Gumball karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gumball, İngiliz-Amerikan komedi çizgi dizisidir. Ana, ara, arka plan karakterlerin hepsi kurgusal Amerikan kenti olan Elmore'de yaşar. Çizgi dizinin Gumball Watterson adındaki bir kediyi ve ailesinin günlük yaşantısını konu alır—evlatlık kardeşi ve en iyi arkadaşı Darwin, kız kardeşi Anais, ebebeynleri Nicole ve Richard.

NicoleRichardDarwinAnaisGumball
Watterson Ailesi (İnteraktif Resim)

Wattersonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Gumball Watterson[değiştir | kaynağı değiştir]

Gumball Watterson
İlk görünüm "The DVD"
Son görünüm "The Amazing End of Gumball"
Yaratan Ben Bocquelet
Seslendiren Logan Grove (sezon 1-3)
Jacob Hopkins (sezon 3-5)
Nicolas Cantu (sezon 5-6)
Bilgileri
Tam adı Zachary Tristopher Watterson (doğum adı)
Gumball Tristopher Watterson (yasal adı)
Tür İnsanımsı Kedi
Cinsiyet Erkek
Meslek Öğrenci
Aile Richard Watterson (babası)
Nicole Watterson (annesi)
Darwin Watterson (evlatlık erkek kardeşi)
Anais Watterson (kız kardeşi)
Önemli ilişkileri Penny Fitzgerald (kız arkadaşı)

Serinin ana kahramanıdır. 12 Yaşında mavi erkek bir kedidir. Okul arkadaşı olan Penny Fitzgerald'a aşıktır. En iyi arkadaşı kardeşi olan Darwin Watterson'dur. Tina Rex'ten nefret eder. Gerçek adı "İsim" adlı bölüme kadar Zach, lakabı ise Gumball idi fakat "İsim" bölümünde resmi adı Gumball olmuştur. Pilot bölümde köpekti. Babası Richard Watterson aşırı tembeldir ve bir işte çalışmaz. Annesi Nicole Watterson aşırı kızgın ve temizlik hastasıdır. Kardeşi Anais Watterson okulun ve yaşadığı şehir Elmore'un en zeki kızıdır.

Darwin Watterson[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceden Gumball'ın evcil balığıydı. Sonra büyüdü ve kardeşi hatta en sonunda ailenin bir parçası oldu. Darwin'in rengi turuncudur ve 10 yaşındadır. Her zaman mutludur. Her zaman olumlu düşünür. Okul arkadaşı Carrie'ye aşıktır ve Halloween adlı bölümde onu öpmüştür ve bunu uzun zamandan beri yapmak istediğini söylemiştir. (Bu sahne Türkiye'de yayınlanmamıştır.) The Origins adlı bölümde nasıl doğduğu ortaya çıkmışktır. Darwin'in Doğuşu bölümünde Richard'ın onu sihirli minibüsten aldığı ortaya çıkmıştır.

Anais Watterson[değiştir | kaynağı değiştir]

Gumball'un 4 yaşındaki tavşan kız kardeşidir. Çok zekidir. Gumball ve Darwin'in bir üst sınıfındadır. Tüm sınavlardan en yüksek notu alır. The Guy adlı bölüme göre hiç arkadaşı yoktur. The Parasite adlı bölümde biriyle arkadaş olmaya çalışmıştır. Zeki olduğu kadarda kurnazdır. The Remote adlı bölümde uzaktan kumanda için yaptığı oyunlar karşısında Nicole ondan korktuğunu söylemiştir. The Rival adlı bölüm onun doğumunu ve bebekliğini anlatıyor, bölümde Gumball'a tuzak kurarak Gumball'ı suçlu durumuna düşürmüştür.

