Gunthamund

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gunthamund
Vandal Krallığı hükümdarı
Gunthamund'in Denarius gümüş bir madeni para madeni parası
Hüküm süresi484-496
Önce gelenHunerik
Sonra gelenThrasamund
Doğumc. 450
Ölüm496

Gunthamund (c. 450-496), 484 ile öldüğü 496 yılına kadar Geç Antik Çağ'da Kuzey Afrika'daki Vandallar ve Alanların kralıdır. Vandal Krallığı'nın üçüncü kralı olup, sevilmeyen amcası Hunerik'in yerine geçmiş, bu nedenle görece başarılı bir hükümdarlığı olmuştur.

Gunthamund, Afrika'da Vandal Krallığı'nın kurucusu Genserik'in dördüncü oğlu olan Gento'nun ikinci oğluydu. Genserik'in yakın ailesinin çoğu öldüğü için ve ağabeyi, Hunerik tarafından öldürüldüğü için[1] Gunthamund, Hunerik 23 Aralık 484'te öldüğü zaman kendisini ailenin en yaşlı erkek üyesi olarak buldu. Büyükbabasının koyduğu ölmüş kralın ailesinin hayatta olan en yaşlı üyesinin tahta çıkmasını içeren veraset kanuna göre kral oldu.

Gunthamund, hükümdarlığı boyunca Vandalların en güçlü rakipleri olan Vizigotlar, Ostrogotlar ve Bizans İmparatorluğu'nun hepsinin yoğun bir savaşta olmalarından faydalandı. Her ne kadar Genserik'in hükümdarlığında zirveye ulaşmış olan güçleri, büyük ölçüde azalmış olsa da, Vandallar Gunthamund'ın hükümdarlığında oluşan huzurdan memnundular. Gunthamund ayrıca, krallığındaki huzursuzluğun bir kısmını hafifleten bir hareket olan Hunerik altında başlatılan Katolik Hıristiyanlara yapılan zulmü hafifletmiştir ve çöküşün eşiğinde olan krallığın ekonomisini de istikrara kavuşturmuştur.

Ancak Gunthamund kırklı yaşların ortalarında ölmesi ile uzun süre hüküm süremedi. Krallığı yönetiminde etkili olmayacak kardeşi Thrasamund onun ardından kral oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Oman, Charles (1919). The Dark Ages. 
Resmî unvanlar
Önce gelen
Hunerik
Vandalların Kralı
23 Aralık 484 – 496
Sonra gelen
Thrasamund