Gutenberg Kutsal Kitabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
New York Halk Kütüphanesi'nde Gutenberg Kutsal Kitabı. James Lenox tarafından 1847'de satın alınmış bu kopya, bir ABD vatandaşı tarafından alınmış ilk kopyaydı.

Gutenberg Kutsal Kitabı, 42 satırlık Kutsal Kitap veya Mazarin Kutsal Kitabı, Avrupa'da hareketli parçalı matbaa kullanılarak seri üretim ile basılan en eski kitaplardan biri. Gutenberg Kutsal Kitabı, Gutenberg Devrimi'nin ve Batı'daki basılı kitap çağının başlangıcı kabul edilmektedir. Kitap, estetik ve sanatsal nitelikleri ve tarihi önemi nedeniyle değer ve saygı görmektedir.[1]

1450'lerde, günümüzde Almanya'da yer alan Mainz şehrinde Johannes Gutenberg tarafından basılan Kutsal Kitap, Latince Vulgate'nin bir sürümüdür. Basılan kopyalardan 49'u, tam veya bazı kısımları eksik bir şekilde günümüze ulaşmıştır. 1978'den beri bütün bir kopya satılmamış olmasına rağmen, dünyanın en değerli kitapları arasında oldukları düşünülmektedir.[2] Mart 1455'te, daha sonra Papa olacak II. Pius, Gutenberg Kutsal Kitabı'nı tanıtmak için Frankfurt'ta sergilenen kitabın sayfalarını görmüş olduğunu yazmıştır. Kaç kopya basıldığı bilinmemekle birlikte, 1455'te yazılmış mektup, 158 veya 180 kopya olduğunu belirtmektedir. Matbaayla basılmış ikinci Kutsal Kitap olduğu söylenen 36 satırlık Kutsal Kitap, bazen Gutenberg Kutsal Kitabı olarak da adlandırılır, ancak başka bir matbaacının basımı da olabilir.

Bilinen tam Gutenberg Kutsal Kitabı kopyalarının yerleri.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Gutenberg Bible. British Library. 1996. ISBN 0-7123-0492-4. 
  2. ^ MSNBC: In the book world, the rarest of the rare