Nicole Watterson[değiştir | kaynağı değiştir]

Watterson ailesinin annesidir. Mavi, çalışkan, sorumlu bir kedidir. Ailenin tek sorumlu üyesi ve en kızgın olan karakteri odur. Çok güçlü ve hırslıdır. Göğsünde rengarenk bir rozet takar bu çalıştığı gökkuşağı şirketine bir göndermedir. "The Parent" adlı bölüme göre gerçek adı Doctor'dur, ailesi onun doktor olmasını istemiştir. Nicole adı ise onun takma adıdır. The Choices adlı bölüme göre bir karate turnuvasına giderken araba bozulur ve koşarak turnuvaya katılmak isterken yolda Richard ile tanışır. Babası bir köpek annesi ise mavi bir kedidir.

Richard Watterson[değiştir | kaynağı değiştir]

Watterson ailesinin babasıdır. Şişman, pembe bir tavşandır. Evdeki koltukta oturur ve televizyon izler. Bazen de video oyunları oynar. Kasabadaki en tembel kişidir. Çocukken sihirli bir çubuğu vardı ve sihire inanırdı. ''Şifre'' adlı bölümde favori çocuğunun Anais olduğu ortaya çıkmıştır. Ama sonra şifreyi Anais'in değiştirdiği anlaşılmıştır. "İmza" bölümüne kadar Louie'den nefret ediyordu. "Kurucu" adlı bölümde kendini Chanax adlı şirketin kurucusu olarak tanıtmış ve aldığı kararlar sonucu şirket binasını yıkılmasına yol açmıştır. "İş" adlı bölümde pizza kuryeliği yapmıştır ama teslim edilecek pizzaları yediği için işten kovulmuştur.

Akrabalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Joanna (Jojo) Watterson[değiştir | kaynağı değiştir]

Richard'ın annesidir. Richard'ın düşünmesini ve dışarıya çıkmasına izin vermediği için Richard tembel olmuştur. Richard'a sihir diye bir şey yok dediğinde Richard tam 15 sene bağırmıştır. Gumball ondan korkar ve tiksinir. Öpücüğü ıslaktır.

Frankie Watterson[değiştir | kaynağı değiştir]

Richard'ın kayıp babasıdır. "İmza" bölümünde ortaya çıkmıştır. Bir sıçandır. Sağ gözünden bir yumruk yemiştir ve pembe-beyaz bir gömlek giyer. Ortaya çıktığı üç bölüm vardır, bunlar; Dışarısı, İmza ve Baba bölümleridir

Diğer karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Zach Watterson(Gumball)

Dizinin ana karakteri olan Gumball Watterson'un ikinci kişiliğidir. “İsim” bölümünün konusu bu karakter üzerine kurulmuştur.


Tobias Wilson[değiştir | kaynağı değiştir]

Atletiktir ve rengarenk bir görüntüsü vardır. Üçüncü(The Third) para karşılığı Darwin' in 3. arkadaşı olmuştur. The Party bölümünde parti yapmıştır. Kendini biraz havalı görmektedir. Kızlara karşı biraz saygısızdır. "The Sidecick" adlı bölümde Tobias DVD'yi vermediği için Darwin annesini kaçırmıştır.

Carrie[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir hayalettir. Gumball'ın okul arkadaşıdır. "The Ghost" adlı bölümde Gumball'ın bedenine girmiştir. Üzülmeyi ve acı çekmeyi sever. Korku filmi izlemeye bayılır. Vücudu olmadığı için yemekleri sindiremez ve tat alamaz. ''The Mirror'' bölümünde babasını bulmuştur. "The Matchmaker" bölümünde Darwinle sevgili olmuştur. "The Drama" adlı bölümde Darwine 327 yaşında olduğunu söylemiştir.

Penny Fitzgerald[değiştir | kaynağı değiştir]

Gumball'ın okul arkadaşıdır. Gumball'dan hoşlanır. Evcil hayvanı "Bay Cuddles" isimli zehirli bir tarantula türüdür. Küçük kız kardeşi, annesi ve kepçe operatörü olan babasıyla yaşamaktadır. Bir bölümde Gumball yanlışlıkla kabuğunu kırmıştır ve kabuğundan çıkmıştır. Böylece şekil değiştirme özelliğine sahip olmuştur.

