Guy Carcassonne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Guy Carcassonne (d. 14 Mayıs 1951, Paris - ö. 27 Mayıs 2013, Saint Petersburg) Fransız hukukçu, Anayasa hukuku profesörü

Paris 10 Üniversitesi'nde hukuk lisansı (1971) hukuk yüksek lisansı (1972) ve siyasal bilgiler yüksek lisansını (1973) tamamlamıştır. 1983 yılında Reims Üniversitesi'nde Kamu Hukuku profesörü olmuş, 1988'de de Paris 10 Üniversitesi'ne girmiştir. 1988-1991 yılları arasında Başbakan Michel Rocard'ın parlamento ile ilişkiler danışmanı olmuştur. 2007 yılında Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından Kurumların dengelenmesi ve moderleşmesi üzerine düşünceler komitesi üyeliğine getirilmiştir. Rusya ziyareti sırasında beyin kanaması geçirip ölmüştür.

Hukuk alanında Hocası ve yakın arkadaşı olan duayen Georges Vedel'i takip etmiştir. Düşünce olarak muhtemel 6. cumhuriyet, cumhurbaşkanının seçimi, cumhurbaşkanının 5 yıllık görev süresi ve kurumlar tarihi üzerine odaklanmıştır. Meslektaşı Olivier Duhamel'in aksine 1958 Anayasası'nı savunmuş ve yeni bir anayasaya ihtiyaç duymadan siyasi sistemin yumuşak bir şekilde dönüştürülebileceğini dile getirmiştir. Birden fazla görevin üstlenilmesi (belediye başkanlığı ve milletvekilliğinin bir arada idaresi vs.) konusuna karşıtlığı ile bilinmektedir ve O'na göre bu parlamentonun gerilemesinin en büyük nedenidir.