Grup Yeniçağ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Grup Yeniçağ, güçlü bir müzik altyapısına sahip, newage formunda Türkçe sözlü eserleri ile dikkat çeken bir Müslüman müzik grubu.

Yeniçağ; üç yakın dostun (Ferhat Özgür Kale, Serdar Kiper ve Ömer Faruk Narlı) 15-20 yıllık arkadaşlıklarının ardından müzik bilgilerini ve yeteneklerini birleştirerek topluma sunma amacıyla oluşturdukları bir gruptur.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkımız (1994)[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk albümleri olup o zamanki adı Marmara Ajans olan Marmara Müzik’ten 1994′ün aralık ayında yayınlandı. Kısıtlı imkânlara rağmen kendi güftelerinin yanı sıra Necip Fazıl Kısakürek’in Şarkımız ile O erler ki ve de iki muhtelif anonim şiire beste yaptılar. Seslendikleri camiada synthesizer tabanlı elektronik müziği işleyenlerin ilki oldular. Yepyeni soluk olmalarına rağmen çok sevildiler.

Albümdeki parçalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. . Şarkımız
 2. . O Erler Ki
 3. . Hayaller
 4. . Hüzün Seli
 5. . Na't
 6. . Şehadet Nakışları
 7. . Son Defa
 8. . O Erler Ki (enstrumantal)

Azap (1997)[değiştir | kaynağı değiştir]

Merakla beklenen ikinci albümleri 1997 mart’ında Fsf’den çıktı. ilk albümlerine nisbetle daha sağlam altyapı ve besteler ile sâdece kendilerine ait sözler ihtivâ ediyordu. orijinal bir enstrumantel müzik de mevcuttu… Albümün kapağındaki hazin yazının “ve bizi size bıraktık…” şeklinde bitmesi hayranlarınca yeise yol açtı. Kendilerinden senelerce ses seda çıkmaması kapandıklarına yorulurken,ekim 2002′de dönüşleri muhteşem olacaktı

Albümdeki parçalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. . Azap
 2. . Veda
 3. . Son Yıldız
 4. . Manzara
 5. . Zamanlar ve Ben
 6. . Kayıp Bir Şey
 7. . Öyle Bir Sevgili
 8. . Cuma (Fon)

Gölgeler (2002)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu kez de Marmara Müzik tarafından Ekim ayında yayınlanan üçüncü albümleri ilk defa geniş kapaklı ve kasetin beraberinde cd olarak çıktı. Böylece elektronik müziklerinin tam kalitesi dinleyiciye ulaşmış oldu. Kendi söz ve bestelerinin haricinde M. Fethullah Gülen'in üç şiirine orijinal besteler yaptılar. Beş buçuk yıllık arada kendilerini geliştirmişlerdi ve her parçanın ritm, melodi ve altyapısı kuvvetli, kullanılan enstrumanlar oldukça zengindi.

Albümdeki parçalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. . Ya Hayy
 2. . Gün Gelir
 3. . Şahit Olsun
 4. . Onun Yolunda
 5. . Sen
 6. . Gölgeler
 7. . Ezeli Nur
 8. . Rüzgar

Sebep (2005)[değiştir | kaynağı değiştir]

Gecikmeyle de olsa 2005'in Ekim'inde yayınlanan "Sebep" adını verdikleri albümün mana ismi "ay ve güneş"ti. Yine orijinal sesler, besteler, güfteler, altyapılar ve vokallerle kendilerini göstermişlerdi. Her albümleri gibi bunun da tarzı farklıydı. İlk defa orchestral symphony, progressive, trance, fusion, techno, blues, jazz, trip hop vb. türleri bol efektlerle harmanladıkları altyapılarıyla yine orijinal olan bestelerinin vokal yorumları tempolu ve esnekti. Farklı altyapının farklı vokalle aynı seviyede konuştuğu bir albüm olan "sebep"te işlenen konu "naat"tır (Peygamber Muhammed'e övgü). Albümün on buçuk dakika süren son parçasında kronolojik olarak mazilerinde bıraktıkları besteleri sıralayarak hüzünlü melodinin akabinde yağmurla bitirmeleri yine müziğe ara verecekleri fikrini uyandırmaktadır.

Albümdeki parçalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. - İllallah 1.Kısım
 2. - İllallah 2.Kısım
 3. - Sebep
 4. - Gitmedim
 5. - Sel
 6. - Güneş
 7. - Gezdiğin Tepelerde
 8. - Yeniçağ(KRONOLOJİ)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]