Gay ve Margaret Robinsonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Gumball'u hiç sevmezler ve çok öfkelidirler. Rocky adında bir çocukları vardır. Watterson ailesinin komşusudur. Birbirleriye sürekli tartışırlar. Wattersonlardan nefret ederler.

Muz Joe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir muzdur. Hep espri yapıp herkesi güldürmeye çalışır. Fakat kimse ona gülmez. Dolabında ailesinden kalma bir dolma kalem bulunur. Pilot bölümde şaşıydı.

Tina Rex[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun kabadayısıdır ve bir dinozordur. Şehir çöplüğünde ailesi ile birlikte yaşar. Kız olduğunu çoğu kişi bilmemektedir. Kötü kokar. Pilot bölümde adı T-Rex olarak biliniyordu.

Bayan Simian[değiştir | kaynağı değiştir]

Okuldaki bir öğretmendir. Maymundur. Gumball'dan nefret eder. Nicole'e "budala" demiştir. Gerçek adı Lucy'dir.

Alan[değiştir | kaynağı değiştir]

Turkuaz renkte bir balondur, el ve kolları olmadığı için sorun yaşar. Ayrıca çok yardımsever ve egolu bir kişilliği vardir. Gumball ile arkadaş olmak ister ama Gumball onun bu çabalarını karşılıksız bırakmıştır. En büyük hayali dünya barışının sağlanmasıdır. Elmore' daki birçok gönüllü işi o üstlenir.

Carmen[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaktüs bir kızdır. Alan'a aşıktır.

Masami[değiştir | kaynağı değiştir]

Uçan bir buluttur. Kızları kıskandırmak için Darwin'in erkek arkadaşı olduğunu söyler. Oysaki Darwin ondan korkar.

Rocky Robinson[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun temizliğini o yapar. Robinsonlar'ın bir üyesidir. 27 yaşındadır. Bayan Simian dışında herkesi sever. Turuncu renkli ve kıllıdır.

Müdür Brown[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun müdürüdür. Bayan Simian'la sevgililerdir. Gumball ve Darwin'in hatalarına çok kez şahit olmuştur. Gerçek adı Nigel'dır. ''Yük'' adlı bölümde evcil hayvanının tüylü bir hamster olduğu ortaya çıkmıştır.

Bay Small[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun rehberlik öğretmenidir. Fakat çok sıkıcı bir kişiliğe sahiptir. Papatya çayı içmeye ve patenle kaymaya bayılır. "The Socks" adlı bölümde çekmeceye sıkışmıştır. Boş zamanlarında meditasyon yapmaya bayılır.

Bobert[değiştir | kaynağı değiştir]

Bobert bir robottur. Yasal boşluk bölümünde Gumball ve Darwin'e uyar ve bu facia ile sonuçlanır. Güncelleme bölümünde Gumball ve Darwin onu bir üst modeli ile değiştir ve bundan pişman olarak onu geri almaya çalışırlar.

Larry Needlemeyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Çizgi dizideki birçok dükkanda çalışan bir elemandır. Kese kağıdından yapılmıştır. The Pizza bölümünde işi bırakmıştır ve bütün Elmore'de kaos çıkmıştır. The Laziest adlı bölüme göre eskiden lakabı Tembel Larry idi, Richard Waterson ile girdiği tembellik yarışını kaybetmiştir.

Idaho[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir patatestir. Doğal yaşamı sever. Ailesi ile birlikte yaşar.

Hector Captain[değiştir | kaynağı değiştir]

Elmore'da Tina'dan daha uzun tek kişidir. Bir devdir. Gumball'u sosyal medyada eklememiştir. Annesi onu her türlü şiddet ve heyecandan korumaya çalışır. Annesi Darwin'den bile kısa olan bir cüce olmasına rağmen Hector Elmore'daki en uzun kişidir. Pilot bölümde rengarenkti.

William[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayan Simian'ın kişisel casusu olarak kanatları ile hareket eden bir göz küresidir. Gumball, William'dan nefret eder.

