Guilty Crown

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Guilty Crown
Guilty Crown logosu
ギルティクラウン
(Giruti Kuraun)
TürAksiyon, distopya, gerilim[1]
Anime televizyon dizisi
YönetmenTetsurō Araki
YapımcıRyō Ōyama
Kōji Yamamoto
George Wada
Masae Minami
Makoto Kimura
SenaristHiroyuki Yoshino
Ichirō Ōkouchi
MüzikHiroyuki Sawano
StüdyoProduction I.G
Lisans
KanalFuji TV (noitaminA)
Diğer kanallar
Yayın tarihi 31 Ekim 2011 22 Mart 2012
Bölüm sayısı22
Manga
YazarYōsuke Miyagi
ÇizerShion Mizuki
YayımcıSquare Enix
DergiMonthly Shōnen Gangan
DemografikShōnen
Yayın tarihiKasım 2011Aralık 2013
Cilt sayısı7
Roman
Guilty Crown: Princess of Deadpool
YazarGan Sunaaku
ÇizerProduction I.G
Nitroplus
redjuice
YayımcıNitroplus
Yayın tarihi25 Nisan 2012
Manga
Guilty Crown: Dancing Endlaves
YazarGan Sunaaku
ÇizerRyōsuke Fukai
YayımcıASCII Media Works
DergiDengeki G's Magazine
DemografikSeinen
Yayın tarihiTemmuz 2012Mayıs 2014
Cilt sayısı3
Oyun
Guilty Crown: Lost Christmas
GeliştiriciNitroplus
TürGörsel roman
PlatformMicrosoft Windows
Çıkış tarihi26 Temmuz 2012
Orijinal video animasyonu
Guilty Crown: Lost Christmas
YönetmenShinpei Ezaki
SenaristNorimitsu Kaihō
MüzikHiroyuki Sawano
StüdyoProduction I.G
Yayın tarihi9 Eylül 2014
Yayın süresi15 dakika
Oyun
Guilty Crown
GeliştiriciDeNA
YayımcıAniplex
TürRol yapma oyunu
PlatformAndroid, iOS
Çıkış tarihi19 Haziran 2019

Guilty Crown (Japoncaギルティクラウン Giruti Kuraun; "Suçlu Taç"), Production I.G tarafından hazırlanan 2011 yapımı bir anime televizyon serisidir. Seri, Ekim 2011-Mart 2012 tarihleri arasında yayınlandı. Seri, "Kralın Gücü" adlı bir yeteneğe sahip olan ve diğer insanlardan "Boşluklar" olarak adlandırılan öğeleri çıkarmasına izin veren bir lise öğrencisi olan Shu Ouma'nın etrafında dönmektedir. Ardından, GHQ olarak bilinen yarı-hükûmet örgütü ile Japonya'nın GHQ'dan bağımsızlığını yeniden sağlamayı amaçlayan Funeral Parlor adlı isyancı bir organizasyon arasındaki çatışmanın içine atılır. Bu süreçte Shu, yeteneğinin omuzlarına yüklediği yük ve geçmişinin korkunç gizemiyle başa çıkmak zorundadır.

Yōsuke Miyagi tarafından yazılan bir manga uyarlaması Kasım 2011-Aralık 2013 tarihleri arasında Square Enix'in Monthly Shōnen Gangan dergisinde yedi tankōbon cilt halinde yayınlandı. Gan Sunaaku tarafından yazılan Guilty Crown: Dancing Endlaves adlı ikinci bir manga uyarlaması ise ASCII Media Works'un Dengeki G's Magazine dergisinde üç tankōbon cilt halinde yayınlandı. Yine Gan Sunaaku tarafından yazılan Guilty Crown: Princess of Deadpool adlı bir roman Nitroplus tarafından 25 Nisan 2012 tarihinde yayınlandı. Nitroplus tarafından geliştirilen Guilty Crown: Lost Christmas adlı bir görsel roman 26 Temmuz 2012 tarihinde Microsoft Windows için piyasaya sürüldü. DeNA tarafından geliştirilen bir rol yapma oyunu ise 19 Haziran 2019 tarihinde piyasaya sürüldü.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

2029 yılının sonlarında "Kayıp Noel" isimli tanımlanamayan bir virüs salgınının ardından Japonya pek çok ulusun oluşturduğu GHQ isimli bir organizasyonun kontrolü altına girer.

17 yaşında bir lise öğrencisi olan Shu Ohma, sağ elinde psişik güçler barındırmaktadır. Bu, "Kralların Kabiliyeti" olarak bilinen gücü arkadaşlarının içinden eşya veya silah çıkartabilmek için kullanabilen genç şu ana kadar her ne kadar başkalarının başını belaya sokmamak için uğraşmış olsa da "Undertaker" isimli bir örgüte üye, devlete karşı mechalara pilotluk eden Inori Yuzuriha isimli bir kızla tanıştıktan sonra hayatı tamamen değişir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Oppliger, John. "FUNimation Announces New Acquisitions". AnimeNation. 7 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]