Guadalupe Zirvesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Guadalupe Zirvesi
Guadalupe Peak
Guadalupe Nima2.JPG
Guadalupe Zirvesi
En yüksek noktası
Yükseklik 2,667 m
Çıkıntı 923
Koordinatlar 31°53′29″ K
104°51′29″ B 
Coğrafya
Konum Culberson İlçesi (county)
Texas,
Amerika Birleşik Devletleri
Tırmanma
İlk tırmanan 1868'de John Wesley Powell

Guadalupe Zirvesi (İngilizce: Guadalupe Peak) ABD'de Texas eyaletinde "Culberson İlçesi (county)"'nde en yüksek doğal noktadır.[1] Bu dağ Guadalüpe Dağları Ulusal Parkı içinde bulunup batı Texas ve New Mexico'nun güneybatısındaki Guadalüpe Sıra Dağları'nın bir kısmıdır. Zirve El Paso'dan 140 km doğuda; Carlsbad, New Mexico'dan 80 km güneybatıda bulunmaktadır. Bu zirve susuz Chihuahuan Çölü tabanının üzerinde 910 m çıkıntı yapar.

Bakımlı taşla kaplı patikayi kullanarak tek yol olarak 6,8 km uzunlukta bir yürüyüş patikasından zirveye çıkmak her mevsim için mümkündür. Ama kışın fırtınalar ve şiddetkli rüzgarlar ve bir kar yağışından sonra karin yol üzerinde kalması dolayisiyla bu mevsimde yürüyüş tehlikeli olabilir.[2]

Bu zirvenin doruğunu işaret etmek uzere doruga bir paslanmaz çelik piramit şeklinde kutu yerleştirilmiştir. Bu kutu 1958'de American Airlines havacılık şirketi tarafından bu dağın güneyinden 19. yy sonunda "atlı ulak (Pony Express)" tarafından kullanılan yol olan "Butterfield Karadan Posta" yolunun 100. açılış yılını kutlamak için konulmuştur. Bu piramid kutunun bir tarafında Amerikan Airlines logosu bulunmaktadir. Diğer tarafında Atlı Ulak Servisinin Butterfield Etapında Çalışan Atlı kuryelerinin anısına ABD Posta Ofisi damgası vardır. Üçüncü tarafında ise bir pusula resmi ile "America Erkek İzcileri" logosu bulunmaktadır. Bu piramid kutunun alt tarafında bir metal mühimmat kutusu içinde bu zirveye tırmananların isim ve izlenimlerini kaydetmeleri için bir ziyaret listesi bulunmaktadır.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

"Guadalupe Zirvesi" Bowl Yürüyüş Patikası'ndan

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]