Grumman F6F Hellcat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
F6F Hellcat
Hellcats F6F-3, May 1943.jpg
Türü Avcı
Ulusal köken  ABD
Üretici Grumman
İlk uçuş 26 Haziran 1942
Hizmete giriş 1943
Hizmetten çıkış 1960 Uruguay Donanması
Durumu Hizmet dışı
Ana kullanıcı ABD Deniz Kuvvetleri
Diğer kullanıcılar Fransa Donanması
Kraliyet Donanması
Uruguay Donanması
Üretim aralığı 1942-1945
Üretim sayısı 12,275
Birim maliyeti $35,000

Grumman F6F Hellcat, Amerikan Donanmasının F4F'in yerine geçen avcı uçağıydı.

Gelişim Süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

F4Flerin zerolara karşı başarısız olması nedeniyle Amerikan donanması donanmanın avcı uçağını ihtiyacını karşılayan Grummana yeni bir uçak yapması için talimat verdi. İlk prototip XF6Fin diğer deniz deniz avcı uçaklarının aksine 600 km üstüne çıkması donanmanın ihtiyacını büyük ölçüde karşıladı daha sonraki modellerde kanatlar kısaltıldı. Daha sonra F6Fler Grummanın bir başka uçağı olan F8Flerle değiştirilmiştir.

Avantajları ve Dezavantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

610 km hıza çıkıp çok iyi manevralar yapabiliyordu 2 kanadında toplam 6 füze ve gövdesinde bir bomba taşıyabiliyordu. Dezavantajı ise iniş takımının pozisyonu yüzünden geç açılıp geç kapanmasıydı. Bu nedenle pilotlar uçak gemilerine iniş takımları açılmadan inebiliyordu ve bu bir kazaya yol açabiliyordu. Aynı sorun P-40dada vardı.

F4Fden Farklıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Grumman F6F Hellcat.svg

F6F ve F4F'in en büyük farklılığı iniş takımlarının pozisyonudur. F4F'nin iniş takımı gövdedeyken F6F'in ise kanattadır. F6F'in iniş takımının pozisyonu dikinedir. Bu da F6F'in o yıla kadar yapılmış en garip iniş takımına sahip olmasıdır. Silahlandırma bakımından F6F üstündür bu yüzden F6F'ye Hellcat (TürkçeCehennem Kedisi) denir.

II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

F6F'lerin A6M Zerolara karşı daha iyi olması A6M'nin Pasifik üstünlüğü kaybettirir. Ama Japon Donanması başka bir yol bulamadığı için A6M üretimine devam eder.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]