Gucranvala

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gucranvala
(İngilizce: Gujranwala)
Eyalet ili/Sehirsel ilce
گوجرانوال
Nishan-E-Manzil Gujranwala 20140925.jpg
Taj Mahal hotel.JPGTomb of Mulana Zafar Ali Khan.jpg
Upgc.jpg
Gucranvala'nin Pencab, Pakistan'da konumu
Gucranvala'nin Pencab, Pakistan'da konumu
Ülke Pakistan Pakistan
Eyalet Pencap
İl (Division) Gucranvala ili
İlçe (Distirict) Gucranvala ilçesi
Yüzölçümü
 • Toplam 3.198 km² (1.234 mil²)
Rakım 225 m (738 ft)
Nüfus
 (2015)Şehir Bölgesi
 • Toplam 2.723.009 [1]
Zaman dilimi UTC+05.00 (PKT)
Alan kodu 055

Gucranvala (Urduca ve Pencapça: گوجرانوالا ; İngilizce: Gujranwala) Pakistan'ın Pencap Eyaletinin Gucranvala Bölgesi'nde bulunan bir sanayi kentidir. Pakistan'ın yedinci en kalabalık kentidir ve dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir.[2][3]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu kentte kurulmuş olan daire şekilli mimarili İlçe Yönetim ve Adalet Merkezi binasının 1865 tarihli eski bir resmi

İngiliz koloni döneminde yayımlanan bir resmi coğrafya rehberi olan Imperial Gazetteer of India'da bulunan girdiye göre Gucranvala yerleşkesi "Gucarlar" tarafından kurulmuştur. Sonradan İran'dan göç edip gelip bu mevkiiye yerleşen "Serzai" aşireti tarafından bu kasabanın ismi "Hanpur" olarak değiştirilmiştir. Fakat Hanpur ismi tutunamayıp ilk kurucu Gucarlara atıpla günümüzde Gucranvala ismini taşımaktadır.[4] Birçok tarihçi de bu isim ortaya çıkmasınının gerçek olduğunu kabul etmektedirler ve kentin kurulmasını Gurjara-Pratihara'ini yöneten Gucarlara bağlamaktadırlar.[5]

İlk belgeler[değiştir | kaynağı değiştir]

MS 630'da Çin'den Hindistan'a Budist hacılık için gelen Budist Çinli rahip, bilgin, gezgin ve çevirmen olan Xuan Zang Hindistan'a yaptığı 17 yıl süren gezisinde modern Gucranvala kenti mevkini ziyaret edip bu antik kentin ismini "Tse-kia" veya "Taki" olarak vermiştir. Günümüzde arkeologlar bu entik kentin mevkinin Cucranvala kentinin mevkinin yakında bulunan "Asarur" köyünde bulunan büyük bir höyük olduğunu kabul etmektedirler,

Yedinci yüzyılın başından itibaren Gucranvala'nın içinde bulunduğu modern Pakistan'ın doğu bölgelerinin ve kuzey Hindistan'ın Rajput Krallıkları idaresi altında bulunduğu bilinmektedir.

Gaznevi devletinin yönetim dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

MS 997'de Gazneli Mahmut babası Sultan Sevüktekin tarafından hâlen Afganistan sınırları içinde olan Gazne merkezli olarak kurup genişletilmiş olan Gazne Devleti'nin yönetimini eline almıştır. Gazneli Mahmut devletini güneye doğru genişletmeye başlamıştır. 1005'te Kabul kentini orada hükümet süren "Sahiler Devleti"'ni yeni bu devletin arazilerini işgal etmiş ve bu devleti ortadan kaldırmıştır. Gazneli Mahmut sonra dikkatini Hindistan'a cevirmis ve Himalya'ları geçip günümüzde Pencap bölgesinin bazı batı kısımlarını eline geçirmiştir. Modern Pencap bölgesinin doğuşunu ise, Multan'dan kuzeyde Ravalpindi'ye kadar olan arazileri, modern Gucranvala bölgesi dahil, Rajputların başarılı direnişi nedeniyle eline geçiremeyip. bu araziler 1193'e kadar Rajput Krallıkları idaresi altında kalmıştır.

. The current denomination dates back to the middle of the 16th century.

