Guzheng

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Guzheng

Guzheng (Çince: 古箏; pinyin: gǔzhēng), koparılmış bir Çin zitheridir. Modern guzheng genellikle 21, 25 veya 26 telden oluşur, 1,6 m uzunluğundadır ve büyük bir pentatonik ölçekte akort edilmiştir. Paulownia ağacından yapılmış büyük, rezonanslı bir ses tablasına sahiptir. Diğer bileşenler genellikle yapısal veya dekoratif nedenlerle diğer ağaçlardan yapılır. Guzheng oyuncuları genellikle plastik, reçine, bağa veya fildişi gibi malzemelerden yapılmış parmak uçlarını bir veya iki ellerine takmaktadırlar.

Guzheng, Japon koto, Kore gayageum ve ajaeng, Moğol yatga, Vietnamca đàn tranh, Sundan kacapi ve Kazakistan jetigen gibi diğer birkaç Asya zitherinin atası olarak kabul edilmektedir.[1]

Guzheng, uzun tarihi boyunca birçok değişiklik geçirdi. Şimdiye kadar keşfedilen en eski örnek 13 tel içeriyordu ve muhtemelen Savaşan Devletler Çağı'na (MÖ 475–221) kadar uzanmaktaydı.[2] Guzheng, Çin Hanedanı (MÖ 221-206) döneminde öne çıktı. Tang Hanedanı döneminde (MS 618–907) guzheng, Çin'de en çok çalınan enstrümanı olduğu tahmin edilmektedir. Guzheng, Çin'in bölgesine ve zaman dilimine bağlı olarak tüm Çin'de çeşitli farklı tekniklerle oynanır. Güzel bir tınıya, geniş bir yelpazeye, zengin performans becerilerine, güçlü ifade gücüne sahiptir ve tarih boyunca birçok Çinli tarafından derinden sevilmiştir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hugo's window on the world of Chinese zheng". Chime. Cilt 16–17. Leiden: European Foundation for Chinese Music Research. 2005. s. 242. Throughout the centuries, the zheng became the parent instrument of the Asian zither family as it spread from China to a number of adjacent countries giving birth to the Japanese koto, the Korean kayagum and the Vietnamese dan tranh. 
  2. ^ So, Jenny (2000). Music in the Age of Confucious. Washington D.C.: Smithsonian Institution. s. 152. ISBN 0-295-97953-4. 
  3. ^ "Zithers of East Asia: Extension of Silk Strings and Diversity of Sounds". Yearbook for Traditional Music. Cilt 40. ss. 207-208, 221. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]