 • Clayton : Hikâyelerinin hemen hemen hiçbirini doğru anlatmayan, hep başkalarını etkilemek için kendisi hakkında vahşi hikâyeler anlatan kırmızı bir oyun hamurudur.Tüm karakterlerin kopyası olabilmektedir.
 • Ocho: 8 bitlik sanal bir örümcektir. Üç bacaklı olarak doğmuştur. Sinirli ve şiddetli biridir. ''Telefon'' bölümünde Darwin'in mesaj arkadaşı olmuştur. Pilot bölümde olup hiçbir özelliği değişmeyen tek karakterdir.
 • Rachel Wilson: Tobias'ın kız kardeşidir. O da Tobias gibi renkli bir kişiliğe sahiptir. ''Parti'' bölümünde arkadaşlarından hiçbiri gelmediği için üzülmüştür. Ama Darwin sayesinde yeniden mutlu olur.
 • Sarah: Bir dondurmadır. ''Kazak'' bölümünde Gumball ve Darwin'in başını belaya sokmuştur. Gumball ve Darwin'in en büyük hayranıdır.
 • Teri: Kağıttan bir kızdır. Temizliğe ve hijyene çok önem verir. ''Virüs'' bölümünde Gumball'a elini zorla yıkattırmıştır. Annesi bir doktordur. Pilot bölümde erkekti ve Gumball'ın hazırladığı düzenekte kızlar tuvaletine girdiği için çöpe atılmıştır.
 • Patrick Fitzgerald: Penny'nin babasıdır. Gumball'dan nefret eder. Hatta bir bölümünde Gumball ve Penny'nin görüşmesini yasaklamıştır. Ama sonra Gumball Penny'nin hayatını kurtardığı için onu sevmeye başlar. Bir kepçe operatörüdür.
 • Marvin Finkleheimer: Elmore'da yaşayan yaşlı bir adamdır. Huysuz biridir. "Saat" bölümünde Gumball ve Darwin'in saatini almıştır ve geri vermemiştir. Büyükanne Jojo'dan hoşlanmaktadır.
 • Sussie: Gumball ondan iğrenir. Üstüne sürekli sıcak çikolata döken bir çenedir. Burnu yoktur. Hiçbir şeye kızmaz.
 • Koç: 3. sezonda gelmiştir. Okuldaki beden öğretmenidir. Şişmandır. Şişman olmasına rağmen yuvarlak değil küptür. Ne kadar denese de ıslık çalamaz. Kendisi çalışmaz ama öğrencileri çok çalıştırır. "Koç" bölümünde sesi ve kendisi her ne kadar erkek sesine benzese de kendisinin bir kadın olduğu ortaya çıkar. Elmore'daki 1996 olimpiyatlarını kazanmıştır. Jamie'nin annesidir. Sahterkarlık bölümünde kadın olmadığını söylemiştir fakat daha sonra cümlesini yalancı bir kadın değilim diyerek değiştirmiştir.
 • Juke: Bir radyodur. Kolları çok kısa olduğu için arkasındaki düğmeyi değiştiremez. Hatta ''The Boombox'' bölümünde Gumball ve Darwin'e bunu anlatmaya çalışmıştır. ''Boombox in Boof'' adlı bir ülkeden gelmiştir.
 • Jamie: Boynuzları olan bir çocuktur. Sürekli dövüşmek ister. Koçun kızıdır. Bir bölümde Darwin'in kız arkadaşı olmuştur.
 • Gary Hedges: Watterson'ların evlerinin karşısında yaşayan kişidir. Kumandanın kaybolduğu bölümde mağazadan alınan kumandayla, Gary'nin garaj kapısı istemeden açıp kapatılmış ve böylece arabası ezilmiştir. Bir bölümde Gumball film çekerken ismi "Bu adam" olarak geçmiştir.
 • Rob:Gumball'ın baş düşmanıdır.Hiçbir işe yaramadığı için Void'e gitmiştir ama oradan kaçmayı başarmıştır ve Gumball onu eskiden hiç takmadığı için onun düşmanı olmuştur.