Sikhler yonetim donemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ingiliz kolonisi olam donemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pakistan'in kurulmsaindan sonraki donem[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu şehrin komşuları Ghakar Nani ilçesi ve diğer bazı ilçeler ve buralarda bulunan kasaba ve köy yerleşkeleridir. Pakistan ülkesinin yeni kurulmuş başkenti olan İslamabad—km güneydedir. Pakistan'ın Pencab eyaleti merkezi olan Lahor şehrin güneyinde ve takriben 50 km uzaktadır. Pakistan'ın önemli sanayi şehirlerinden olan Faisalabad şehrin takriben 160 km güney-doğusundadır. Şehrin kuzeyinde olan "Gucrat" Gucranvala ile Bhimber, Mirpure Azad Jammun ve Keşmir ile bağlantısını sağlar. Yine şehrin kuzeyinde bulunan Silakot ile şehrin Jammun ile bağlantı sağlanır. Şehrin batısından Hafızabad ve Bhattian bulunup bunlar ile Gucranvala şehri Jhang, Chiniot ve Sargodha'ya bağlanır. .

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Gucranvala şehrinin rakımı ortalama deniz seviyesinden 226 metre yüksektedir[6]

Gucranvala iklimi coğrafyacılar tarafından "sıcak yarı-kurak ve yılın her döneminde değişiklikler gösteren bir iklim" olarak sınıflandırmıştır; daha bilimsel bir ifade ile şehir iklimi Köppen-Geiger ıskalasında "BSh" olarak verilir.

Haziran'dan Eyül'a kadar uzanan yaz mevsiminde ısının 36–42 °C dereceye kadar yükseldiği gözümlenmiştir. En soğuk aylar genellikle Kasım-Şubat dönemidir. ve bu dönemde ortalama ısı 7 °C a kadar düşebilir. En yüksek yağışlar mansun rüzgarları Pencab'a yetiştiği aylara olan Temmuz ve Ağustos'dur ve bu dönemde şehirde ortalama yağmur yağışı 25 mm olur. Şehirde en kurak aylar, genellikle hiç yağışsız geçen, Kasım - Nisan dönemindedir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gucranvala'nin nüfusu 1972-1998 doneminde uc misli artmıştır ve 1998'de 1,124,799 kisiye yetişmiştir.[7]. 2010 nüfus tahminine gire Gucranvala'nin nüfusu 1,569,090 kisidir.

Gucranvala demografisi
! 1972 (tah.) ! 1981 (tah.) ! 1998 (tah.)
Nüfus 323 880 600 993 1 124 799

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kultur[değiştir | kaynağı değiştir]

Pencapça yerel dildir ancak İngilizce ve Urduca da özellikle okullarda ve ofislerde yaygın olarak konuşulur.


Görülecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • E Nishan Manzil: Gücranvala'nın piknik ve mesire yeri. Bölgenin dışından bile birçok kişi bu mesire yerini ziyaret etmektedirler.
 • Gülshan Park: Merkezi bir park. Bu park oyun alanları, piknik yerleri, küçük mikyaşlı trenle geziler, ve büyükçe bir gölet ve bu gölet üzerinden sandalla geinti veya kürekçilik için rekreasyonlar ihtiva etmektedir.
 • Liaqat Bagh: Eski şehin merkezndeki eski bir park. Yerel yönetim tarafından bu park yenileştirilmiş ve rekreasyon imkanları geliştirtilmiştir. .
 • Jinnah Park: Yeni kurulmuş bir park. Bu park şehirden geçen Pencap'ın ana ulaşım karayolu olan "Grand Trunk Road" kenarında yeni olarak kurulmuştur.
 • Jinnah Stadıum: Şehrin ana kriket oyunu stadyumu. "Test Maçı" adı verilen önemli ulusal ve uluslararası kriket oyunu maçları için kullanılmaktadır.
 • Jinnah Library: Plaza Trust'da kurulmuş olan ve tarihi arşivleri de ihtiva eden ana şehir kütüphanesi'.
 • Rail Bazaar:Şehirde bulunan birkaç antik alışveriş pazarlarından en eskisi.
 • Food Street: Şehri eski merkezindeki genellikle yiyecek maddelerinin gayet eskilerden beridir satıldığı çarşı sokağı.

Resimler galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ http://pu.edu.pk/images/journal/csas/PDF/V_26_No_2_9Dr.%20Asad%20Ali%20Khan.pdf
 2. ^ Pakistan: en büyük şşehirler ve kasabalar ve bunların nüfus istatistikleri. World Gazetteer. Erişim:11.12.2010.
 3. ^ ehirsel gelişme ve büyüme istatistikleri
 4. ^ Gücrānvāla kasabası – Imperial Gazetteer of India, cilt. 12, say. 363.
 5. ^ Majumdar, Ramesh Chandra ve Samiti, Bhāratīya İtihāsa (1954) The History and Culture of the Indian People: The classical age, G. Allen & Unwin (İngilizce) Online:quote =.
 6. ^ [1][ölü/kırık bağlantı]
 7. ^ Pakistan - Sehir Nufuslari 2 Ağustos 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]