Guitar Hero Encore: Rocks the 80s

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Guitar Hero Encore: Rocks the 80s, Guitar Hero adlı oyun serisinin piyasaya çıkmış en son oyunudur ve yalnızca Playstation 2 için tasarlanmıştır. Oyun, 24 Mart 2007 tarihinde Kuzey Amerika'da, 27 Mart 2007 tarihinde Avrupa ve 1 Nisan 2007 tarihinde Avustralya'da satışa sunulmuştur.

Encore: Rocks the 80s, Guitar Hero ve Guitar Hero II gibi geniş bir oyundan ziyade, sadece yeni şarkıların ve birtakım görsel değişikliklerin yapıldığı ufak bir ara oyun niteliği taşır. Serinin bundan sonra çıkacak ilk geniş kapsamlı oyunu Guitar Hero III'tür.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun NTSC-U ve NTSC-C uyumlu sürümünün kabı.

Oyun, serinin diğer oyunları gibi, notaların ekranda belirmeleriyle eşzamanlı olarak çalınmasıyla oynanır. Bu oyunda da, serinin önceki oyunlarında olduğu gibi normal Playstation 2 kontrol cihazı veya guitar controller[1] kullanılabilir.

İçerik ve Yenilikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda, serinin ilk iki oyununda da yer alan altı karakter (Johnny Napalm, Judy Nails, Izzy Sparks, Pandora, Axel Steel, ve Grim Ripper) bulunmaktadır. Karakterlerin görünüşleri 80li yılların tarzına uyarlanmıştır. Bunun yanında, oyunun geçtiği mekanlar ve oyun ekranındaki görseller de 80li yılların tarzına uyarlanmıştır. Guitar Hero II'de bulunan, oyun içinde kazanılan parayla karakterlerin görünümü değiştirebilme özelliği kaldırılmıştır. Oyunda, kazanılan parayla açılabilecek tek bir karakter bulunmaktadır ve o da Grim Reaper'dır.

Şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda 80li yılların klasiklerinden seçilmiş 30 şarkı bulunmaktadır. Önceki oyunlarda olduğu gibi, şarkılar 5'erli gruplara bölünmüştür. Her grubun 5. şarkısı bis şarkısıdır ve onu çalabilmek için, o gruptaki ilk dört şarkıyı çalmak gereklidir. Guitar Hero II'nin aksine, bu oyunda bonus şarkı yer almamaktadır.

Kalın yazılan şarkılar, özgün sanatçı tarafından bizzat çalınmıştır.

1. Opening Licks

2. Amp Warmers

3. String Snappers

4. Return of the Shred

5. Relentless Riffs

6. Furious Fretwork

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gitar şeklindeki kontrol cihazı.
  2. ^ Şarkı, Screaming for Vengeance albümünde olduğu gibi, Hellion adlı şarkı ile beraberdir.