Guitar Pro

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Guitar Pro
GP6 ikon.png
Geliştirici(ler) Arobas Music
Kararlı sürüm 7.5
Programlama dili C++[1]
İşletim sistemi Mac OS X, Microsoft Windows
Tür Scorewriter
Müzik düzenleyicisi
Lisans Proprietary
Resmî sitesi guitar-pro.com

Guitar Pro, içinde gitar, bas gitar, bateri, klavye ve birçok MIDI ve RSE enstrümanı bulunduran, tab, tel dizileri, metronom, nota ölçüleri, ve diğer araçlar barındıran gitarist ve müzisyenler için bütünleştirilmiş çok fonksyonlu bir MIDI-editörüdür.

Programın Microsoft Windows, Mac OS X ve Ubuntu işletim sistemleri için sürümleri mevcuttur ve program Fransız şirketi olan Arobas Music tarafından geliştirilmektedir.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Programın yayınlanmış toplam 4 popüler versyonu bulunmaktadır: v3-v4-v5-v6.

Guitar Pro başlangıçta bir tab editörü olarak tasarlanmıştır, fakat güncellemelerden bu yana tam teşekküllü bir "scorewriter"a dönüşmüştür.

Programın 4. versiyonuna kadar olan sürümleri yalnızca Microsoft Windows işletim sistemini desteklemekteydi. Kasım 2005'te Guitar Pro 5'in yayınlanmasının ardından bir yıllık bir çalışma sürecine girildi ve bu sürecin sonunda Temmuz 2006'da Guitar Pro 5'in Mac OS X sürümü yayınlandı.

5 Nisan 2010'da Guitar Pro'nun baştan aşağı yenilenmiş sürümü olan Guitar Pro 6 piyasaya sürüldü. Yayınlanan bu versyon ayrıca Ubuntu/Linux işletim sistemlerini de destekliyor ve resmi olarak yazılım desteği sağlanıyor.

Çalışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazılımda desteklenen enstrümanların nota değerlerini tab olarak görebileceğiniz gibi nota değerlerini ve nota dizilerini porte üzerinde de görebilirsiniz.

Programda müzisyenlerin kullandığı görsel işaretleri (banjo, drumkits, vb.) kullanabilirsiniz.

Müzik çalarken belirlenen tempo değeri hızında nota değerlerini canlı olarak müzik ile aynı anda izleyebilirsiniz. Belirlediğiniz tracklerin her birini ayrı ayrı susturabilir, ses yüksekliğini değiştirebilir ve belirlediğiniz efektleri verebilirsiniz. 4. versiyondan itibaren programa piyanistlerin bestelerini rahatlıkla ekleyebilecekleri bir piyano eklentisi eklenmiştir.

Guitar Pro'nun ses çıkış tipi için MIDI veya 5. versiyonda bulunan yüksek kalitede ve gerçeğe daha yakın ses kaydetmek isteyenler için oluşturulmuş "Realistic Sound Engine" (Gerçekçi ses motoru) kullanılabilir.[2] Müzisyenler "aynı anda çalış" (live preview) özelliğini kullanarak çalan müzik ile birlikle aynı anda şarkıya eşlik edebilir veya beste yapabilirler.

Guitar Pro'da dosyaları GPX, GP5, GP4 ve GP3 formatlarında kaydedebilirsiniz. Bu dosya türleri kendinden önceki versiyonlarda desteklenmez, fakat Guitar Pro'nun size ara ara önerdiği mevcut versiyondan sonraki güncel sürümlerde desteklenir.

Bu tab dosyaları internet üzerindeki birçok websitesinde bedava olarak indirilebilir. Tablarda amatör müzisyenlerin çalışmalarını ya da popüler grup ve şarkıcıların müzik altyapılarını bulabilirsiniz.

Ayrıca MPA bu tab içeren bazı sitelere içeriği kaldırması için baskı yapmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]