tarihinde ardında birçok eser bırakarak vefat etti.