Guqin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Guqin
Guqin
Diğer adlarıqin, ku-ch'in, qixian-qin
TürüTelli çalgı
Hornbostel-Sachs sınıfı312.22
GeliştirilmesiMÖ 1. milenyum
İlişkili çalgılarIchigenkin, geomungo

Guqin (Çince: 古琴; pinyin: gǔqín), çekilen yedi telli bir Çin müzik aletidir. Eski zamanlardan beri oynanır ve geleneksel olarak bilim adamları ve edebiyatçılar tarafından büyük incelik ve incelikli bir araç olarak tercih edilir ve Çin filozofu Konfüçyüs ile ilişkilendirilir. Bazen Çinliler tarafından "Çin müziğinin babası" veya "bilgelerin enstrümanı" olarak da anılır.

Geleneksel olarak, enstrüman basitçe "qin" (琴) olarak anılırdı, ancak 20. yüzyılda bu terim diğer birçok müzik enstrümanı için de kullanılmaya başlandı. Bu nedenle "gu-" öneki (古; "antik") daha sonra ayırt edilebilmesi için eklendi. Ayrıca qixian-qin (七絃琴; latife "yedi telli qin") olarak da adlandırılabilir.

Guqin, yaklaşık dört oktav aralığı ile çok sessiz bir enstrümandır ve açık telleri bas kaydında akort edilmiştir. En düşük perdesi, orta C'nin veya çellodaki en düşük notanın yaklaşık iki oktav altındadır. Sesler, açık teller, durmuş teller ve harmonikler koparılarak üretilir. Glissando kullanımı ona pizzicato çello, perdesiz kontrbas veya slayt gitarı anımsatan bir ses verir. Qin ayrıca, 91'i en yaygın olarak kullanılan ve noktalı konumlarla gösterilen birçok harmoniğe de sahiptir. Geleneğe göre, qinin başlangıçta beş teli vardı, ancak 10 veya daha fazla telli eski qin benzeri enstrümanlar bulunmaktaydı. Modern formu ise yaklaşık iki bin yıldır standardize edilmiştir.

Antik ve imparatorluk dönemlerinden günümüze ulaşan 3360'tan fazla bilinen guqin müziği parçası bulunmaktadır. Guqin, 7 Kasım 2003'te UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras ilan edileceğini duyurdu. 2006 yılında, guqin Çin'deki Ulusal Maddi Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde yer aldı. 2010 yılında, bir Song dönemi guqin 22 milyon dolara satılarak şimdiye kadar satılan en pahalı müzik aleti oldu.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "An Ancient Chinese Instrument Is Making a Comeback". The New York Times. 11 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]